Pénzcentrum • 2024. július 31. 21:45
2024. július 26-án rajtoltak el a XXIII. nyári olimpiai játékok. Az esemény az egész világot megmozgatja, 206 nemzet 10 500 sportolója, 30 000–45 000 önkéntes és 20 000 akkreditált újságíró vesz részt a 329 eseményen - írja az Oeconomus, amely összefoglalta a játékok legfontosabb számait.
2024. július 26-án kezdődtek meg a XXIII. nyári olimpiai játékok, amelyeket Párizs rendez. Ezek az első nyári játékok a 2021-re halasztott, koronavírus-járvány miatt zárt kapus tokiói olimpia óta. Az esemény globális jelentőségű, 206 nemzet 10 500 sportolója vesz részt rajta. A versenyek helyszínei nem csak Párizsra korlátozódnak; több nagyváros mellett egészen a francia polinéziai Tahitiig terjednek.
A turisták milliói érkeznek Párizsba, és világszerte körülbelül 4 milliárd televíziónéző követheti az eseményeket. A szervezők szerint a 2024-es olimpia lesz az eddigi leginkább költséghatékony és fenntartható nyári játék, amely elsősorban helyi termékekre és szolgáltatásokra épít. Összességében legalább 6,7 milliárd euró gazdaságösztönző hatást várnak a Párizs környéki régióban, míg a legkedvezőbb forgatókönyv esetén ez az összeg elérheti a 11,14 milliárd eurót is. Az esemény megvalósításához 150–180 ezer ember munkája kapcsolódik.
Magyarország részvétele
Magyarországot 180 sportoló képviseli a XXIII. nyári játékokon. Hazánk az olimpiák történetében kiemelkedően sikeres nemzetnek számít, mivel lakosságarányosan a világon a harmadik legtöbb érmet és a második legtöbb aranyérmet szerezte meg 1896 és 2021 között.
Részvételi adatok
Az Olimpiai Bizottság adatai alapján összesen 10 500 sportoló vesz részt az eseményeken, amelyeken továbbá jelen lesz még 30 000–45 000 önkéntes és mintegy 20 000 akkreditált újságíró is. A versenyeket összesen 35 helyszínen rendezik meg, köztük a szervezővárostól valaha volt legtávolabbi külső helyszínen, Tahitin is tartanak szörfversenyeket.
Jegyeladások és népszerű sportágak
A szervezők szerint a rendelkezésre álló tízmillió jegyből egy héttel az esemény kezdete előtt már kilencmilliót értékesítettek. A vásárlók többsége (63%) Franciaországból származik. A tíz legkelendőbb sportág sorrendben: foci, atlétika, kosárlabda, rögbi, röplabda, kézilabda, strandröplabda, gyeplabda, tenisz és vízilabda.
Gazdasági hatások
A gazdasági előrejelzések szerint Párizsba várhatóan 2,3-3,1 millió belépőjeggyel rendelkező látogató érkezhet az olimpia ideje alatt. Közülük akár másfél millióan is külföldiek lehetnek. Összességében azonban ennél lényegesen több turista tartózkodhat majd a francia fővárosban; becslések szerint összesen mintegy 11,5 millió látogató érkezhet.
Az országimázs szempontjából is jelentős eseményről van szó: világszerte négy milliárdan követhetik figyelemmel az olimpiai közvetítéseket. A helyi gazdaság ösztönzésére irányuló törekvések keretében a beszállítók mintegy 78%-a francia kis- és középvállalkozásból kerül ki. Emellett a szervezésben résztvevő szolgáltatók túlnyomó többsége (90%) is francia.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Munkaerőpiaci hatások
A munkaerőpiaci hatások sem elhanyagolhatóak: az esemény megszervezése során mintegy 181 ezer ember számára biztosítottak munkát. Az olimpia megrendezése összesen körülbelül kilencmilliárd dollárt (kb. nyolcmilliárd eurót) igényelt Párizstól.
Összességében tehát ezek lesznek évtizedek óta a legolcsóbb nyári játékok pénzügyi és gazdasági fenntarthatóság jegyében rendezve.
Magyar sportsikerek
Magyarország sportsikerei kiemelkedőek: lakosságarányosan nagyon magas (52,8) az egy millió lakosra jutó olimpiai érmek száma – ez globálisan harmadik helyet jelent –, míg aranyérmek tekintetében még jobb az arány (18,7), ami világviszonylatban második helyezést eredményezett hazánknak.
Különösen sikeres volt Magyarország a nyári olimpiákon: az országok közötti összehasonlításban hazánk kilencedikként végzett az összesített éremtáblázaton és nyolcadikként az aranyérmek számát tekintve időszakban (1896-2021).