Indul a gyémánt-dömping: földbe döngölheti a drágakövek árát az egyik nagyhatalom?

Pénzcentrum2024. március 10. 14:06

A gyémántbányászat környezeti és etikai aggályai mellett ma már létezik alternatíva: a laboratóriumban termesztett gyémántok előállítása, amely fenntarthatóbb és költséghatékonyabb megoldást kínál. Az Egyesült Arab Emírségekben Mohamed Sabeg vállalkozásának köszönhetően mostantól helyben is előállíthatók ezek a drágakövek, így az ország gyémántkereskedelem terén betöltött vezető szerepét tovább erősítve - jelentette a CNN. .

A gyémántok kitermelése hosszú időn át jelentős hatással volt mind a környezetre, mind az emberekre. Azonban az 1950-es évek óta fejlődő technológia lehetővé tette a laboratóriumban termesztett gyémántok (LGD) előállítását, amelyek akár 80%-kal olcsóbban is előállíthatók, mint a bányászott társaik. Ez a folyamat nem csak költséghatékonyabb, de kevésbé terheli a környezetet és az embereket is.

Az Egyesült Arab Emírségek, amely a gyémántimport és -export terén világelső, de saját gyémántbányákkal nem rendelkezik, kihasználta ezt a lehetőséget. Mohamed Sabeg vállalkozó 2022-ben társalapítója volt a 2DOT4 Diamonds nevű vállalatnak Dubajban, ezzel az országban elsőként kezdve el laboratóriumban "növesztett" gyémántok gyártását.

A 2DOT4 neve a gyémánt törésmutatójából ered, ami azt jelzi, hogy a fény sebessége körülbelül 2,4-szer lassabb áthaladva egy gyémánton, mint levegőben. A vállalat saját magokat használva növeszti gyémántjait egy speciális reaktorban hidrogén, metán, oxigén és argon gázok jelenlétében. A folyamat során nagy nyomást és hőmérsékletet alkalmaznak, ami lehetővé teszi a szén lassú lerakódását és így a gyémánt növekedését.

A laboratóriumban termesztett gyémántok nem csak ékszeriparban hasznosulnak; több iparágban is alkalmazzák őket például beton-, márvány- és fémszerszámok előállításánál. Kína és India dominálnak ezen a területen globális szinten. Az Emirátusok gazdaságának diverzifikálása érdekében fontos lépés lehet az LGD-iparágba való belépés. A Dubai Multi Commodities Center (DMCC) vezérigazgatója szerint ez az iparág jelentős potenciállal bír az ország számára.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Nem elhanyagolhatóak persze az LGD-gyártás etikai és környezetvédelmi előnyeit is. A fiatal generációk egyre inkább aggódnak az ezekkel kapcsolatos kérdések miatt és jobban vonzódnak a megfizethető luxuscikkek felé. Bár az LGD-gyártás bevezetése kihívást jelenthet Indiával és Kínával való versenyben, más emírségbeli vállalatok is követik a 2DOT4 példáját. Az DMCC célja pedig az LGD-ipar helyi erősítése és arra ösztönzése, hogy ne csak eladják a gyémántokat, hanem koncentráljanak inkább a végső művészeti alkotásra.

Sabeg reményei szerint vállalkozása úttörő szerepet fog játszani az LGD-gyártás jövőjében egy olyan országban, amely jelenleg nagymértékben importálja ezeket az értékes köveket. A gyémántokról nemrégiben a Pénzcentrum is hosszabban írt, ezt a cikket itt olvashatod el újra:

Címkék:
ékszer, környezetvédelem, szórakozás, gyártás, környezetszennyezés, környezet, gyémánt árfolyam,