Pénzcentrum • 2024. február 3. 12:58
Az elmúlt most már lassan négy év történéseinek igazán nagy vesztesei a vendéglátóhelyek voltak. A járvány miatt ideiglenesen be kellett zárniuk, az energiaválság miatt többszörösére nőtt a fenntartási költségük, a vásárlóerő folyamatosan csökken az infláció miatt, alkalmazottakból pedig óriási a hiány. Nem csoda, hogy 2019 és 2023 között összesen több mint 5400 egység tűnt el.
Nem kicsit rángatta meg a vendéglátóipart az elmúlt 4 év: 2020 február elején még semmi nem látszott abból a katasztrófacunamiból, ami rájuk zúdult azután. Kezdődött a koronavírus-járvány miatti közel 2 éves kötelező bezárásokkal, folytatódott az energiaválsággal, majd jött a rég nem látott mértékű infláció kettős negatív hatása: egyrészt az embereknek nem maradt pénze étterembe, cukrászdába menni, másrészt az amúgy is kevés meglévő alkalmazottnak többet kellett fizetni azért, hogy megmaradjanak. Ilyen körülmények között nem azon kell csodálkozni, hogy ennyi vendéglátóegység bezárt, hanem hogy ilyen sokan talpon tudtak maradni.
Persze a turisták minden szorult helyzetben dobnak mentőövet, ám ők jellemzően a Budapest táblánál megállnak, csak a legritkább esetben mennek költeni vidékre.
Míg 2019-ben, az utolsó békeévben, ahogy nevezni szoktuk, 51 329 vendéglátóhely volt összesen Magyarországon, addig 2023 júliusára már 5400-zal kevesebb, 45 914. Mi itt a Pénzcentrum oldalán is hírt adtunk számos híresebb egység utolsó napjairól, ám inkább a vidéki éttermek, cukrászdák érezték meg a válságot – ahogy erre majd a későbbiekben kitérünk.
Az infografikán is jól látszik a meredek esés: főleg 2020 és 2021 között – a koronavírusválság hatására.A KSH szerint a kereskedelmi vendéglátásban magasan az átlagos infláció felett nőttek az árak, amely nem csoda, hiszen a szolgáltatás nagyban függ az élelmiszerek árától, amely pedig sokáig rekorder volt itthon. A vendéglátásban 30 százalék felett volt az éves bázisú áremelkedés az idei első félévben.
Se cukrászda, se kávézó
A második grafikonon azt látjuk, hogy a különböző típusú helyek, éttermek, cukrászdák, Italüzletek-kávézók-szórakozóhelyek valamint munkahelyi étkezdék száma miképp alakult 2019 és 2023 júliusa között.
Jól látszik, hogy egyedül a munkahelyi, rendezvényi és közétkeztetést végző vendéglátóhelyek száma növekedett 2021 és 2022 között 6731-ről 7199-re, viszont 2023 júliusára ismét csökkenést mutattak: 7134 maradt belőlük. A cukrászdák tartották magukat a covid első évében viszonylag jól, de 2023-ra már lecsökkent a számuk 3896-ra.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Őket sem kerülte el az infláció: mint ahogy arról beszámoltunk, hiába állt csökkenő pályára az infláció, majdnem ötezer forintba kerül idén egy minőségi cukrászdai bejgli az alapanyagok drágulása, a növekvő bérköltségek és az elszálló energiaárak miatt. Ezt azonban már egyre kevesebben tudták megfizetni.
Somogy vármegye a sereghajtó
A statisztikai hivatal megyénként is vizsgálja a bezárt egységek számának alakulását: 2022 és 2023 között. Somogy vármegyében egy év leforgása alatt a vendéglátóhelyek 93,7 százaléka maradt meg, Vas vármegyében 94,3, Borsodban szintén ennyi – ők a sereghajtók. A legjobban Jász-Nagykun-Szolnok, Heves és Bács-Kiskun vármegyék teljesítettek.
A vásárlóerő tehát folyamatosan csökken Magyarországon és ezt nagyon megérzik a szolgáltatók. Mint ahogy arról egy korábbi elemzésünkben beszámoltunk, egy év alatt a kiskereskedelmi üzletek 6,4 százaléka zárt be Magyarországon: 2022. június 31. és tavaly június 30. között több mint 7000 bolt húzta le a rolót, így pedig összességében 110 ezer közelébe csökkent országosan az üzletek száma - derült ki a KSH friss adataiból. Ez a szám mára minden bizonnyal 110 ezer alatt van, legalábbis a boltosok helyzete érdemben nem javult az elmúlt hónapokban sem.