Pénzcentrum • 2023. október 23. 19:54
Ha van olyan, aki örül annak, hogy rövidülni kezdtek a nappalok, akkor azok a csillagászok - legyenek amatőrök, vagy profik. Számukra számos érdekes égi jelenséget tartogat még az ősz, mint a holdátvonulások, csillagfedések, bolygó- és csillagegyüttállások. Viszont a hozzá nem értő laikusok számára is tartogat még csodákat az őszi égbolt, mint a meteorrajok megjelenése, valamint a hónap végére várható részleges holdfogyatkozás! - írja a Svábhegyi Csillagvizsgáló honlapja.
Október 22-én érte el az Orionidák meteorraj a maximumát, ami azt jelenti, hogy körülbelül 20–25 hullócsillagot láthattunk óránként (ideális esetben, a valóság ennél mindig valamivel szerényebb). Bár október 22-én lehetett a legtöbb hullócsillagot látni az égbolton, még most is érdemes az éjszakai égboltra tekinteni. Viszont nem az Orionidák az egyetlen meteorraj, amely októberben látható! - tájékoztat a csillagvizsgáló honlapja.
Október 24-én a két hullócsillag/óra teljesítményt produkáló Leo Minoridákra vadászhatunk. A kisebb rajok közül a Draconidák érdemelnek nagyobb figyelmet a mindössze 21 km/s sebességgel az égen “átvánszorgó”, ezzel különleges látványt nyújtó meteoraival - írták.
Október 28-án részleges holdfogyatkozás várható
A hónap végén vár az eget kémlelőkre egy kedvelt fotótéma: egy részleges holdfogyatkozás. Az árnyék 21:35-kor jelenik majd meg égi kísérőnkön, a fogyatkozás nagysága 12%-os lesz, és 23:51-ig tart - írják a szakértők. A Hold mellett körülbelül négy fokkal ragyog majd a Jupiter, újabb hat fokkal arrébb pislákol az Uránusz, és mi más zárná a sort, mint a Fiastyúk? Elviekben szabad szemmel sem lesz mindennapi látvány!
Hamarosan óraátállítás!
Egy hét múlva ismét át kell állítani az analóg óráinkat, itt az őszi óraátállítás ideje 2023-ban. Az óraátállítás október 29-én esedékes: vasárnap hajnalban 3:00 órakor 2:00 órára kell visszaállítani az órákat, ezzel átállunk a téli időszámításra. Ez azt jelenti, hogy "egy órával többet alhatunk", ahogy sokan szokták értelmezni. A fiatalok számára könnyebbséget jelenthet az átállásban, hogy október 30-án már kezdődik is az őszi szünet, legközelebb november 6-án, hétfőn kell majd iskolába menni.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A Pénzcentrum ősszel felmérést készített olvasói körében, hogyan viszonyulnak az óraátállításhoz. A kapott válaszokból az derült ki, hogy 10-ből 9 magyar eltörölné az óraátállítást, és mindössze 4 százalék gondolja úgy, hogy meg kellene tartani. A válaszadók 8 és fél százalékát nem zavarja az óraátállítás, mindegy neki, illetve nem tudja, mit gondoljon. Az olvasóink annyira az eltörlés mellett állnak, hogy 14 százalékuk számára az is mindegy lenne, melyik időszámítást tartjuk meg. A többség egyébként a nyári időszámítást tartaná meg (46%), annak ellenére, hogy 10-ből 6-an tisztában vannak azzal, hogy a téli időszámítás volt az eredeti, ez tehát a természetesebb a szervezet számára. A részletekről ebben a cikkben írtunk: