Nem várt nyertese van a brutális inflációnak: kb. ők az egyetlenek akik örülnek a drágaságnak

MTI2023. június 15. 21:15

Mára megközelíti a magyarországi könyvtárak látogatottsága a járványhelyzet előtti adatokat - derül ki az Országos Széchényi Könyvtár Könyvtári Intézetének (OSZK KI) felméréséből. Nem csoda, hogy egyre többen veszik igénybe ezt a szolgáltatást: nagyon drágák a könyvek.

 Az intézet január 17. és május 20. között folytatott országos adatgyűjtést a magyarországi könyvtárakra vonatkozóan. A Kulturális Statisztikai Adatgyűjtő Rendszerben végzett felmérés a könyvtárak jelenlegi működését, olvasói létszámát, a rendezvények, kísérőprogramok szervezését, a könyvtári foglalkoztatottakat vizsgálta. Az OSZK KI története során először jelentkezik gyorsjelentéssel annak érdekében, hogy már néhány héttel a statisztikai adatlapok kitöltési időszakának lezárulása után feltárja a hazai könyvtári rendszer főbb trendjeit, változásait.

A gyorsjelentésben közölt adatok még csak részben ellenőrzöttek; az elemzés pillanatában 3810 könyvtár adatait dolgozták fel a KI munkatársai, és folyamatban van 76 adatközlés összesítése - figyelmeztet az OSZK közleményében. A felmérés készítői azonban kiemelik: bár a közölt adatok még nem véglegesek, nagyobb eltérésekre már nem számítanak.

Összegzésük szerint a 2019-ig látható könyvtárstatisztikai trendeket a koronavírus-járvány, majd az azt követő energia-veszélyhelyzet látványosan megtörte, és valószínűleg a 2023. év statisztikájára is hatással lesznek a könyvtárak által nem befolyásolható, külső tényezők. A jó hír, hogy a személyes könyvtárhasználatok, a kölcsönzések, a nyitvatartási napok és a könyvtári programokon részt vevők száma meredek emelkedésnek indult: jellemzően közel 30 százalékkal nőtt 2021-hez képest - áll az elemzésben.

A felmérésben részt vevő könyvtárakból 2019-ben összesen 22,46 millió dokumentumot kölcsönöztek, ez a szám 2021-ben 12,07 millióra csökkent, tavaly azonban már 15,84 millió volt. A könyvtárak rendezvényein 2019-ben összesen 4,54 millióan vettek részt, a következő évben 1,93 millióan, 2022-ben ezzel szemben már 3,27 millió látogatót regisztráltak.

Az olvasók és a látogatók visszatérnek tehát a könyvtárakba, amelyek a kihívások ellenére továbbra is nélkülözhetetlen találkozási pontok, szellemi és kulturális terek - hangsúlyozza az OSZK. A növekedés jelenlegi ütemével a 2019-es adatok megközelítése legkorábban 2024-ben várható.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A könyvek sem lettek olcsóbbak

Az infláció a könyveket sem kerülte el. Mint decemberben megírtuk, egy év alatt 11 százalékkal nőtt a legnépszerűbb könyvek árindexe a magyar könyvesboltokban, az igazi drágulás viszont csak 2022 év végén csapott le. Amíg októben átlagosan 4550 forint volt a legnagyobb példányszámban eladott könyvek ára, novemberre csaknem 500 forinttal emelkedett az átlagár. 

Már 2020-ban volt egy számottevő könyváremelkedés, azonban 2021-ben átlagosan nem fizettünk többet a bestsellerekért. Sőt, kevesebbe is kerültek - természetesen ez az adat annak is mindig függvénye, milyen jellegű könyvek az adott év slágerei. Úgy tűnik azonban, 2022-ben a drágulás már elkerülhetetlen volt, és ez tovább folytatódik.

Címkék:
könyv, infláció, felmérés, olvasás, adatok, millió, szórakozás, könyvtár, árdrágulás,