Pénzcentrum • 2022. augusztus 30. 08:13
Magyarországon az illegális halászat, horgászat és halkereskedelem hatalmas problémát jelent. A feketegazdaság felszámolása érdekében még 2015. májusában megalakult az állami halőri szolgálat. Hogyan tudnak fellépni a bűnelkövetőkkel szemben, milyen tapasztalataik vannak az elmúlt néhány évrő, arról Markella Krisztián, a Nébih Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatóság Agrárgazdálkodás Felügyeleti Osztályának vezetője számolt be a HelloVidéknek.
Természetes vizeink és halállományuk megóvása és fenntarthatóságának biztosítása a halgazdálkodási hatóság kiemelt feladata. Az ÁHSZ, vagyis a halőrszolgálat folyamatosan nyomon követi a halak és a haltermékek mozgását a víztől egészen a konyhaasztalig. A Nébih szakembere szerint tavaly 307 helyszínen – haltermelő létesítményekben, halboltokban, halárusító helyeken és éttermekben – ellenőrizték a hal alapú élelmiszerek származását: az esetek 10-15%-ánál állapítottak meg szabálytalanságot és csaknem 1 tonna igazolatlan eredetű hal, illetve haltermék megsemmisítését rendelték el.
"Horgászattal, halászattal kapcsolatos jogszabálysértések esetén (pl. engedély nélküli horgászat, tilalmi időszak megszegése) halvédelmi bírság, halgazdálkodási tevékenységgel összefüggő jogszabálysértések esetén (pl. halgazdálkodási terv be nem tartása, jogosulatlan halgazdálkodás) pedig halgazdálkodási bírság a szankció" - ismertette a szakember, milyen esetben szabnak ki bírságot.
Nagytavaink közül a Balaton az, melyet kiemelten érint a horgászfogásból származó nagytestű halak feketekereskedelme. (...) A Tisza és mellékfolyói az elmúlt évben kiemelt célpontja volt az orvhalászoknak. Továbbá a kifogott zsákmány feketekereskedelme is a Tisza vízrendszerén volt a legaktívabb az elmúlt év tapasztalatai szerint
- mondta el a lapnak Markella Krisztián. A teljes interjú a HelloVidék oldalán olvasható.