Pénzcentrum • 2021. november 21. 13:04
A nagy tömegek, a karácsonyi nyüzsgés a zsebesek egyik kedvenc időszaka is. Éppen ezért nem árt körültekintőnek lenni, ha vásárolni indulunk. Mutatjuk az alapvető vagyonbiztonsági szabályokat.
Mint arról lapunk is beszámolt, a napokban megnyitotta kapuit a Vörösmarty téri Budapesti Adventi- és Karácsonyi Vásár; és a következő hetekben a legtöbb kerület és vidéki város közösségi terein is kipakolják portékáikat a kereskedők. Az ünnepi forgatagban ugyanakkor nem szabad megfeledkezni arról, hogy a családok, baráti társaságok mellett, ez a zsebesek egyik kedvenc időszaka is.
Sőt, a rendőrség jelzései szerint a karácsonyi vásárok mellett a bevásárlóközpontoknál is megszaporodhatnak az ünnepek előtt a szélhámosok. A trükkös csalók nem csak a zsebeinkben lévő értékekre utazhatnak, ilyenkor az autóban maradt értékeink is nagyobb veszélyben vannak. A legnépszerűbb csalás ilyenkor persze még mindig a zseblopás. Ezeket jellemzően zsúfolt helyeken követik el, többek között:
- utcán
- tömegközlekedési eszközökön
- piacokon
- bevásárlóközpontokban
„Ebben az időszakban az ünnepi hangulat sok esetben elveszi a figyelmet az alapvető vagyonbiztonsági szabályokról. Amennyiben bármilyen jogsértést észlelnek, kérjük, forduljanak bizalommal a legközelebbi rendőrhöz, vagy telefonon tegyenek bejelentést a 112-es központi segélyhívó telefonszámon!” - hívta fel korábban a figyelmet a rendőrség.
Biztonsági szabályok a karácsonyi bevásárlás során
Az előbbiek fényében tehát érdemes pénzünket, bankkártyánkat, és egyéb értékeinket már akkor biztonságos, nem észrevehető, illetve nem könnyen hozzáférhető helyre tenni, amikor otthonról elindulunk. Lehetőség szerint a kabátunk belső zsebében tároljuk a pénztárcánkat, az iratainkat, és ha lehet, a telefonunkat is.
A PIN-kódunkat pedig soha ne tartsuk a bankkártyánk mellett, igyekezzünk inkább megjegyezni azt.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Fontos, hogy az értékeinkre mindig ügyeljünk! A pénz- és irattárcáinkat ne a táskák, kosarak tetején tartsuk, de tárolásra a nadrág hátsó zsebei sem nyújtanak kellő biztonságot. Megfelelő védelmet csak a belső zsebek nyújtanak. Iratainkat a lakáskulcsainktól és slusszkulcsunktól elkülönítve tároljuk! Télen a vastagabb felsőruházat miatt kevésbé lehet érezni, ha valaki belenyúl a zsebükbe. És akkor nézzük tételesen is a rendőrség vagyonvédelmi tanácsait:
- Nagy tömegben fokozottan vigyázzon értéktárgyaira!
- A táskáját ne tegye le, mindig tartsa magánál!
- Ne tartson okmányokat, értékeket hátizsákja, táskája külső zsebeiben!
- Mobiltelefonját, pénztárcáját, iratait mindig a táskája belső zsebében helyezze el!
- Bankkártyája PIN-kódját ne tartsa a kártya mellett, továbbá tárolja külön lakáskulcsát és személyes iratait!
- Ellenőrizze többször, hogy válltáskája becsatolt állapotban van-e!
- Ha a bevásárlóközpontok helyszínét gépjárművel közelíti meg, tájékozódjon előre a parkolási lehetőségekről és igyekezzen biztonságos helyen parkolni!
- Autóját mindig zárja be, az ablakokat húzza fel és kapcsolja be a riasztót! Tegye meg ezt akkor is, ha csak pár percre száll ki a járműből!
- Gépkocsijában még rövid időre se hagyjon jól látható helyen értékeket!
- A gépjármű okmányait, személyes iratokat, pénzt, bankkártyát, kulcsokat soha ne hagyjon a gépkocsiban!
- Ha elmegy otthonról, ügyeljen arra, hogy lakása nyílászáróit zárja be!
- A tömegben fordítson fokozott figyelmet gyermekeire és idős hozzátartozóira. Beszéljék meg, hogy mit kell tenni abban az esetben, ha elveszítenék egymást! Adja meg telefonszámát gyermekének – kicsik esetén papírra írva, vagy a kézre feljegyezve – arra az esetre, ha a gyermek elkeveredne!
A rendőrség korábban azt is hozzátette, ha mégis megtörtént a lopás vagy bármilyen jogsértés, akkor ne szálljunk szembe a tolvajjal! Hívjunk segítséget, és értesítsük a rendőrséget! Ha a lopás során az iratok mellett a lakáskulcsot is elvitték, sürgősen cseréltessük le a zárat, ha pedig a bankkártyánk tűnt el, azt azonnal tiltassuk le!
Figyelem! Az idei évben, a vagyontárgyaink mellett, az egészségünk megőrzésére is fokozottan érdemes figyelni. A koronavírus-járvány újabb hulláma ugyanis felfutó ágban van, így a karácsonyi nagybevásárlás, és az ünnepi forgatagok is potenciális veszélyforrást jelentenek, még a jelenleg hatályos jogszabályok betartása mellett is.