HelloVidék • 2021. április 14. 08:14
Tavaly kezdődött a koronavírus okozta pandémiás helyzet, és még közel sem látjuk a végét. A bezártság, a távolságtartás és az emberi kontaktus minimálisra csökkentése ennyi idő elteltével már igencsak érezteti a hatását, azonban pont a felüdülést jelentő szektorok továbbra sem nyithatnak. Többek között ilyenek a közönségüktől megfosztott színházak, akik teszthalott állapotuk ellenére igyekeznek minél aktívabban tartani a kapcsolatot a színházkedvelőkkel. A tavaly óta tartó tortúráról és az azt enyhíteni kívánó közös szakmai munkáról a Vidéki Színházigazgatók Egyesületének (VSZE) elnöke, Jászai Mari-díjas, Érdemes művész, a Veszprémi Petőfi Színház igazgatója, Oberfrank Pál nyilatkozott a HelloVidéknek.
Nincs két egyforma színház, színházi épület és közönség se, de mégis van egyfajta közös gondolkodás, és sok mindent hasonló módon kell működtetni. A színházigazgatók ezt felismerve hozták létre az Egyesületet, hogy megindulhasson az egymás közti szorosabb párbeszéd és kölcsönös segítségnyújtás, így a legkisebb területi együttműködésre is sokkal több a lehetőség
– definiálta az Egyesület elnöke a VSZE célkitűzését. Az idén 20. életévét ünneplő szövetség tagjait a megyei kőszínházak alkotják, amelyek a színművész elmondása szerint mind-mind hasonló utat jártak be a történelem során. Kezdetben a hagyományos előadások mellett bálok és filmvetítések helyszínéül szolgáltak a polgárok akaratából megépülő színházépületek, vándortársulatokat léptek fel a színpadokon, aztán hosszú évek múltán megalakultak az önálló társulatok, amelyek meglétét azóta is önkormányzati és állami támogatások és egyéb bevételek biztosítják.
A VSZE költségvetését a tagdíjak adják, ugyanakkor a megvalósításra kért államtitkári támogatást teljes egészében egy önálló honlap létrehozására és működtetésére fordítják, amely mintegy sorsszerűen éppen a pandémia kellős közepén indult útjára. Oberfrank Pál hangsúlyozta, mivel a kőszínházak számára az állami és fenntartói támogatások, a pályázati úton nyerhető források és a saját bevételek biztosítják a működést, így a szellemi és művészi közös gondolkodást és együttműködést helyezték a VSZE tevékenységének középpontjába, amely iránt a koronavírus berobbanása óta még hatványozottabb igény mutatkozik.
Ha érdekel az interjú további része, és szeretnél még többet megtudni a témáról, olvasd el a teljes cikket a HelloVidék oldalán!