Pénzcentrum • 2021. április 10. 17:02
Egyre többen találgatják, kire szállhatnak az április 9-én elhunyt brit Fülöp herceg címei és több milliárdos vagyona. A brit uralkodóház öröklési rendje nem egyszerű, de igyekszünk bemutatni a legvalószínűbb forgatókönyvet.
Április 9-én reggel, 99 éves korában elhunyt II. Erzsébet brit uralkodó férje, Fülöp herceg. Ő királyi fensége békében hunyt el ma reggel a windsori kastélyban - állt a Buckingham-palota hivatalos közleményében. A herceg 1947-ben kötött házasságot Erzsébet hercegnővel, aki öt évvel később az Egyesült Királyság királynője lett. Ezzel Fülöp töltötte be leghosszabb ideig az uralkodó hitvesének címét a brit történelemben.
Fülöp herceg a görögországi Korfu szigetén született 1921. június 10-én. Apja görög királyi herceg, anyja, Alíz hercegnő, pedig Viktória brit királynő dédunokája volt. II. Erzsébettel négy közös gyermekük született, köztük Károly, aki a brit trón várományosa. Fülöp egyike volt a királyi család legaktívabb tagjainak és csupán pár éve vonult vissza a közszerepléstől
Ki örökli Fülöp herceg címeit, és vagyonát?
A kérdésre nem egyszerű választ adni, hiszen meglehetősen bonyolult az öröklési rend a brit uralkodóházban. Alap esetben az Edinburgh hercege címet - amit direkt Fülöp miatt hozak létre még 1947-ben - legidősebb fia, Károly herceg örökölné, azonban nem valószínű, hogy a brit trón várományosa kap egy harmadik címet is a walesi és cornwalli herceg címek mellé.
Az öröklési rend szerint Károly idősebb öccse jönne a sorban, András jelenleg a yorki herceg címet viseli, viszont a brit lapok arról cikkeznek, hogy nem rá szállna az elhunyt Fülöp hercegi címe, hanem Károly fiatalabbik öccsére, Eduárdra.
Eduárd ugyanis egyelőre csak a Wessex grófja címmel büszkélkedhet, a grófi cím pedig két fokozattal van lejjebb van a hercegi címnél, így joggal bizakodhat az "előléptetésben". És itt még nem ér véget a történet, kérdéses ugyanis, kire száll mad Fülöp másik két címe; II. Erzsébet brit uralkodónak kell döntést hoznia arról is, kire szállnak majd a Greenwich bárója és Merioneth grófja címek.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A címeken túl persze osztozni kell még Fülöp herceg mesés vagyonán is; bár itt tisztább a kép. Sajtóértesülések szerint ugyanis ingatlanjait és minden ingóságát a királynő és gyermekeik örökölhetik. Nem kevés pénzről van szó amúgy: Fülöp éves szinten 400 ezer font járadékot kapott, ez a jelenlegi árfolyamon nagyjából évi közel 165 millió forintot jelentett. De nem ez volt az egyetlen bevételi forrása, lapértesülések szerint
a néhai Fülöp vagyona 24 millió fontra, azaz 9,88 milliárd forintra rúg.