Pénzcentrum • 2025. január 21. 16:15
A legértékesebb vagyontárgyaink egyikének az otthonunk számít, éppen ezért fontos, hogy a váratlan események ellen megfelelő lakásbiztosítást válasszunk. Habár a magyar háztartások háromnegyede rendelkezik otthonbiztosítással, ami a régióban és európai viszonylatban is jó aránynak számít, sokan nem tudják, hogy az pontosan milyen fedezetet is nyújt, vagy mi az ingatlanjuk aktuális értéke és miért fontos azt frissíteni a biztosításban. A kutatásunkban arra keressük a választ, hogy az olvasóink a lakásukat vagy ingatlanjukat érinthető káresemények közül mitől tartanak a leginkább, és pénzügyileg hogyan készülnek fel az ilyen esetekre.
A lakásbiztosítással rendelkezők közel harmada 10 éve vagy még annál is régebben módosította szerződését, vagyis azoknak az ingatlanoknak a biztosítása nem a megfelelő értékre szól. Ez azt jelenti, hogy ha valamilyen váratlan káresemény történne az ingatlanban, a biztosító nem fedezné a teljes kárértéket, ami jelentős biztosítási kockázat, totálkár esetén akár több millió forint kiesést is jelenthet az ingatlantulajdonosok számára, érdemes ezért akár évről évre frissíteni a lakásbiztosítási csomagunkat.
Az alapvető biztosítási eseményeken túl további káresemények közül ki lehet választani, hogy mi ellen biztosítanánk az otthonunkat, de már a háztartási ingóságokra és a megújuló energiaforrásokra, például napkollektorra vagy hőszivattyúra is köthetünk biztosítást, akár online is.
Márciusban ráadásul újra lehetőség lesz biztosítást váltani, nem kell megvárni a biztosítási évfordulót. A tavaly bevezetett extra felmondási lehetőség révén már nem csak évente egy alkalommal (a biztosítási évforduló előtt 30-60 nappal), illetve az MNB által minősített fogyasztóbarát otthonbiztosítások (MFO) esetében negyedévente lehet kedvezőbbre cserélni a meglévő lakásbiztosítást, a tavaszi biztosítási kampány alatt ismét felmérhetjük a kínálatot, a díjakat és a szolgáltatási csomagokat.
A beázástól, az elektromos vagy a viharkártól tartasz a legjobban? Mondd el a véleményed!
A kutatás a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán működő the CoRe lab-bel együttműködve készül, az eredményeiről a Pénzcentrumon megjelenő cikkekben folyamatosan beszámolunk majd. A kérdőív anonim és önkéntes, a válaszokat 2025. január 14. és február 14. között várjuk.
Köszönjük, hogy válaszaiddal segíted a kutatásunkat!