Halálvarjak tartják rettegésben Budapestet: megrázó képsorok a pokoli madarak tetteiről +videó

Pénzcentrum2025. január 13. 16:02

Nem mindennapi jelenetet sikerült lencsevégre kapnunk: egy varjú egy galamb nyitott mellkasán keresztül fogyasztja annak belsőségeit – a természet nyers valósága egy városi környezetben. Bár az eset elsőre sokkolónak tűnhet, szakértők szerint teljesen természetes viselkedésről van szó, hiszen a varjak opportunista táplálkozók, akik bármit kihasználnak, ami könnyen elérhető. A varjak intelligenciája és alkalmazkodóképessége lenyűgöző; étrendjük változatos, a dögevéstől az ízeltlábúak fogyasztásáig terjed. Az ilyen testközeli megfigyelések rávilágítanak arra, hogy a természet törvényei a városokban is jelen vannak, és izgalmas betekintést nyújtanak a madarak viselkedésébe.

Nem mindennapi pillanatot sikerült megörökítenünk, amely hűen tükrözi a természet nyers valóságát – még egy városi környezetben is. Egy varjú és egy galamb találkozása ritkán ér véget barátságos kimenetellel, és ez a videó tökéletesen illusztrálja ezt: a felvételen látható, amint a varjú egy galamb nyitott mellkasán keresztül fogyasztja annak belsőségeit. Az eset elsőre megrázónak tűnhet, de valójában csak egy újabb bizonyítéka annak, hogy a vadon törvényei még a város szívében is jelen vannak.

A varjak intelligens és alkalmazkodó madarak, amelyek szinte mindenhol képesek boldogulni, legyen szó erdőről vagy betonrengetegből. Ezek a madarak nem válogatósak, étrendjük rendkívül sokoldalú: gyümölcsök, magvak, rovarok, kisebb állatok és akár dög is a menüjük része lehet. Az a jelenet, amelyet videón rögzítettünk, egy újabb példája annak, hogy a varjak opportunista táplálkozók, akik minden lehetőséget kihasználnak a túlélés érdekében.

Érdekesség, hogy a varjak rendkívül intelligensek, és egyes kutatások szerint kognitív képességeik vetekedhetnek egy 7 éves gyermekével. Eszközhasználatuk, problémamegoldó készségeik és emlékezőképességük lenyűgöző. Emellett jól ismert tény, hogy képesek felismerni és megjegyezni az emberek arcát, ami különösen érdekes a városi környezetben, ahol gyakran találkoznak velünk.

A videó, amelyet a cikkben is megosztunk, nemcsak egyedi és tanulságos pillanatot tár elénk, hanem rávilágít arra is, hogy a város nem csupán az emberek, hanem az állatok élettere is. Érdemes megfigyelnünk és megértenünk ezeket a folyamatokat, hiszen a természet dinamikája még a legváratlanabb helyzetekben is tetten érhető. A képek és a videó magukért beszélnek – nézzétek meg, és osszátok meg véleményeteket!

Az esetről videót is készítettünk, viszont felhívnánk a figyelmet, hogy ez kényes tartalom, ha valaki tudja magáról, hogy az ilyen eseteket nem bírja, NE nézze meg a videót! A horrorisztikus jelent videón:

Galambot fogyasztó varjú

De mit mond a szakértő az esetről?

A varjúfélék alapvetően ragadozó életmódot folytatnak, és mindent és bármit megesznek, amihez hozzáférnek, amit el tudnak kapni. Tehát ez teljesen normális

- erősítette meg Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szóvivője. Bár mi meglepődéssel fogadtuk a látványt, a szakértő hangsúlyozta, hogy ebben semmi meglepő nincsen. A kérdéseinkre elmondta továbbá, hogy

a varjak nemigen zsákmányolnak egészséges, röpképes madarat, ezeket akkor tudják elkapni, ha az a madár sérült, vagy fióka. Tehát ez egy alkalmi táplálék, ugyanis a varjúfélék alapvetően opportunisták, azt fogyasztják, ami az adott időszakban, az adott területen a legkisebb energiabefektetéssel fogyasztható, amibe a dögevés is beletartozik. Mindezekből következően az, hogy egy varjú – sérült – galambot zsákmányol, teljesen természetes, bár éves szinten valószínűleg ritkának számít.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Felmerült kérdésként, hogy a vidéki állattartóknak mennyire kell félteni mondjuk a háztáji állatokat, például a kifejlett tyúkot, erre válaszul elhangzott, hogy ezek nagy termete miatt ettől alapvetően nem kell tartani, bár

a frissen kikel vagy néhány napos, hetes csibékre, kacsákra elvileg veszélyt jelenthet, de a szülő madár és a baromfiudvar többi lakója heves támadással valószínűleg elűzné a varjút. Nagy termetű madár zsákmányt azért nem tudnak elejteni, mert a varjúfélék talajon keresgélő életmódhoz idomult járólába, ujjai és karmai nem alkalmasak a menekülő, vergődő préda megragadására, megtartására. Ezekkel egyszerűen nem tud mit kezdeni. Egy sérült, legyengült, repülni nem képes állat elejtéséhez alapvetően nem a lábakra, hanem erős csőrütésekre van szükség, amihez a varjúfélék igencsak fel vannak fegyverezve

- magyarázta, majd a galambos esetre visszatérve hangsúlyozta, hogy

ráadásul a galambok, az egyik legjobban repülő, legerőteljesebb röptű madarak, ezért a ragadozók közül is a specialisták, a nagy sólymok, a héja és a karvaly tudják elkapni. A varjak alapvetően a talajon táplálkoznak, a táplálékoknak a messze-messze túlnyomó többsége, éves szinten valószínűleg 80 plusz százaléka alapvetően gerinctelenekből áll. Férgek, puhatestűek, ízeltlábúak

-fejtette ki Orbán Zoltán, majd azzal zárta a gondolatot, hogy "annak egyik előnye, hogy a településeken együtt élünk számos állatfajjal, lehetővé teszi az ilyen, a természetben rejtetten előforduló izgalmas viselkedések testközeli megfigyelését is".

Így kiderült, hogy ugyan a jelenség, amit lencsevégre kaptunk nem olyan meglepő, mégis mondhatjuk, hogy nem szokványos látvány. Főleg azoknak, akik kevésbé jártasak a madarak életével kapcsolatos témakörökben. 

Címkék:
otthon, életmód, természet, madár, madártani egyesület,