Mit ünneplünk farsangkor? Eddig a napig tart a farsang 2025-ben: hagyományok, népszokások

Pénzcentrum2025. január 9. 08:59

A farsang kezdete vízkereszt napja, vagyis január 6-a. A farsangi időszak húshagyókedd éjféléig, a hamvazószerdával kezdődő negyvennapos nagyböjtig tart, amely után a húsvét következik. Így a farsangi időszak vége, akárcsak a húsvét napjai, évről évre változnak. A farsang végét jelentő hamvazószerda napja legkorábban február 4-re, legkésőbb március 10-re eshet. 2025-ben egészen későre, március 4-re esik a hamvazószerda, ami azt is jelenti, hogy a húsvét is csak április második felére esik majd.

A vízkereszttől a nagyböjtig tartó farsangi időszak hossza változó, a nagyböjt kezdetét jelentő hamvazószerda időpontjától függ - írja a Nemzeti Archívum Sajtóarchívumának anyaga, mely szerint Magyarországon a farsangi szokások a középkorban honosodtak meg, a farsang elnevezése középkori német eredetű lehet.

Mikor van farsang? Mikor ér véget a farsangi időszak?

A farsang kezdete fix dátumra, január 6-ra, vagyis vízkereszt napjára esik. A farsang utolsó napja viszont változó, húshagyó kedd napjáig tart, az azt követő napon, hamvazószerdán pedig már kezdődik is a húsvétot megelőző nagyböjt időszaka. Hamvazószerda így mindig a húsvét vasárnaptól visszaszámolt 40. nap, ezáltal mozgó ünnep, legkorábbi lehetséges időpontja február 4-e, és a legkésőbbi március 10-e. A nyugati kereszténység húsvétvasárnapja ugyanis legkorábban március 22-ére, legkésőbb április 25-re esik.

Hogy mikorra esik a húsvét, az egy bonyolult számítás eredménye, mely hosszú évszázadokra visszanyúló képleteken és táblázatokon alapul. Az irányadó, hogy húsvét vasárnap a tavaszi nap-éj egyenlőséget követő első holdtölte utáni vasárnapra essen, azonban a katolikusok által kanonizált számítási mód esetenként eltérhet a csillagászati számítástól. A mai napig zajlanak egyeztetések az egyházban arról, hogy szükség van-e a húsvétszámítás megváltoztatására.

A farsangot viszonylag kevés egyházi ünnep tarkítja húshagyó keddig, annál gazdagabb viszont a néphagyomány. A farsangi mulatságokat egyes korokban be is tiltották, a télűző-tavaszváró szokások "bujasága" miatt. A farsang végén rendezik hagyományosan a karnevált, magyar kifejezéssel ez "a farsang farka". Ez az időszak az utolsó vasárnaptól húshagyókeddig tartó utolsó három nap, amikor elbúcsúztatják, elűzik a telet.

Mit ünneplünk farsangkor?

A farsang a közelgő tavasz örömünnepe, egyben a tél és tavasz jelképes küzdelmének megjelenítése is. A farsang rítusai és hiedelmei főként a farsang vasárnaptól húshagyó keddig tartó három utolsó farsangi napra ("a farsang farkára") vonatkoznak. Ez a télbúcsúztató karneváli időszak, ilyenkor rendezik a híres riói és velencei karnevált, Magyarországon a mohácsi busójárást.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Farsangi hagyományok, szokások

A farsang a párválasztás és az esküvők időszaka is volt, mert a nagyböjt időszakában már nem lehetett esküvőket tartani. A bálokon és táncmulatságokon számos eljegyzésre is sor került. A lányok rokonaik közvetítésével bokrétát adtak a kiszemelt legénynek, aki a farsang végén nyilvános színvallásként a kalapjára tűzte.

A farsangvasárnap utáni hétfőn tartották az asszonyfarsangot, amikor a nők korlátlanul ihattak, férfi módra mulathattak. Általános velejárója a farsang ünneplésének a rítusok bőség- és termékenységvarázsló jellege, például a kender, a szőlő megvarázslása a farsangi ételmaradékokkal. Jellegzetes farsangi ételek a káposzta, a disznóhús és az elengedhetetlen farsangi fánk.

Címkék:
otthon, húsvét, ünnep, szokás, ünnepek, farsang, kereszténység, szokások, katolikus, népszokás, katolikus egyház, hagyományőrzés, hagyomány,