Ilyen árakra készülhet, aki az agglomerációban venne házat, lakást: sokan kiszorulnak a piacról

Pénzcentrum2024. december 11. 20:34

Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derült ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből. A KSH közlése alapján tavaly 30 ezer adásvétel történt a közép-magyarországi régióban, ennek döntő része, 71,3 százaléka Budapesten kötött adásvétel volt.

Az ingatlanközvetítő szakembereinek várakozása szerint a térségben idén ennél 15 százalékkal több adásvétel várható, vagyis a régióban év végig több mint 35 ezer tranzakció valószínűsíthető. Soóki-Tóth Gábor, a cég elemzési vezetője kiemelte, hogy tavaly a legtöbb adásvétel a fővárosban történt. A listavezető a XIII. kerület, 2 824 adásvétellel, majd ettől kissé lemaradva következik a XI. kerület 2321, majd a XIV. kerület 2036 tranzakcióval. A további sorrend a III., VIII., IX., és a VII. kerület. Az első húsz helyre az agglomeráció településeiből csak Érd fért be, 561 tranzakcióval, míg a régió városai közül csupán Vác és Dunakeszi emelkedik ki, kicsivel több mint 350 adásvétellel.

A szakember arra is kitért, hogy ezer lakosra vetítve általában más sorrend alakul ki az adásvételek számában, ez azonban most csak részben igaz. Az első helyen a térség egyik legkisebb települése, Tésa található 53,8 ezrelékkel, amelyet ezúttal Budapest két belső városrésze, a VI. és a VII. kerület követ, 26,8 és 26,6 ezrelékkel. Említést érdemel a XIII., IX. és VIII. kerület után a sorban hetedik Tápiógyörgye 21,6 ezrelékkel, illetve a Tésával szomszédos Bernecebaráti is. A sor legvégén a tranzakció nélkül maradt Lórév, valamint Letkés, Váckisújfalu és némi meglepetésre Verőce található, ezer lakosra vetítve 2 adásvétellel.

A vándorlási számokat összevetve kiemelkedő a közép-magyarországi régió többlete. A 23 kerület és 18 járás közül 27-ben pozitív volt a tavalyi vándorlási mérleg. A sor legvégén végzett XVII. és XXII. kerületek esetében is mindössze kicsivel 3 ezrelék alatti elvándorlás mérhető.

A legtöbb járásra és kerületre évek óta pozitív vándorlási mérleg jellemző és ez nem alakult másként tavaly sem. A legnagyobb, 13,6 ezrelékes vándorlási nyereség a XI. kerületben tapasztalható, amelyet a Ráckevei járás 11,9 és a Pilisvörösvári járás 9,8 ezrelékkel követett. A fővárosból a XIV., XIII. és V. kerület emelkedik ki, míg Pest vármegyéből a Gödöllői és a Budakeszi járás, ahol az 5 ezreléket meghaladta tavaly a vándorlási többlet.

„Az adatok ismeretében nem meglepő, hogy az ország legdrágább térsége Közép-Magyarország” – mutatott rá Soóki-Tóth Gábor, aki az Otthon Centrum közreműködésével értékesített ingatlanok összegzése után elmondta: idén a fővárosban a téglalakások átlagos négyzetméterára 1,1 millió forint, de a legdrágább II. kerületben már majdnem 1,5 millió forint a négyzetméter fajlagos átlagára. A panellakások esetében a fővárosi átlagérték 806 ezer forint, míg a legdrágább XI. kerületben már 975 ezer forintért cseréltek tulajdonost a panellakások. A használt házak esetében a 741 ezer forintos, átlagos négyzetméterárnál jóval többet kérnek a rekorder II. kerületben, ahol az 1,29 millió forintos átlagérték az év első kilenc hónapjának legmagasabb értéke ebben a szegmensben.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Pest vármegyében a fajlagos átlagár valamivel mérsékeltebb ugyan, de a fővároshoz közelebbi településekre ez kevésbé igaz. A téglalakások 690 ezer forintos, Pest vármegyei átlagára a Budakeszi járás településein a legmagasabb, négyzetméterenként kereken 1 millió forinttal. A panellakások 615 ezer forintos átlagára a Szentendrei járásban 750 ezer forinttal a legmagasabb, míg a használt házak 515 ezer forintos, fajlagos átlagára szintén a Budakeszi környékén a legmagasabb, négyzetméterenként 770 ezer forinttal.

Ahogy a szakember megjegyezte, minden szegmensben egyértelműen látszik, hogy az előbb felsorolt járási átlagok a főváros közelségével és a település méretével egyenes arányban emelkednek – a Szentendrén irányadó 830 ezer forintos, átlagos négyzetméterár pedig már a fővárosi átlagértéknél is magasabb.

Címkék:
otthon, lakás, ingatlan, Budapest, ház, agglomeráció, régió, főváros, kerület, járás,