Pénzcentrum • 2024. december 2. 09:11
A magyar kormány nemrég benyújtotta az Európai Bizottságnak az aktualizált Nemzeti Energia- és Klímatervet (NEKT), amely számos fontos célkitűzést és várakozást tartalmaz a hazai villamosenergia-szektor jövőjére vonatkozóan. Bár Magyarország több területen ambiciózus célokat tűzött ki, összességében mégis az uniós rangsorok második felében helyezkedik el - számolt be róla a Portfolio.
Magyarország a villamosenergia-szektor több kulcsfontosságú mutatója tekintetében magasabb célszámokkal rendelkezik, mint néhány, az energiaátállás éllovasának tartott uniós tagállam. Ennek ellenére hazánk jellemzően a vonatkozó uniós ranglisták második felében található.
Az áramszektor kiemelt szerepet játszik a zöld átállásban. Az Európai Unióban jelenleg az áram részaránya az energiafogyasztásban alig haladja meg a 20%-ot, de ez az arány az évszázad közepéig akár 60%-ra is emelkedhet, ha a közösség az energia- és klímapolitikai célok eléréséhez szükséges fejlődési pályára áll.
A tiszta, alacsony szén-dioxid-kibocsátású források (megújuló és nukleáris energia) aránya a magyarországi villamosenergia-termelési mixben jelenleg mintegy 70%-ra tehető. Ez meghaladja a 67,2%-os uniós átlagot, így hazánk e tekintetben az EU középmezőnyébe tartozik. A NEKT szerint ez az arány 2030-ig 79%-ra emelkedhet, ami magasabb például a német 75%-os célszámnál, de elmarad a 83%-os uniós céltól.
Ha csak a megújuló energiaforrások arányát vizsgáljuk az áramtermelésben, Magyarország jelenleg a szereghajtók közé tartozik 25,7%-os mutatójával, jócskán elmaradva a 44,3%-os uniós átlagtól. A 2030-as célokat tekintve hazánk valamivel jobban szerepel, de 42%-os kitűzött aránnyal még mindig távol van a 67%-os uniós célszámtól.
A fosszilis források részesedése a hazai villamosenergia-termelésben jelenleg körülbelül 30%, ami jobb az uniós átlagnál (32,8%). A tervek szerint ez az arány 2030-ig 21%-ra csökkenhet, ami azonban az uniós mezőny utolsó harmadába helyezheti Magyarországot, mivel több ország gyorsabb kivezetést tervez.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az elektrifikációs index, amely a villamos energia részarányát mutatja a végső energiafelhasználásban, Magyarországon jelenleg 19,8%, ami az egyik legalacsonyabb az EU-ban. A NEKT alapján ez az arány 2030-ig 24,8%-ra nőhet, amivel az ország a középmezőnybe emelkedhet.
A magyar tervek többnyire illeszkednek az európai trendekbe, kivéve a fotovoltaikus naperőművekre vonatkozó célokat. Bár 2030-ig jelentős bővüléssel számol a kormány (a jelenlegi több mint 7 gigawattról 12 gigawattra), ezt követően gyakorlatilag befagyasztaná a szegmens további növekedését, ami egyedülálló az EU-ban.
"A NEKT végleges változata azt vetíti előre, hogy a 2030-tól 2050-ig terjedő 20 évben alig, a 2030-as 12 GW-os célhoz képest mindössze 0,4 GW-tal bővül majd a hazai naperőmű-kapacitás" - olvasható a dokumentumban. Ez jelentős visszalépés a korábbi tervekhez képest, amelyek még 8,4 GW-os növekedéssel számoltak ebben az időszakban.