Ide menekülnek az élelmes budapestiek: tömegek hagyják el a fővárost

Pénzcentrum2024. november 21. 20:04

Megnövekedett a kereslet a fővárosi agglomerációs térség ingatlanjai iránt, 2022-höz képest 6, 2023-hoz mérten pedig 26%-kal több ingatlan cserélt tulajdonost a területen. A négyzetméterárak a teljes agglomerációt vizsgálva átlagosan 10%-kal, 650 ezer forintra emelkedtek. 

A 2024-es ingatlanpiaci fellendülés hatására országszerte nőtt az ingatlantranzakciók száma és nem volt ez másként a Budapestet körülvevő, népszerű agglomerációban sem. „A tisztább levegő és a tágasabb, természetközelibb élettér iránti igény továbbra is aktívan befolyásolja a családok preferenciáit az ingatlankeresés során, ennek megfelelően az otthonteremtési támogatások és a kedvező hitelkamatok hatása a fővárosi agglomeráció ingatlanpiacán is nyomott hagyott.” – kezdte Máté Ferenc a Duna House Vezérigazgató-helyettese. „Bár a korábbi évekre jellemző, erős kiköltözési hullám mára lecsengett – sőt azóta már egy egyensúlyi állapot is kialakult a főváros környéki területeken – mégis az idei év januárja és októbere között zárult agglomerációs adásvételek száma 6%-kal meghaladta a 2022-es, 26%-kal pedig a 2023 év eladásait” – folytatta a szakértő. 

A fokozódó kereslet hatására a teljes agglomerációs térségben 10%-os áremelkedést követően 650 ezer forintra nőtt az átlag négyzetméterenként, az ingatlanra fordított összeg átlaga pedig 59,5 millió forintról 70,2 millió forintra ugrott. Kiugró, közel 20%-os drágulás jelentkezett a 2023-as év során legolcsóbbnak számító északi szektor átlagos négyzetméterárait (600 ezer Ft/m2) illetően, 10-12%-kal többet kell költeni tavalyhoz képest a déli és a délkeleti szektorban is, ezzel szemben a keleti szektor településeit választó vásárlók 6%-kal csekélyebb, 613 ezer forintos átlagos négyzetméteráron köthettek adásvételt.

A Budapestet körülvevő agglomeráció hat szektora közül a tavalyihoz hasonlóan 2024-ben is a nyugati szektorban kerül négyzetméterenként a legmagasabb, átlagosan 739 ezer forintos összegbe az otthonteremtés, ami 7%-os pluszt jelent 2023-hoz képest. Ingatlanérték tekintetében azonban továbbra is az északnyugati szektor házai és lakásai vezetik a sort, itt a tavalyi 74,3 millióról 91,1 millió forintra nőtt az átlag. Az északnyugati egyébként a második legdrágább szektor, az átlagos négyzetméterár 9%-os emelkedés után meghaladta a 700 ezer forintot a területen. Aki kevesebb ráfordítással szeretne ingatlant vásárolni, de ragaszkodik a főváros körüli elhelyezkedéshez, annak a délkeleti szektor nyújtja a legmegfizethetőbb alternatívát, itt 560 ezer forintot kóstál egy négyzetméter. 

A négyzetméterárakat illetően a legdrágább ház (2,1 millió Ft/m2) az északnyugati szektorban kelt el, míg a legalacsonyabb egységárat, 169 ezer forintot a nyugati szektorban fizette egy vevő. Volt, aki a 440 millió forintos vételárat sem volt rest kifizetni álmai otthonáért az északnyugati szektorban, de 12 millió forintért is vehetett kisházat az, akinek a keleti szektor is megfelelt. 

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Az ingatlanközvetítő ügyfélkörében idén is a déli szektor volt a legkeresettebb, az agglomerációt választó vásárlók 28%-a szerződött ezen a területen új otthonára. A vevők ötöde szerződött a pénztárcabarát délkeleti szektorban, 15%-uk a nyugati, 14-14%-uk az északi és az északnyugati szektor településeit választotta, míg a fennmaradó 9% keleten kötött adásvételt.

Az elemzés a 2023-ban, 2024-ben megvalósult ingatlantranzakciók alapján készült. Az agglomerációban vizsgált települések listája: 

  • Északi szektor: Csomád, Csörög, Dunakeszi, Fót, Göd, Őrbottyán, Sződ, Sződliget, Vác, Vácrátót
  • Keleti szektor: Csömör, Erdőkertes, Gödöllő, Isaszeg, Kerepes, Kistarcsa, Mogyoród, Nagytarcsa, Pécel, Szada, Veresegyház
  • Délkeleti szektor: Alsónémedi, Ecser, Felsőpakony, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés
  • Déli szektor: Délegyháza, Diósd, Dunaharaszti, Dunavarsány, Érd, Halásztelek, Majosháza, Pusztazámor, Sóskút, Százhalombatta, Szigethalom, Szigetszentmiklós, Taksony, Tárnok, Tököl
  • Nyugati szektor: Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Herceghalom, Páty, Perbál, Telki, Tinnye, Tök, Törökbálint, Zsámbék
  • Északnyugati szektor: Budakalász, Csobánka, Dunabogdány, Kisoroszi, Leányfalu, Nagykovácsi, Pilisborosjenő, Piliscsaba, Pilisjászfalu, Pilisvörösvár, Pilisszántó, Pilisszentiván, Pilisszentkereszt, Pilisszentlászló, Pócsmegyer, Pomáz, Remeteszőlős, Solymár, Szentendre, Szigetmonostor, Tahitótfalu, Üröm, Visegrád

Címkék:
lakás, ingatlan, kereslet, ház, agglomeráció, millió,