Pénzcentrum • 2024. október 31. 21:01
Több mint 40%-kal emelkedett idén az új lakásokra szerződők száma a tavalyi év azonos időszakához mérten a Duna House országos értékesítési adatai szerint, így az összes lezárult tranzakció 6%-át fedték le. A KSH jelentése 1,2 millió forintos országos átlagról, a balatoni területeket illetően, Siófokon pedig a fővárosi, 1,5 millió forintos fajlagos árhoz közelítő, 1,4 milliós négyzetméterenkénti átlagról tájékoztatja az új lakások iránt érdeklődőket.
A megújult otthonteremtési támogatások, a kedvezőbb hitellehetőségek és a csökkenő kamatkörnyezet nem csak a használt, de az új lakások iránti vásárlási kedvre is erősödő hatást gyakorolt. Az ingatlaniroda értékesítési adatai alapján az idei év januárja és szeptembere között eltelt időszakban országosan 43%-kal emelkedett az új lakásokra kötött adásvételek száma az előző év azonos időszakához képest, az arányokat tekintve azonban – a megfizethetőbb, használt ingatlanok iránti kereslet fokozódása és a csekély újlakás-kínálat miatt – ennél kisebb eltérés mutatkozik csupán, a tavalyi 5,5%-ról 6%-ra nőtt az új házak, lakások aránya az összes, idén értékesített ingatlant figyelembe véve.
A legfrissebb, 2024 második negyedévére vonatkozó KSH lakáspiaci kiadvány szerint az új lakások országos átlagára a 2023. évi 62,6 millióról 66,1 millió forintra emelkedett, a négyzetméterár pedig elérte az 1,2 millió forintot.
„A fővárosban elérhető új lakások átlagos négyzetméterára 2024 harmadik negyedévére megközelítette a 1,5 millió forintot a Duna House Barométer adatai alapján, ami 2023 azonos időszakához hasonlítva 8%-os áremelkedést jelent, a budapesti új lakás vásárlására fordított átlagos összeg pedig 7 millió forinttal nőtt, csaknem elérte a 97,6 millió Ft-ot. Nem csekély anyagi ráfordítást igényel tehát új lakásra szerződni sem vidéken, sem a fővárosban, ennek ellenére az utóbbinál is 15%-kal több ilyen ingatlant adtak el a tavalyihoz képest a Duna House szakértői idén.” – kezdte Máté Ferenc, az ingatlaniroda vezérigazgató-helyettese.
A kínált lakások árszintje erősen függ a projektek minőségén és energiahatékonyságán túl a városon belüli elhelyezkedéstől is: a harmadik negyedévre vonatkozó Duna House Barométer alapján négy kerületben, az I., a II., a VI. és a XII. kerületben haladta meg az újépítésű otthonok átlagos négyzetméterára a 2 millió forintot, Terézvárosban és a II. kerületben pedig már 3 millió forintnál is magasabb áron kínálják az új lakásokat. Másfél millió forint és 2 millió forint közötti négyzetméteráron Óbudán, Erzsébetvárosban, Józsefvárosban és Újbudán nézelődhetnek a vevők, milliós négyzetméterár alatt pedig már csak Soroksár kínálja az újépítésű otthonokat. A legtöbb kerületben 1-1,5 millió forint közötti négyzetméterárra számíthatnak az érdeklődők.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A KSH szerint az idei év első felében Budapest XI. kerületében kelt el a legtöbb új lakás. Az átlagáruk 101, négyzetméteráruk 1,8 millió forint volt. Az Eltinga Lakáspiaci riportja szerint a harmadik negyedévben is népszerű volt Újbuda, a negyedévben értékesített lakások 19%-a itt talált gazdára, 22%-uk a főváros pesti oldalának megfizethetőbb, külső kerületeiben több mint harmaduk az új lakásokban leginkább bővelkedő XIII. kerületben kelt el. „Lakástípus tekintetében zömében a kétszobás lakások iránt volt erős az érdeklődés, az idén értékesített lakások közel fele a könnyen kiadható, nappalival és egy hálószobával rendelkező kategóriába tartozott, 12%-uk ennél is kisebb, stúdiólakás volt. A nagyobb, többgyermekes családok számára ideális három- és négyszobás lakások iránt 28%, illetve 13%-os volt a kereslet.” – ismertette a szakértő az Eltingától származó adatokat.
A főváros mellett a vármegyeszékhelyek és a kisebb városok átlagos négyzetméteráraiban is számottevő különbségek jelentkeznek. A KSH jelentése szerint míg a négyzetméterárak Székesfehérváron és Debrecenben átlépték az 1 millió forintot, addig például Nyíregyházán nem érték el a 700 ezer forintot sem. A Balaton fővárosában, Siófokon folytatódott az áremelkedés, az új lakások átlagos négyzetméterára elérte az 1,4 millió forintot.