Ezt sokan elrontják a lakásvásárlásnál: ezt a 6 trükköt érdemes megfogadni, így fixen jól járunk

Pénzcentrum2024. október 30. 11:15

Pozitívabb lakásvásárlási tapasztalatokról számoltak be azok, akik először azt mérik fel, hogy mennyit költhetnek ingatlanra – derült ki a zenga.hu ingatlankereső oldal felméréséből. Kiderült az is, ugyan kevesebben, de vannak, akik előbb álmaik otthonát keresik meg, és azt követően nézik meg, van-e rá elég fedezetük.

Az ingatlan-adásvétel a vásárlási szándék megszületésétől számítva sokaknak több hónapig tartó stresszes procedúrát jelent. A lakosság általában két taktikát követ: vannak, akik előbb megnézik, mennyi pénzük van ingatlanvásárlásra és aztán kezdenek lakást keresni, mások pedig az igényeiknek megfelelő ingatlan felkutatásával kezdik a folyamatot. A zenga.hu megbízásából készített reprezentatív kutatásból[1] az derült ki, hogy nyugodtabbnak ítélték az ingatlanvásárlást azok, akik először végiggondolták az anyagiakat, mint azok, akik előbb kiválasztották az áhított lakást vagy házat.

Az ingatlankereső portál felmérése szerint a vásárlók kétharmada először a pénzügyi lehetőségeit méri fel, így a többségnek pozitív élményben volt része. A válaszadók fele ugyanis úgy nyilatkozott, hogy rendben ment mindent, nem csinálná másként, és nyugodtabb volt, hogy tudta, milyen értékű ingatlanban gondolkodhat. Persze közöttük is voltak olyanok (36%), akik az anyagi lehetőségük megvizsgálása során eredeti igényeikből kénytelenek voltak leadni. Ez leginkább a nőkre és az elsőlakás-vásárlókra jellemző a válaszok alapján, míg azok között, akik először a költségeket mérik fel, többségben már több lakásvásárláson átestek. A kutatás szerint őket megnyugtatta a tudat, hogy csak az anyagi lehetőségük felmérése után gondolkodtak el, hogy milyen ingatlant is képesek megvásárolni. A válaszadók 22 százaléka bár felmérte a pénzügyi lehetőségeit, utólag mégis újra kellett kalkulálnia az anyagi fedezetet a kiválasztott lakásnál. Az első lakást vásárlók közül többen jártak így, mint az ingatlanvásárlásban tapasztaltak.

Rizikósabb taktikának tűnik, de az ingatlanvásárlók 11 százaléka előbb a lakást választotta ki, és csak azután nézte meg, egyáltalán hogyan és miből tudja azt megvenni. Harmaduk mégis azt mondta, hogy teljesen elégedett volt a folyamattal, nem csinálná ezt másként. Viszont 28 százalékuk sokat aggódott a pénz miatt, 10 százalékuk pedig végül csalódott, mivel nem sikerült előteremteni a szükséges fedezetet. További 10 százalékuk pedig változtatni kényszerült a lakásigényein.

„Az ingatlanvásárlás és -eladás egy hosszú, bonyolult és széttagolt folyamat, amin általában egyszer-kétszer tapasztalunk meg életünk során. Ám számos egyszerű lépéssel és innovatív megoldással csökkenthetjük a stresszt. A zenga.hu oldalon felismerve az ügyfelek tájékozódási igényét nemcsak több mint 150 ezer hirdetést kínálunk, hanem olyan szolgáltatásokat is, mint az ügyvédkereső vagy a finanszírozást támogató kalkulátorok” – mondta Lipták Zsuzsa, a zenga.hu ügyvezetője.

Alig vannak azok, akik másra bízzák az ingatlankeresést

A felmérésből az is kiderült, hogy amikor ingatlant keresnek az emberek, akkor a legmagasabb arányban ingatlanhirdetési oldalakon böngésznek (41%), de jelentős a közösségi média szerepe is (21%), illetve az egyéb apróhirdetési oldalaké (24%). Az ismerősi körben is sokan kérdezősködnek, hogy nem tudnak-e számukra megfelelő, eladó házról vagy lakásról (19%). Mindössze 2 százalék mondta azt, hogy teljesen rábízza magát a szakemberekre, maguk nem is keresnek.

JÓL JÖNNE 2,7 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 699 918 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 53 004 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 53 149 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Egyébként minden harmadik lakást, házat vásárló igénybe veszi ingatlanközvetítő segítségét. Főleg a férfiak, a fiatalok és a nem első ingatlanjukat megvásárlók azok, akik ingatlanközvetítő szolgáltatását szeretnék igénybe venni. Azzal tisztában vannak az emberek, hogy mindez magasabb ingatlanárral jár a jutalék miatt, általában 1-5 százalék közötti mértéket említettek a válaszadók. A felmérés szerint ugyanakkor nemcsak a jutalék mértéke számít az ingatlanközvetítő kiválasztásakor, hanem a kapcsolódó szolgáltatásokat is figyelembe veszik a megbízók.

6 egyszerű lépés, amivel csökkentheted a stresszfaktort:

  • Kérd ki a kiszemelt ingatlan tulajdonlapját a Földhivatalból – ebből kiderül, hány tulajdonosnak kell beleegyeznie az eladásba!
  • Családi házak esetében kérd el az építési szabályzatot és a tervmásolatot – igazán kellemetlen, ha te kapsz bírságot, mert az építtető figyelmen kívül hagyott valamit.
  • Társasházi lakás esetén az Alapító Okiratot és az SZMSZ-t tanulmányozd át – nehogy, például kutyásként, későn derüljön ki, hogy tilos az ebtartás.
  • Ha hitelt szeretnél felvenni a lakásvásárláshoz, akkor például az OTP Banknál lehetőséged van előzetes és azonnali értékbecslésre, amivel jelentősen felgyorsíthatod a folyamatot.
  • Húzd el a bútort, kapcsold fel a villanyt – mindenképpen ellenőrizd a lakás műszaki állapotát, nehogy pénznyelő legyen!
  • Fedezd fel a környéket – derítsd ki, milyen a közlekedés, kivilágítottak-e az utcák, milyen számodra fontos szolgáltatások vannak a környéken!

Címkék:
otthon, ingatlan, ingatlanpiac, környezet, lakásvásár, hibák,