Beindult az albérletpiac: aki teheti még most lépjen, erre lehet számítani idén a belvárosi lakásoknál

Pénzcentrum2024. augusztus 7. 17:03

A nyár egyik legnagyobb figyelemmel kísért történése mindig az a pillanat, amikor kihirdetik a következő tanévre a felsőoktatási intézmények felvételi eredményeit. A diákok és a hozzátartozók öröme mellett ilyenkor alaposan felbolydul az ingatlanpiac is, elsősorban az albérleti kereslet ugrik meg kiemelkedő módon. Mivel ilyenkor nagyon sokan rohamozzák meg a diákok számára alkalmas lakásokat, jellemző, hogy szinte szabadon formálhatják az árakat a bérbeadók.

Mivel egyes kerületekben megint szigorításokat rebesgetnek az AirBnB-vel kapcsolatban, így az is elképzelhető, hogy többen szívesen átállnának inkább a kisebb, de biztos hozammal kecsegtető hosszútávú bérbeadásra”- kezdi Ben-Ezra Orran, a Central Home szakértője, a belvárosi ingatlanok specialistája.

A tavalyi nyárhoz képest több mint 5%-os emelkedést tapasztalhatunk az albérleti piacon. Az áremelkedés egyébként már a pandémia idején megkezdődött, annak ellenére, hogy az AirBnB lakások egy része visszaállt a rövidtávú kiadás piacára. Mindenesetre a kínálat még mindig nem tudott lépést tartani a bérlőcsoport növekedésével a belvárosban, így a mai napig nagyobb a kereslet, mint a kínálat”- tette hozzá.

Az aktuális bérleti díjak jelenleg így alakulnak:

  • Stúdiólakás - 140-160 000 Ft / hó
  • Nappali egy hálóval - 180 000 Ft / hó felett
  • Kétszobásnál nagyobb lakások - 230 000 Ft / hó felett

Mi úgy tapasztaljuk, hogy az elmúlt években általában augusztus végére és szeptember elejére koncentrálódott az ingatlancsere, ekkor jelent meg az új kereslet” - folytatja Ben-Ezra Orran. - „Ezzel szemben idén már június hónaptól számítva egész nyáron kifejezetten erős a mozgás az albérleti piacon, köszönhetően például az Erasmus-programban résztvevőknek.” A Central Home szakértője szerint egyébként az albérletkeresők egy teljesen külön piacon mozognak, a kereslet-kínálat nincs direkt összefüggésben a vevő-eladó csoportokhoz.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A Belváros pedig megint csak egy teljesen más terület, itt ritkábban fordul elő, hogy egy eladó gyors döntésekre, eladásra, vagy kiadásra kényszerül. Úgyhogy amikor mégis pangás lenne a piacon és kevesebb a kereslet mint a kínálat, akkor sem csökkennek igazán a belvárosi ingatlanárak, az eladók inkább kivárnak. Extrém helyzetekben ez természetesen változhat, a külföldi nagyvárosokhoz képest természetesen Budapesten is előfordulhat, hogy ha válság van, azonnal több lesz az eladó ingatlan, és több a potenciális bérlő is.

A Pénzcentrum videóblogja, a Cashtag egy egész műsort szentelt annak a kérdésnek, hogy bérelni vagy inkább hitelt felvenni érdemesebb, ha lakásról van szó. A műsorban megszólaló Futó Péter ingatlanpiaci és Palkó István hitelpiaci szakértők elmondták, hogy bár jelenleg igen drágák az albérletek, a bérleti díjak még mindig elmaradnak a jelenleg elérhető piaci hitelek havi törlesztőrészleteitől. Ennek ellenére a Palkó István által elvégzett számítások szerint hosszú távon nézve még akkor is jobban megérheti a vásárlás, ha ehhez hitelt kell felvenni. De mégis hogyan? Ebből a cikkünkből kiderül. 

Címkék:
otthon, bérlakás, albérlet, ingatlanpiac, belváros,