24.hu • 2024. július 19. 08:34
A Duna-Tisza közén tapasztalható rendkívüli hőstressz komoly kihívások elé állítja a mezőgazdaságot, különösen a kukoricatermesztést. Az előrejelzések szerint a terméskiesés már most ötvenszázalékos lehet, és a helyzet tovább romlik, ha a kánikula folytatódik. A szakértők szerint a növények hosszú távon nem képesek elviselni a jelenlegi hőmérsékleti viszonyokat. A kukoricatermés heti százmilliárd forintos veszteséget is elszenvedhet, bár az agrártárca szerint a végleges károk mértéke az elkövetkező hetek időjárásától függ.
Raskó György agrárközgazdász kiemelte a 24.hu-nak, hogy a kukoricatermés különösen érzékeny a hőségre és a csapadékhiányra. A június végéig kedvező időjárás miatt ígéretesnek tűnő termés mára komoly veszélybe került, mivel az extrém hőség lassítja a növények anyagcseréjét, és hőstresszt okoz, amely csökkenti a terméshozamot. Az extrém hőség különösen a későn vetett kukoricafajtáknál okoz problémát, mivel a beporzás a magas hőmérséklet miatt ellehetetlenül.
A talaj vízszintje a Duna-Tisza közén már most a gyökérzóna alá húzódott, ami tovább súlyosbítja a helyzetet. Bár az öntözés segíthet enyhíteni a károkat, a valódi megoldást csak egy kiadós esőzés és néhány fokos tartós lehűlés hozhatná meg. Ha a kánikula tovább tart, a kukoricatermés jelentős veszteségekkel számolhat.
Gyuricza Csaba szerint a kukoricatermés heti százmilliárd forintos veszteséget is elszenvedhet, bár az agrártárca szerint a végleges károk mértéke az elkövetkező hetek időjárásától függ.