Pénzcentrum • 2024. július 8. 19:05
Harmadfokú hőségriasztás van érvényben egyelőre péntekig, a vízművek munkatársai folyamatosan figyelik a vízhálózatot. Összegyűjtöttek emellett hasznos tanácsokat is arra vonatkozóan, milyen trükkökkel úszhatjuk meg, hogy rosszul legyünk ebben a borzalmas kánikulában.
Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy az országos tiszti főorvos a szabályoknak megfelelően egészen péntekig tartó, harmadfokú hőségriadót rendelt el az ország teljes területére. Az előrejelzések szerint ez több is volt, mint indokolt: ezen a héten akár 37 fokig is felkúszhat a hőmérséklet, a pályaudvarokon és a buszállomásokon is vizet osztanak.
Ebben a rekkenő hőségben különösen fontos, hogy figyeljünk a szervezetünkre, fogyasszunk minél több folyadékot például. Annak érdekében pedig, hogy ezt mindenki biztonsággal megtehesse, a vízügyi szolgálatok is minden percben dolgoznak: mint a Duna Menti Regionális Vízmű mai posztjában írja, a munkatársaik folyamatosan ellenőrzik a tárolómedencék töltöttségi szintjeit és a kutak vízkivételi kapacitásait is. Amennyiben pedig üzemzavar lépne fel a vízhálózatban, azt a munkatársaik a lehető leghamarabb igyekeznek elhárítani.
A DMRV azonban nem csak megnyugtatta a lakosságot, hanem praktikus tanácsokat is közölt arra vonatkozólag, hogy mit tehetünk saját magunkkal, amikor a hőség már olyan méreteket ölt, hogy az az emberi szervezetet is veszélyezteti.
Íme, ezeket javasolják:
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- Napközben tartsuk az ablakokat csukva, használjunk függönyt vagy egyéb sötétítőt.
- Lehetőleg éjszaka szellőztessünk, a nem létfontosságú elektromos készülékeket pedig érdemes lehet kikapcsolni - még a világítást is.
- Ha van légkondicionáló berendezésünk, akkor ennek működtetése idején tartsuk csukva az ajtót és az ablakot
- Hőhullámok idején, amikor a külső hőmérséklet 35-39 Celsius fok közötti, az ideális belső hőmérséklet 28 fok körüli beltéren – nem javasolt tehát a túlzott légkondicionálás. A ventillátort csak rövid ideig szabad használni, mivel kiszárítja a szervezetet!
- Ha se ventillátorunk, se légkondink nincs, akkor töltsünk legalább 2-3 órát olyan helyen, ahol a légkondicionálás adott.
- Kerüljük a megterhelő fizikai munkát, tartózkodjunk árnyékos helyen a legmelegebb órákban.
- Tartsuk testhőmérsékletünket alacsonyan, és fogyasszunk sok folyadékot, elsősorban vizet - ez a kiszáradás megelőzése miatt döntő fontosságú.
- Gyakran zuhanyozzunk langyos vagy hideg vízzel akár többször is naponta. Használjunk emellett vizes borogatást, hűtsük lábunkat langyos vízben.
- A vízfogyasztásról fentebb már írtunk, viszont fontos, hogy kerüljük az alkohol és a magas cukortartamú italok fogyasztását.
A légkondicionálókról, a lakás praktikus és megfelelő hűtéséről a Pénzcentrum is hosszabban írt a hétvégén, ezt a cikket ide kattintva olvashatod el ismét: