Pénzcentrum • 2024. június 23. 11:32
Ismét felütötte a fejét a rendőrség nevében küldött, rossz magyarsággal megírt adathalász sms-ek trendje. A rendőrség természetesen soha nem kér pénzt sms-ben, különösen nem németországi telefonszámot használva - itt ugyanis erről van szó.
Folyamatosan terjednek a telefonokon, internetes oldalakon vagy e-mailben, közösségi oldalakon szerveződő és arra kitalált csalások, lehúzások, adatlopási kísérletek. Néhány hónappal ezelőtt a bűnözők is meglépték azt, amihet talán még tőlük is kellett némi bátorság: a magyar rendőrség nevével visszaélve kezdtek akcióba, és úgy látszik, ez a trend most újjáéledt.
A Pénzcentrumnak ma reggel óta több olvasója is egyszerre jelezte, hogy ismét valamiféle "díjbekérő" sms-t kaptak a telefonjukra egy általuk ismeretlen számtól. Az üzenetben a "RENDORSEG" hívja fel arra a figyelmüket, hogy ez az "utolsó lehetőségük" befizetni egy kicsit több, mint négyezer gorintos bírságot.
"Szabálysértési bírságot" követelnek a csalók
Az üzenetszöveg alján egy linket is találunk, ami valószínűleg maga az átverés leglényegesebb pontja: a csalók általában így igyekeznek az általuk létrehozott oldalra terelni a gyanútlan, vagy egyenesen megijedt áldozatokat. Innen már persze a felhasználón múlik, hogy megadja-e a kért adatokat, de természetesen az a leglényegesebb, hogy erre a linkre már csak rá se kattintsunk még véletlenül se.
Egy olvasónktól képernyőfotót is kaptunk a fenyegető üzenetről:
Azt, hogy egy jól megkomponált, mégis egy kimondotlan ügyetlen lehúzási kísérletről van szó, már onnan is láthatjuk, hogy egy +49-es kezdésű telefonszámról érkezett az üzenet.
Ez Németország országhívója, tehát a magyar rendőrség már eleve nem is lehetne benne az ügyben.
Rendőrség: nagyon fontos, hogy ne kattintsunk rá a linkekre
A magyar rendőrség néhány hete közölte: természetesen senki az ő nevükben nem kér, nem is kérhet sms-ben küldött linkkel pénzt, mert a szabálysértési bírságokat, büntetéseket nem így kell befizetni.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Adathalász csalók valótlan befizetés kezdeményezésével közigazgatási bírságra, tilosban parkolásra hivatkozva visszaélnek a rendőrség nevével, és a Rendőrségi Információs Portál imitálásával próbálnak meg jogtalanul pénzhez jutni, valamint személyes és bankkártyaadatokat megszerezni
- írta a rendőrség a saját honlapján szűk két hete.
A rendőrség az alábbiakat tanácsolja azoknak, akik ilyen vagy akár ehhez hasonló üzenetet kapnak:
- NE kattintsanak a linkre, töröljék az üzenetet!
- NE adják meg sem személyes, sem bankkártyaadataikat!
- Saját adataik védelme érdekében fontos, hogy a rendőrség e-ügyintézési portálját kizárólag az ugyintezes.police.hu webcím beírásával érjék el!
Hogyan kellene korlátozni a mobiltelefon-használatot az iskolában?
Az Országgyűlés nemrégiben egy új jogszabály-módosítást fogadott el, amely lehetővé teszi a diákok iskolai mobiltelefon-használatának korlátozását. A módosított törvény szerint a kormány jogosult lenne meghatározni azokat a tárgyakat, amelyeket tilos az iskolákba és kollégiumokba bevinni, illetve azokat, amelyeket csak igazgatói engedéllyel lehet az órákon használni. Ugyanakkor a kérdés egyelőre igencsak megosztja a szülőket, így most leginkább az ő véleményükre vagyunk kíváncsiak, hogyan is kellene rendezni a gyeremekek iskolai mobiltelefon-használatát. Kérjük, segítsd a munkánkat és töltsd ki az alábbi, anonim kérdőívünket.