Mi is lemásolhatnánk Európa rezsimennyországát: nevetségesen olcsó az áram, télen is filléres a fűtés

Szánthó Péter2024. április 30. 13:02

Magyarországon 150 éves hagyománya van a geotermikus energia felhasználásának, de az utóbbi évtizedekben elszaladt mellettünk a világ. Holott hazánkban számos lehetőség lenne a geotermikus energia fűtési felhasználására, csökkentve ezzel a gázfelhasználást. A Pénzcentrum megnézte, hogy megy ez az úttörőnek számító Izlandon, ahol gyakorlatilag végtelenül áll rendelkezésre a geotermikus energia. Így, bár maga az ország magyar szemmel rettenetesen drága, a lakossági áramár mégis töredéke a hazainak, a rezsiszámlák pedig még télen sem ütik meg az embereket, konkrétan magyarként is elfogadnánk őket. Az ország legnagyobb geotermikus erőműve mellett jártunk az egyik legnagyobb szén-dioxid-kivonó állomáson is, a technológia talán a klímaváltozás elleni harc atomfegyvere lehet.

Bár Magyarország bővelkedik termálvizekben ennek előnyeit csak kevés településen használják ki, a Magyar Geotermális Egyesület adatai szerint mindösszesen 34 hazai városban folyik termálvíz alapú földhő hasznosítás lakó- és középületek, ipari és kereskedelmi létesítmények fűtési és-vagy meleg víz ellátására. Ráadásul a listáról olyan híres fürdővárosok hiányoznak, mint Hévíz, Zalakaros vagy Hajdúszoboszló. Redig rengeteget lehetne spórolni a fűtésen, és szinte teljes mértékben le lehetne válni a földgázról, megelőzve a rezsiemeléshez is vezető folyamatokat - hiszen a termálhő konstans van, az ára sem ugrándozik a tőzsdén.

A geotermikus energiahasznosítás már a nemrégiben bejelentett felújítási támogatás kapcsán is felmerült, akkor Balogh József energetikai szakértő arról beszélt:

becslések szerint termálvízzel nagyjából 200 évig meg lehetne oldani a lakossági fűtést Magyarországon, ha minden kapacitást kiaknáznánk.

Mint akkor elmondta, szerinte az igazi energiazabáló háztartások csak a geotermikus fűtéssel tűnnének el a térképről, de meddig a Panelprogramot be nem fejezzük, addig a magyar lakosság lesz a legnagyobb energiafelhasználó.

A Rezsivédelmi Alapból a legtöbb pénz per fogyasztó a távfűtésre megy el (2014 óta nem volt áremelés a fogyasztók felé a rezsicsökkentés miatt), 650 ezer lakásban van központi fűtés Magyarországon. Nagy hányadukban régiek az ablakok, nincs szigetelés, sőt, még távhőszabályzó sem

- sorolta.

Más, a helyzetre rálátó szakemberekkel beszélve pedig az derült ki, hogy pont a nagyon korszerűtlen hazai lakások miatt nem megoldható sok esetben a geotermikus távfűtés. Ugyanis a rossz szigetelés, régi ablakok miatt óriási a hőveszteség, emiatt pedig sok esetben 90-100 Celsius-fokos bemenő vízhőmérsékletre van szükség, hogy rendesen ki lehessen fűteni a lakásokat - ilyen pedig nem sok helyen van, többek között ez is lehet az oka, hogy számos településen inkább sem kezdtek az amúgy drága fejlesztésekbe.

Holoda Attila korábbi államtitkár, az Aurora Energy Kft. ügyvezető igazgatója a téma kapcsán a Portfolio Sustainable Tech 2024 konferencián kijelentette:

Amit biztosan tudunk, hogy egy forró vizes medencén ülünk, a probléma az, hogy ezt medenceként is használjuk, vagyis elpancsoljuk a vizet.

Mint kifejtette, a földhő egy ásványkincs, de Magyarországon ez látványosan nincs kihasználva, a fűtési célú felhasználásban a földgáz szerepe 57-60%, itt lehetne nagyot alakítani a geotermális energiával. Viszont most az történik, hogy a gyógyturizmus miatt a vízbázis feletti hadakozás elviszi az erőket, és nem a legmegfelelőbb hasznosítás valósul meg. Még most is előfordul, hogy a gyógyfürdők lehűtik a 70-80 fokos vizet, mert az túl magas hőmérséklete a fürdőzéshez - tette hozzá.

Dr. Szanyi János, a Szegedi Tudományegyetem Alkalmazott Geotermikus Kutatás-Fejlesztési Központ kutatásvezetője pedig ugyanezen a konferencián arról beszélt, bár hazánkban 150 éves történelme van a geotermikus energia hasznosításának, az elmúlt 15-20 évben sokat veszítettünk a technológiai előnyünkből és kullogunk a többi ország után.

Pár városban már megoldották

A nagyvárosok közül például Szeged van rendkívül szerencsés helyzetben, a városban a lakások távfűtésének nagyjából felét ki tudták váltani geotermikus energiával - 2000 méter mélyről húzzák fel a több mint 90 fokos termálvizet, amelynek a hőjével fűtik a távvezetékekbe kerülő vizet. A rendszer évente mintegy 2,2 millió köbméter földgázt vált ki, a távfűtés gázfelhasználása pedig a felére is csökkenhet - a szén-dioxid kibocsátásáról nem is beszélve.

De például a fővárosi agglomerációban található Veresegyház is rendgeteg forrást ölt az utóbbi évtizedekben a geotermikus energia hasznosítására. Az 1,5 kilométer mélyről felhozott termálvíz 65-70 fokos, a városban a közintézmények mellett (óvodák, iskolák, könyvtár, uszoda, művelődési ház) több száz lakási is a geotermikus távhővel fűtik. A lakosság mellett a környékbeli üzemek, mint például a Sanofi Gyógyszergyár és a GE Energy Turbinagyár is rákapcsolódott a hálózatra, emellett a Veresi Paradicsom üvegházaiban is a geotermikus energiát használják fűtésre. Összességében a város évente nagyjából 3,8 millió köbméter földgázt takaríthat meg.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Így megy a rezsimennyországban

Ha már Reykjavik: Izland mára teljes egészében megújuló energiára állt át, a folyamatosan frissülő adatok szerint az ország áramszükségletének 31 százalékát állítják elő geotermikus erőművek (összesen több mint 660 MW-ot), a maradékot pedig vízierőművekből nyerik (1,46 GW-t). A Pézcentrum nemrégiben az ország legnagyobb geotermikus erőművébe látogatott el, a Hellisheidi egyébként benne van a világ top 10 legnagyobb ilyen létesítményében is. Ez Izland legnagyobb területű geotermikus mezején fekszik, az energiatermelés hat nagynyomású turbina és egy alacsony nyomású gőzturbina működtetésével történik - az időszakos karbantartások miatt nem mindig működik az összes berendezés egyszerre, de a termelés sosem áll meg.

Címkék:
otthon, rezsi, rezsicsökkentés, lakosság, erőmű, szén-dioxid, termálvíz, áramtermelés, szén dioxid kibocsátás, áram ára,