Megdöbbentő dolog derült ki a magyar paprikáról, paradicsomról: az Aldi, Auchan, CBA, Lidl, Penny, Spar, Tesco is érintett

Pénzcentrum2024. február 19. 16:04

Vajon mennyire kell félnünk a szupermarketekben polcain kínált zöldségektől és gyümölcsöktől, mennyi rajtuk vagy bennük a vegyszer, gomba, baktérium? Ezeknek a kérdéseknek jártunk utána, és megtudtuk azt is, mit érdemes tenni velük, miután hazavittük őket a szupermarketből.

Sokakat foglalkoztat, hogy vajon mennyire kell félnünk a szupermarketekben polcain kínált zöldségektől és gyümölcsöktől, mennyi rajtuk vagy bennük a vegyszer? Mennyire kell megpucolni őket? Veszélyesek lehetnek az egészségünkre? Milyen szabályok érvényesek Magyarországon, mérik ezt? Ennek járt utána egy korábbi cikkében társlapunk, a Hello Vidék.

Mint kiderítették, Magyarországon a zöldségek és gyümölcsök vegyszermentessége egy nagyon szigorúan ellenőrzött terület, ráadásul több oldalról is: a termelő és a forgalmazó egyaránt felelős és több minőségbiztosítási rendszer, tanúsítvány, például a GlobalGAP is gondoskodik arról, hogy a forgalomba kerülő áru egészséges legyen. A legszigorúbb minőségbiztosítás és nyomonkövetési rendszerek pont az áruházláncokban vannak.

Ahogy Dr. Apáti Ferenc a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanácsának elnöke a lapnak elmondta, a történet - a felhasználható vegyszerek (pontosabban növényi gyógyszerek) engedélyeztetésével kezdődik, és a folyamat során hosszú időszakok vizsgálatai alapján állapítják meg az egyes készítmények elfogadható maradványértékeit, ami azt a hatóanyag-szintet jelenti, ami már az emberi egészségre nem veszélyes, nincs érdemi hatással.

Vegyszer nincs, de gomba van!

Azt már mi szúrtuk ki, hogy egy frissen végzett laboratóriumi vizsgálat viszont azt mutatta ki, hogy gyakorlatilag hemzsegnek a kórokozók, elsősorban baktériumok és gombák a magyar boltokban és piacokon megvásárolható zöldségeken és gyümölcsökön.

Plantprotecting Rita néven ismert TikToker, azaz Gyuris Rita mint arra egy laboratóriumi vizsgálat után rámutatott, rengeteg baktérium és egyéb potenciális kórokozó, például gombaféle hemzseg a boltokban megvásárolt élelmiszereken.

Utánamentünk a témának, és részletesen is foglalkoztunk vele a Pénzcentrum vlogjában, a CashTagben:

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Mindenki, aki megjelenik az élelmiszerláncban, az kockázatot jelent az élelmiszerre, a fogyasztókra. Éppen ezért is van Magyarországon élelmiszerlánc-felügyeleti bizottság, hiszen nem lehet az egyes szakaszokat külön vizsgálni. Ráadásul az élelmiszerbiztonsági események legnagyobb része az az otthoni háztartásokban történik

– fogalmazott a CashTagnek Dr. Süth Miklós. Az Állatorvostudományi Egyetem, Élelmiszerlánc-tudományi Intézetének igazgatója szerint így azt, hogy mennyire van nagy esélye, hogy fertőzött élelmiszert viszünk magunkkal haza, nem lehet megmondani. Meglátása szerint sokkal fontosabb, hogy a fogyasztónak tudnia kell, hogy melyik terméket hogyan kell elfogyasztani.

Mosd meg!

Ezért is hívtuk fel olvasóink figyelmét arra, hogy a boltokban, piacokon vett zöldségeket és gyümölcsöket meg kell mosni. Kíváncsiak voltunk arra is, mennyire veszik komolyan a fogyasztók az ilyen és ehhez hasonló élelmiszerbiztonsági figyelmeztetéseket, ezért megkérdeztük olvasóinkat, hogy meg szokták-e mosni a bolti/piaci gyümölcsöt és zöldséget. Íme a nem reprezentatív, de a nagyságrendeket talán jól mutató szavazásunk eredménye.

Loading...

Hiába tűnik triviálisnak, a szavazatok azt mutatják, hogy a magyarok közel 10 százaléka még mindig nem hajlandó megmosni a boltokban, piacokon vett zöldséget gyümölcsöt. Azaz 100 főből több mint 8 ember teszi ki magánt nap-mint-nap potenciális veszélynek, ráadásul ez a szám magasabb is lehet, ha azt vesszük figyelembe, hogy ebből a bő 8 százalékból vannak olyanok is, akik egy teljes családra "főznek".

Címkék:
vizsgálat, magyarország, zöldség, gyümölcs, magyar, vegyszer, fertőzött zöldségek,