Jeki Gabriella • 2024. február 19. 14:04
Különös döntést hozott a magyar határhoz közeli, horvát falu önkormányzata: jelképes áron kínálnak házakat és telkeket a Dráva parti településen. Többek között az elöregedő népességgel, az elnéptelenedéssel és az ingatlanok állagromlásával kívánták ezzel a módszerrel felvenni a harcot. Most, a program indulása óta eltelt hat év után kijelenthetjük: bejött. A Pénzcentrum személyesen kereste fel Ivan Sabolić, polgármestert, aki exkluzív interjúban mesélt nekünk többek között a lakhatási program részleteiről, a beköltözött családokról és a falu igazi vonzerejéről.
A horvátországi Legrad (magyarul Légrád) a Dráva és Mura folyók összefolyásánál, a Mura torkolatával szemben fekszik, csak néhány kilométerre a magyar határtól. Teljes népessége ma közel 2000 fő, területe 33 négyzetkilométer. A trianoni békeszerződésig Zala vármegye Nagykanizsai járásához tartozott, ám az új határ északról elvágta a települést Magyarországtól, így közvetlenül az országhatár mellé került. Itt alkotta meg merész koncepcióját a község önkormányzata 2018-ban, amit azóta többször újragondoltak és frissítettek, aktualizáltak.
A légrádi önkormányzat két fő problémával szembesült, ezért úgy döntött, hogy elindít egy újszerű lakhatási programot. Az első gondunkat az a nagyszámú ingatlan jelentette, amit az idős emberektől örököltünk, így sokat kellett fizetnünk az ingatlanok karbantartásáért. A második nagy probléma az elnéptelenedés az önkormányzatunkban: régóta azzal a ténnyel kell szembesülnünk, hogy több ember hal meg, mint ahányan születnek. Ezért hoztuk meg a döntést, hogy eladjuk az ingatlanjainkat egy jelképes összegért, mindössze 13 centért, ami korábban 1 kunát jelentett. A programot egyhangúlag megszavazta az önkormányzat képviselő-testülete
– árulta el a Pénzcentrum kérdésére Ivan Sabolić, polgármester.
Ahogy a falu első embere fogalmazott, igyekeztek a saját lakhatási programjukat megalkotni, ezért az önkormányzat tisztviselői fogalmazták meg a dokumentumot, amiben négy fő pontot rögzítettek. Az első és második része a házak és építési telkek 13 centért (1 kuna) történő eladása volt (ez mai árfolyamon átszámolva közel 50 forintot jelent), a harmadik a vételár visszatérítése 20 százalékig. Az utolsó intézkedés a házak felújításának társfinanszírozását jelenti. A 2023-as évtől egy ötödik intézkedést is foganatosítottak: az építési engedélyek dokumentációját 90 százalékig társfinanszírozzák.
A kedvező árú lakhatáshoz való hozzájutáshoz azonban meg kell felelni néhány feltételnek. Ahhoz, hogy valaki részt vehessen a programunkban, nem lehet 45 évnél idősebb, büntetlen előéletűnek kell lennie, házastársi vagy házasságon kívüli élettársi kapcsolatban kell élnie, és nem rendelkezhet lakhatásra alkalmas ingatlannal. Vannak olyan házak, amelyek rossz állapotban vannak és le kell bontani őket, de némelyiket kis felújítással lakhatóvá és igazán komfortossá lehet tenni. A lakhatási program 2018-ban indult, és eddig negyvenegy család kapott valamilyen támogatást ebből a kezdeményezésből. Eddig öt család vásárolt házat 1 kunáért (13 cent), és a mai napig három család települt át ezekbe az otthonokba. Jelenleg további két család áttelepítése van folyamatban. A legtöbbjük a közeli falvakból és városokból érkezett, de nagyon izgalmas, hogy a világ minden tájáról érkeztek hozzánk érdeklődők. Azt tapasztaljuk, hogy a nem uniós polgárok számára nagy problémát jelent, hogy a tartózkodási engedélyek megszerzése gyakran bonyolult, kihívásokkal teli és bürokratikus, ami megnehezíti az otthonteremtési törekvéseiket
– magyarázta a polgármester, hozzátéve, hogy mindegyik eladásra kínált ingatlan különböző állapotú: akadnak köztük olyanok is, amelyek félig romokban hevernek, mások ablakai és ajtói hiányoznak, megint mások penészesek lehetnek; de ki lehet fogni a jobb állapotú házakat is.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ahogy azt Ivan Sabolić elárulta, a 2024-es lakhatási pályázat már megnyílt, és idén március 4-ig lehet beadni a pályázatokat az ingatlanokra. A falu első embere azonban megígérte: ha nem adják el eddig az időpontig az összes ingatlant, akkor megnyitják a második körös pályázatot.
Légrádban védett a természeti környezet és gyönyörű tájakat találhatnak az ide települők és a látogatók. Itt van a Dráva folyó, ami összefolyik a Mura folyóval, a madarak számára védett területet alakítottak ki a természetvédelmi szakemberek és nem szabad megfeledkezni a Šoderica tóról sem. Fontos adalék, hogy a munkanélküliek aránya ezen a környéken a legalacsonyabb egész Horvátországban. Előnyös tulajdonságai közé sorolnám, hogy az emberek rendkívül barátságosak. Tény, hogy szükségünk van új emberekre, akik nyitottak és kreatívak, például turisztikai szálláshelyet nyitnának a faluban
– zárta gondolatait a polgármester azzal kapcsolatban, hogy vajon miért érdemes Légrádra költözni az igen kecsegtető anyagi oldal mellett.
A program eddig nagy sikert aratott, a horvát statisztikai hivatal jelentése szerint a gyerekek száma exponenciálisan nőtt a környéken. A lehetőség iránt nem csak Horvátországból, hanem a világ több pontjáról érdeklődtek, a környező országokon túl többek között Törökországból, Argentínából vagy Kolumbiából. Az újonnan érkezők számos munkalehetőséggel is találkozhatnak a környéken, példának okáért az élelmiszergyártásban, a fafeldolgozásban, a mezőgazdaságban és a fémfeldolgozó iparágakban.