Veszélyessé nyilvánították sokak kedvenc élelmiszereit: alattomos méreganyag lakozik bennük

Pénzcentrum2024. január 25. 19:07

Mivel mostanra egyértelművé vált, hogy a  mikroműanyagok már szinte mindenhol jelen vannak, az élelmiszerektől kezdve az antarktiszi jéghegyekig, talán soha nem volt még ilyen sürgető annak megértése, hogy miért kell radikálisan csökkenteni az egyszerhasználatos műanyagok jelenlétét a mindennapjainkban. Ezt felismerve januártól hivatalosan is életbe lépett az új DRS (Deposit Return System) hazánkban, azaz a kötelező üvegvisszaváltó rendszer, de nem csak a PET-palackokat, érdemes a lehető legtöbb műanyagot kiiktatni az életünkből. Mutatjuk, hogyan.

A műanyagszennyezés olyan globális, minden egyes földlakót érintő probléma, amely hatással van a környezetünkre és az egészségünkre is. Mivel mostanra egyértelművé vált, hogy az ezekről leváló darabkák, a mikroműanyagok már szinte mindenhol jelen vannak, az élelmiszerektől kezdve az antarktiszi jéghegyekig, talán soha nem volt még ilyen sürgető annak megértése, hogy a plasztik milyen mértékben járul hozzá az éghajlat és az ökoszisztéma változásaihoz.

Az egyik legfontosabb megállapítás, amelyet az OECD adatai is alátámasztanak, hogy a műanyagok 1,8 milliárd tonna üvegházhatású gázzal járulnak hozzá a környezetünk szennyezéséhez, ami az összes kibocsátás 3,4%-a. De mit tehetünk egyszerű állampolgárként, hogy megállítsuk, vagy legalább lelassítsuk ezeket a folyamatokat? – tehetnénk fel a kérdést. Sokat.

Fogyasztóként lehetőségünk van arra, hogy otthon i környezetünkben csökkentsük a műanyaghulladékot, és hatást gyakoroljunk a bolygó jövőjére. Ehhez mutatunk most praktikus gyakorlati lehetőségeket, melyekkel tulajdonképpen még pénzt is spórolhatunk.

Mondj nemet a celofánra

A celofáncsomagolást ritkán hasznosítják újra, mert eltömítheti az újrahasznosító gépeket, így legtöbbször a hulladéklerakókba vagy az égetőkbe kerülnek, és tudni kell, hogy rendkívül mérgező vegyi anyagokat bocsátanak ki a környezetbe. Keresd inkább a be nem csomagolt termékeket. Csomagolja maradékát méhviaszfóliával vagy más környezetbarát alternatívával. A műanyag csomagolást helyettesítő hulladékmentes csomagolások

Tárold maradékot, de okosan

A műanyag fóliát és a zacskókat nem lehet újrahasznosítani, így a szemétben végzik, majd végül a földben vagy az óceánban. Az ételmaradékok helyes tárolása fontos, de érdemes eldobható műanyagtermékek helyett valami mást keresni. A műanyag edényekről köztudott, hogy hormonzavaró vegyi anyagokat szivárogtatnak az ételbe, így jobb megoldás, ha inkább alternatív módokat keresünk a maradékok tárolására: tálak, üvegedények, , papír, szövet, méhviaszos fólia, rozsdamentes acél, kerámiaedény, főzőedény.

Befőttesüvegek újrahasznosítása

Újrahasznosíthatjuk a befőttesüvegeket, egyéb üvegárukat, sőt, még az illóolajos palackokat is, és elkerülhetjük, hogy egy még tökéletesen használható edény hulladékká váljon. a címkét sem kell vegyszerekkel kapargatni, egyszerűen le lehet áztatni róluk egy kis türelemmel.

Bevásárlás tudatosan

A textil táska használata egyszerű és hatékony módja annak, hogy csökkentsük a műanyaghulladékot otthon. Ahelyett, hogy műanyag zacskókat használnánk vásárláskor, vigyük magunkkal a saját táskáinkat. Többféle anyagból, például vászonból, pamutból vagy újrahasznosított műanyagból is készülhetnek ezek, ma már szinte bárhol hozzájuk juthatunk.Az újrahasználható táskák nemcsak a műanyaghulladékot csökkentik, de gyakran több tárgy is elfér bennük, és strapabíróbbak, mint egyszer használatos társaik.

Mondj nemet az egyszerhasználatos műanyagokra

A műanyaghulladék csökkentésének egyik legegyszerűbb módja az egyszer használatos műanyagok kiiktatása. Ezek a tárgyak, például a szívószálak, plasztik evőeszközök és vizes palackok csak egyszeri használatra valók, és gyakran a hulladéklerakókban vagy az óceánokban végzik, ahol akár több száz évbe is telhet, mire lebomlanak.Ehelyett használhatunk bambusz szívószálat, újratölthető vizes palackot – ma már szinte minden használati tárgyra létezik környezetbarát alternatíva.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Ráadásul az újrahasználható vizes palack hosszú távon pénzt takaríthat meg, mivel nem kell folyamatosan palackozott vizet vásárolnia. Hogy miért nem érdemes amúgy sem palackozott vizet inni, arról ebben a cikkben számoltunk be részletesen:

Vásárolj ömlesztett árut

A csomagolási hulladék csökkentésének nagyszerű módja, ha ömlesztve vásárolsz termékeket, vagy nagy tételben. Ehhez akár vidd magaddal saját tárolóedényedet a boltba, és töltsd fel azokat a szükséges termékekkel. Sok üzletben ma már vannak ömlesztett részlegek gabonafélékkel, diófélékkel és szárított gyümölcsökkel. Nemcsak a csomagolási hulladékot csökkentheted, de pénzt is megtakaríthatsz a nagyobb mennyiségben történő vásárlással.

Válassz műanyagmentes csomagolást

Vásárláskor válassz inkább olyan termékeket, amelyek nem műanyag csomagolásban sorakoznak a polcon, hanem inkább üvegedényben vagy fémdobozban, hiszen ezeket sokkal nagyobb eséllyel lehet újrahasznosítani, környezetbarátabbak.

De mind közül talán a legfontosabb, hogy PET-palackos ásványvíz helyett fogyasszunk csapvizet üvegkulacsból, üvegpohárból, így nem csak a felesleges szemét mennyiségét csökkenthetjük, de kevesebb eséllyel jutnak mikroműanyagok a szervezetünkbe.

Ezt felismerve januártól hivatalosan is életbe lépett az új DRS (Deposit Return System) hazánkban, azaz a kötelező üvegvisszaváltó rendszer. A módosítás tagadhatatlanul új szokások beiktatását jelenti majd az emberek életébe. Ha szeretnénk visszakapni a kasszánál kifizetett betétdíjat nem lesz elég kimenni a szelektív hulladékgyűjtőkukákig, a boltig kell majd eljuttatni az otthon gyűjtött műanyag palackokat. 

A Pénzcentrum kötelező visszaváltási rendszer kutatása

A Pénzcentrum és a Debreceni Egyetem közösen végez kutatást, hogy felmérje és megvizsgálja, hogy milyen társadalmi hozzáállás jellemzi ezt az átállást. A kérdőív kérdései úgy lettek összeállítva, hogy a legtöbb aspektusból keletkezzen adat arra vonatkozóan, hogy milyen hatással lehet a lakosság mindennapjaira a visszaváltó rendszer, és hogy képet kapjunk arról, hogy milyen az alapvető társadalmi hozzáállás a kérdésben. A kérdőív teljesen anonim és önkéntes, mentes mindenféle gazdasági vagy politikai szándéktól. A kutatás eredményeiről a Pénzcentrumon megjelenő cikkekben folyamatosan beszámolunk majd. Előre is köszönjük, hogy válaszaival segíti kutatásunkat!

Címkék:
otthon, kötelező, kutatás, penzcentrum, rendszer, műanyag, pet, üvegvisszaváltás,