Gosztola Judit • 2024. január 5. 13:04
A Pénzcentrum idén is elkészítette Nagy Boldogságfelmérését, melyből kiderült, hogy érezzük magunkat a bőrünkben mi, magyarok, mennyire vagyunk elégedettek az életünkkel. A cikksorozat harmadik részében többek között azt néztük meg, milyen hatással van életünkre az infláció.
A Pénzcentrum oldalán idén év végén is elindítottuk szokásos felmérésünket, a Nagy Boldogságkutatást, hogy kiderüljön, az ország melyik részében élnek a legboldogabb magyarok. Elemzésünk első részében egy általános boldogságképet festettünk fel, megrajzoltuk a térképet, megnéztük, szubjektíven hogy értékelik olvasóink saját egészségügyi állapotukat és az anyagi helyzetüket. A második részben a társas kapcsolatok minőségét, az önmegvalósítás fokát és a karrier kérdéseit jártuk körül. A mostani befejező részbe pedig azt nézzük meg, mennyire frusztrál minket a politikai közbeszéd és a 2023-as áremelkedések mértéke.
Mennyire frusztrál a hazai politika és közbeszéd?
A politika és a politikai közbeszéd, ha bevalljuk, ha nem mindnyájunk életére hatással van, így vagy úgy, de befolyásolja a mindennapjainkat, ez elől nem lehet kitérni. A megkérdezettek 10-es skálán átlagban 6,8 pontot adtak, ami viszonylag magas szám, igaz úgy tűnik, valamivel jobb a helyzet, mint tavaly volt, akkor ugyanis 7-es lett az átlag.
Nem egyforma azonban az eloszlása, mindenki más mértékben frusztrált. Életkor szerinti megoszlásban leginkább a 64 év felettiek, legkevésbé pedig a 45 és 55 év közöttiek. Iskolai végzettség szerint azt találtuk, minél több időt töltött valaki az iskolapadban, annál érzékenyebben érinti a politika és a közbeszéd stílusa: míg a legfeljebb általános iskolát végzettek 5,8-as átlagértéket adtak erre a kérdésre, addig a legmagasabb tudományos fokozattal rendelkezők már 7,3-at, ami lényegesen magasabb
Foglalkozás szerint is megvizsgáltuk a kérdést: az jött ki, hogy legkevésbé a közmunkát végzőket, leginkább pedig a közalkalmazottakat és a nyugdíjasokat nyugtalanítja a jelenlegi helyzet.
Az áremelkedések milyen hatással vannak az általános hangulatodra?
Az előrejelzés szerint idén várhatóan a nettó nominális átlagkereset 13,8%-kal növekedhetett, viszont közben az infláció éves szinten 17,6% lehetett. Ennek következtében. A reálbérek 3,3%-kal csökkentek 2023-ban a kormány saját számításai szerint is – ez mindannyiunk életére hatással van.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A térképet nézve az látszik, hogy legkevésbé a fővárosiakat viseli meg az infláció, ők mindössze 6,6-os értéket nyomtak átlagosan – ez nem is csoda, hiszen Budapesten a legmagasabbak az átlagkereset. Második legelégedettebb vármegye, Békés, a harmadik pedig Győr-Moson-Sopron. Ahol a legjobban frusztráltak az emberek az pedig Tolna, Jász-Nagykun-Szolnok és Bács-Kiskun vármegye.
Legmagasabb iskolai végzettség szerint vizsgálva azt az eredményt kaptuk, miszerint a kevésbé iskolázottakat lényegesen jobban frusztrálja az áremelkedés, ők átlagosan 7,1 pontot adtak, csak úgy, mint a legfeljebb középiskolát végzők. Egyre több elvégzett iskolai évvel ez a szorongás valamelyest csökken.
Kor szerinti megoszlásban túl nagy különbség nincsen, de az jól látszik, legkevésbé a 25 év alattiakat, leginkább pedig a 64 év felettieket szorongatja az infláció.