Az ezüst tisztítása házilag: hogyan történik az ezüst nyaklánc tisztítása?

Pénzcentrum2023. december 2. 13:30

Az ezüst évezredek óta a legdivatosabb ékszeralapanyagok közé tartozik: nemes csillanása elegáns megjelenést ad külsőnknek, ráadásul bármilyen stílusú ékszert készíthetünk belőle, így gyakorlatilag bárkinek az ízléséhez remekül passzol. Az ezüst nem csillog azonban örökké: jellegzetes elszíneződése általános problémát okoz azoknál, akik viszont a friss fényű gyűrűket, nyakláncokat szeretik. Járjunk utána, hogyan történik az ezüst tisztítása házilag egyszerűen! Mit tegyünk, ha a cél egy ezüst nyaklánc tisztítása, vagy ha ezüst étkészletet szeretnénk rendbe rakni?

Cikkünkben arról tájékoztatjuk olvasóinkat, hogyan zajlik az ezüst tisztítása házilag, egyszerű és filléres ezüst tisztító módszerekkel. Amellett, hogy megtudhatod, hogyan történik az ezüst ékszer tisztítása házilag (pl. egy ezüst nyaklánc tisztítása házilag), drága bolti ezüsttisztító szerek nélkül, azt is leírjuk, hogyan érdemes tisztítani az ezüst étkészletet, illetve, hogy milyen ezüsttisztító praktikák léteznek, hogy minden ezüst vagyontárgyunkat csillogó fényűvé varázsolhassuk!

Miért színeződik el az ezüst?

Az ezüst egy aránylag hétköznapi, megengedhető árkategóriájú nemesfém: jelentősen olcsóbb az aranynál, azonban számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik az egyszerű, hétköznapi nemnemes-fémekkel (ékszerek esetében nevezhetjük ezeket „bizsuknak” is) szemben. Az ezüst többek között bőrbarát alapanyag, azaz az ezüst ékszerek hosszútávú viselete jellemzően nem okoz elszíneződést, kiütéseket a bőrön, illetve azoknak is ajánlott az ezüst ékszerek és ezüst használati tárgyak beszerzése, akik allergiás reakciókat produkálnak a fémekkel való érintkezéstől.

Az ezüst negatív tulajdonságai közé tartozik, hogy idővel egy ún. nemesrozsda-réteg képződik (egész pontosan az ezüst oxidációja során ezüst-szulfid jön létre) a felületén, azaz hajlamos „megfeketedni”, ami annak tulajdonítható, hogy az ezüst reakcióba lép a levegőben található kén-dioxiddal. Ennek a nemesrozsdának az ezüsttulajdonosok azonban rendszerint nem örülnek, hiszen a csillogó-villogó felületek elsötétednek („megöregednek”), ráadásul makacs lerakódásról van szó, amit sima vízzel és szappannal nem lehet letisztítani. Itt jön a képbe a kérdés: mégis hogyan történik az ezüst tisztítása házilag – például hogyan zajlik az ezüst ékszer tisztítása vagy az ezüst dísztárgyak tisztítása?

Az ezüst tisztítása házilag

Az ezüst egy kényes alapanyag, ami azt jelenti, hogy az ezüst tisztítása során még véletlenül sem szabad csak úgy nekiesni a munkának mindenféle házi tisztítószerrel! Tilos az ezüstöt tisztítani oldószerrel, körömlakklemosóval (különösen acetonossal) vagy alkohollal, helyettük azonban minden otthonban megtalálhatóak olyan egyszerű háziszerek, amelyeket bátran merünk ajánlani, ha a cél egy ezüst ékszer tisztítása házilag (pl. ezüst nyaklánc tisztítása vagy ezüst gyűrű tisztítása házilag).

Nézzük, hogyan történik az ezüst tisztítása házilag, filléres módszerekkel

1. Az ezüst tisztítása fogkrémmel

Sokan nem gondolnák, de a fogkrém az egyik legjobb ezüsttisztító alapanyag, ugyanis a fogkrémben található finom mikroszemcsék nem csak a fogakon található elszennyeződések eltávolításában segítenek. Ha az ezüst tisztítása fogrémmel történik, dörzsöljük finoman puha fogkefével vagy ronggyal, majd mossuk le vízzel és kész is a tiszta ezüstékszer.

2. Az ezüst tisztítása citrommal és sóval

A citromban található savak és a só kombinációja is remekül oldja az ezüstön lerakódott szennyeződéseket – a fogkrémhez hasonlóan mártsuk a puha fogkefét citromlébe, sózzuk be és dörzsöljük le az oxidálódott réteget. Röviden be is áztathatjuk az ékszert az ezüst tisztítása előtt sós citromlébe, hogy a későbbiekben gyorsabban haladhassunk az ezüst tisztításával.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

3. Az ezüst tisztítása ecettel és szódabikarbónával

Készítsünk oldatot egy csésze ecetből és vízből (fehér ételecetet válasszunk) és keverjünk el benne egy teáskanál szódabikarbónát, majd áztassuk bele az ékszert, ezután a fentiekhez hasonló módon történhet az ezüst tisztítása házilag.

4. Az ezüst tisztítása szódabikarbónával és alufóliával

Egy érdekes megoldás lehet az ezüst tisztítása kapcsán az, ha egy darab alufóliából formázunk kisebb tálkát, amibe teszünk egy kanál szódabikarbónát, majd felöntjük egy kis forró vízzel – ebbe beáztatjuk az ezüstöt, pár percig állni hagyjuk, majd ledörzsöljük róla a nemesrozsdát.

5. Az ezüst tisztítása ammóniával

Ha van otthon egy kis ammónia, az is kiválóan alkalmas az ezüst tisztításához: keverjünk ki két kanálnyit belőle egy csésze meleg vízzel, áztassuk bele az ezüstöt, majd mossuk le és töröljük szárazra.

Mire figyeljünk az ezüst tisztítása kapcsán?

Habár az ezüst ékszer tisztítása házilag egy könnyen kivitelezhető módszer, érdemes az ezüstön való lerakódások képződését is megelőzni: vegyük le az ékszert fürdéskor (különösen akkor, ha termálvizes strandra megyünk, ahol magas kéntartalmú vízzel érintkezhetnek ékszereink), illetve akkor is, ha testápolózzuk magunkat, illetve a parfümöt se fújjuk rá közvetlenül az ezüst ékszerekkel díszített testtájainkra (ez segíthet pl. az ezüst nyaklánc tisztítása kapcsán).

Címkék:
otthon, étkezés, ékszer, tisztítás, házilag, ezüst,