Pénzcentrum • 2023. október 6. 15:34
Mind a fővárosban, mind a vidéki területek ingatlanpiacán aktív szereplők a nagyobb ingatlanba költöző vásárlók. Az élethelyzet változása, a család bővülése, a gazdasági helyzet és a magas hitelkamatok ellenére is erősen motiválják az ügyfeleket az ingatlanvásárlásra, akik 2019-hez képest idén 40%-kal többet, 80,6 millió forintot fizetnek átlagosan nagyobb ingatlanra a fővárosban, vidéken ez az összeg közel 50 millió forint volt. A tranzakciók 70%-ban családi házat vesznek az ügyfelek e célból a Duna House adatai szerint.
Hónapról hónapra az egyik leggyakoribb ok, amely ingatlanvásárlásra készteti a vásárlókat a Duna House Barométer adatai szerint, az a család bővülése miatt kinőtt, vagy az igények és az életvitel változása miatt már túl kicsinek talált ingatlanok lecserélése.
A nagyobb ingatlanba költözés mind a fővárosi, mind a vidéki tranzakciók esetében a 2023 augusztusi adatok alapján a vezető vásárlói motivációk között szerepelt. Budapesten az adásvételek több mint negyedében, 27%-ban ösztönözte a vevőket ez az ok, vidéken ezúttal 22%-uk tartozott ide.
Az augusztusi adatokkal ellentétben, arányaiban ritkábban fordul elő, hogy fővároson belül költöznek tágasabb otthonba a lakók, mint vidéken, hiszen sok esetben – különösen igaz ez a budapestiekre – a családalapítás során a zajos városokból inkább a zöldebb és csendesebb agglomerációs területekre, vagy vidékre költöznek a vásárlók
– kezdte Benedikt Károly, a Duna Hose PR és elemzési vezetője.
2019-ben és 2020-ban magas arányban, átlagosan a tranzakciók 21%-ban döntöttek úgy a vevők, hogy a korábbinál nagyobb ingatlant vásárolnak a fővárosban, 2021-ben azonban csökkenni kezdett az arányuk. A rezsicsökkentés mérséklése és az energiaválság hatására azonban tovább enyhült a nagyobb ingatlanba költözők aktivitása, mindössze 18%-ot ért el az arányuk az ügyletek között. A 2023-as ingatlanpiacon ismét fordult a trend.
Mára kevésbé kerül előtérbe a vevői szempontok között az ingatlanok energetikája, kevésbé tartanak az új tulajdonosok attól, hogy a nagyobb alapterület miatt magas lesz az ingatlanuk fenntartási költsége, ezért ismét mernek nagyobbra váltani. Ezenkívül ebben az évben különösen igaz a vevőkre, hogy a gazdasági helyzet, a financiális nehézségek miatt zömében azok döntenek ingatlanvásárlás mellett, akiknek élethelyzetükből adódóan (gyermek érkezése, válás) mindenképpen szükséges költözniük.
A nagyobb ingatlanba költözők száma a jövő évtől várhatóan emelkedni fog, ugyanis jelenlegi ismereteink alapján a bővülő családok ingatlancseréjét segíti majd a jövő évtől induló CSOK Plusz támogatás is, amely az idén még elérhető „városi” CSOK helyébe lép majd. A pontos részletek még ismeretlenek, de valószínű, hogy meglévő gyermekre nem, csak vállalt gyermek után lesz igényelhető. Így ajánlatos mihamarabb lépni azoknak, akik még az idén szeretnének biztosan kalkulálni a támogatással
– hívta fel a figyelmet a szakértő.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A vidéki területeken 2021-ben voltak a legaktívabbak a nagyobb ingatlanba költözők, éves átlag alapján 31%-ban voltak jelen. A 2022-es év eseményei és a magas energiaárak a vidéki területeken a fővárosi visszaesésnél csekélyebb mértékben, a 2020-as átlaggal megegyező szintre, 27%-ra enyhítették csupán az aktivitást. Az idei évben ugyanakkor egyelőre mindössze 25%-os arányban vannak jelen.
A 2019-es átlagnál közel 40%-kal többet költöttek a fővároson belül a nagyobb ingatlanra váltók az idei évben, ami 80,6 millió forintos átlagos kiadást jelentett számukra. Vidéken csekélyebb összeget, közel 50 millió forintot fordítottak átlagosan az idei évben a vásárlók nagyobb ingatlanra, ami 72%-os növekedést jelent a 2019-es év átlagához képest.
A szerződéskötések zömében, 70%-ban családi házat választottak a nagyobb ingatlant kereső ügyfelek. Ingatlanméret tekintetében a vidéki területeken átlagosan 115 négyzetméteres otthonokra szerződtek a vevők idén, ami nagyjából megegyezik az előző évek átlagaival. Ezzel szemben a fővárosi vásárlók a 2019-es átlagnál – a 40%-os plusz kiadás ellenére is – 10 négyzetméterrel kisebb otthonokba költöznek átlagosan, tehát a korábbi 103 négyzetméteres ingatlanok helyett mindössze 93 négyzetméteres lakásokra, házakra váltottak.
Nagyobb ingatlanba költözés címén nem restek költeni az ügyfelek. 100 millió forintot vagy afeletti összeget fizetett a nagyobb ingatlanba költöző vevők 11%-a 2023-ban. A legtöbbet, 650 millió forintnál is többet szánt egy ügyfél vidéken nagyobb ingatlanba költözés miatt egy 661 négyzetméteres házra, ezzel ez az ingatlan a legtekintélyesebb alapterületű ezen tranzakciók között. A második legnagyobb egy felújítandó, 500 négyzetméteres ház volt, egy Sopron közeli településen, amelyért azonban csupán 32 millió forintot fizetett az ügyfél. Kiadás szempontjából a dobogó második helyezettje egy fővárosi, XII. kerületi, nagyon jó állapotú, panorámás luxus ház volt, amelyért 440 millió forintot adott a vevő.