Pénzcentrum • 2023. szeptember 26. 14:40
A februári és nyári adatközlés után most újabb sajtóeseményt tart a KSH, a 2022-es népszámlálás során gyűjtött adatokból elvégeztt kutatásokból. Nőtt a házasságok aránya a fiatalok között, és a gyermekvállalás, de ezek mellett az is kiderült, hogy hazánkban 1,7 millió ember él valamilyen tartós betegséggel. Nőtt az iskolai végzettséggel rendelkezők aránya, már a felnőtt lakosság 1/3-a rendelkezik érettségivel.
Újabb sajtóeseményt tart a KSH a tavaszi és nyári szezon után, ősszel is. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) sajtótájékoztató keretében ismertette a 2022-es népszámlálás újabb eredményeit. A 2022. évi népszámlálás adatai alapján összességében nőtt a 30 év alattiak körében a házasságkötések száma és a gyerekesek aránya, de ezek mellett a magyarok egészségügyi állapotáról is elkészültek az eredmények. A részletes adatokról Dr. Kincses Áron, a KSH elnöke és Kovács Marcell, a népszámlálás projektvezetője számolt be.
„Összességében Magyarország fejlődik, és nem csak fejlődik változik is. Magasabb az iskolai végzettség, a nyelvtudás és a digitális ismeretek aránya hazánkban, mint a megelőző években.”
- nyitotta az eseményt Dr. Kincses Áron, a KSH elnöke.
Ezután a további eredményeket Kovács Marcell, a népszámlálás projektvezetője mutatta be. Az elején az alap adatokkal kezdett, úgy, mint a népességszám, és a lakosság korosztályának elemzése. Még mindig a lakosság 21% időskorú, ebben nincsen jelentős változás, a férfiak és nők számának aránya pedig tovább közeledett egymáshoz. Míg 11 éve 1000 férfira 1106 nő jutott, tavaly ezer férfira 1078 nő jutott.
Házasság és gyermekvállalás
A statisztikából az látható, hogy nőtt a fiatalok házasodási kedve és több nő vállalt gyermeket, mint ahogy az előző népszámlálási adatokból az látszik.
„Az elmúlt években tapasztalt házasságkötésszám-növekedés hatására a házasok arányának évtizedek óta tartó csökkenése lelassult, a 30 év alattiak körében pedig 12%-ra emelkedett. A nők 73% vállalt gyermeket az élete során: 23 százalékuk egy, 35 százalékuk két gyermeknek adott életet.”
– mondta el Kovács Marcell, a népszámlálás projektvezetője.
Iskolai végzettség, foglalkoztatás
A felnőtt lakosság 1/3-a érettségivel rendelkezik, 22% diplomával is rendelkezik. A népesség csökkenése mellett is nő a foglalkoztatottak aránya, 11 év alatt 4,7 millióra nőt a 3,9 millióról. A legmagasabb iskolai végzettséggel Budapesten, valamint az agglomerációban élők rendelkeznek. Ezzel párhuzamosan a 11 év alatt 58%-kal csökkent a munkanélküliek aránya.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Nyelvi és digitális ismeretek
A leggyakoribb idegen nyelv az angol, minden 4. magyar beszél angolul, majd ezt követi a német, az orosz a francia és a román. Szlovén határ mellett található Kétvölgy településen élők legalább 70%-a két nyelvet beszél. Valamint az is kiderült, hogy nőtt a Magyarországon élő külföldiek aránya, melyek 76%-a európai nemzetiségű.
A lakosság 83%-a végez valamilyen digitális tevékenységet, és ebből 53% az alap internetes ismereteken felül több tudással rendelkezik. Ez nem meglepő módon a fővárosban és a megyei jogú városokban volt a legmagasabb.
Vallási hovatartozás
A lakosság 60%-a válaszolt, a legnagyobb a katolikusok aránya, közel 50%, azaz 2,9 millió ember. A legvallásosabb település Gadnán található, itt a válaszadók 98% vallotta magát valamilyen felekezethez tartozónak. Egy elhangzott kérdésre Kovács Marcell azt is elmondta, hogy a vallás a legkényesebbnek számító kérdéskör volt az összes önkéntesen választható blokk közül, még az egészségi állapot és nemzetiségi kérdéseknél is kevesebben válaszolták meg. Ehhez Dr. Kincses Áron, a KSH elnöke azt is hozzátette, hogy ez a környező országokban is megfigyelhető tendencia.
A magyarok egészsége
Az egészségi állapotra vonatkozó, nem kötelező kérdésekre a válaszadók 75%-a adott választ. Ezek közül 72% nem számolt be egészségi problémáról, ugyanakkor 1,7 millió ember rendelkezik tartós betegséggel, és közel 640 000 ember rendelkezik olyan problémával, ami súlyosan korlátozza a mindennapi életüket, és 270 ezren rendelkeznek valamilyen fogyatékossággal.
Kovács Marcell a végén azt is elmondta, hogy az adatok részletesen elérhetőek lesznek az interneten, ezeket ma délután kezdik feltölteni és bárki számára letölthető lesz.