Pénzcentrum • 2023. szeptember 22. 07:10
A csillagászati ősz kezdete Magyarországon jellemzően szeptember 22-re vagy 23-ra esik, csak kivételes esetekben a megelőző napra. 2023-ban szeptember 23-án kezdődhet meg a csillagászati ősz. Idén az ősz az északi féltekén az őszi nap-éj egyenlőségtől a téli napfordulóig tart, tehát szeptember 23-tól december 22-ig, míg a déli féltekén pedig közelítőleg 2024. március 20-tól június 21-ig fog tartani. Ebben az időszakban az átlaghőmérséklet csökken, érezhetően rövidülnek a nappalok, vagyis később hajnalodik és hamarabb lemegy a nap. Megkezdődik továbbá a költözőmadarak tömeges vándorlása, bár ez évről évre későbbre tolódik a klímaváltozás hatásai miatt.
A nap-éj egyenlőség (latinul aequinoctium) egy csillagászati esemény, amelyben a földi egyenlítő síkja áthalad a Nap középpontján, ez évente kétszer fordul elő március 21-e és szeptember 23-a körül - írja a Wikipédia. Nagyjából kétévente változik, hogy szeptember 22-re, vagy 23-ra esik a nap-éj egyenlőség, nagy ritkán előfordulhat az is, hogy 21-én áll elő ez.
A nap-éj egyenlőség idején a Nap és a Föld középpontját összekötő egyenesre merőlegesen, a Föld középpontjában állított sík a földfelszínből a terminátornak nevezett gömbi főkört metszi ki, amely ekkor az egyenlítőre és minden szélességi körre merőleges; ezeket felezi, amiből következik, hogy az egész Földön nap-éj egyenlőség van - írja a Wikipédia. Ennek az egybeesésnek az eredménye, hogy a nappal és az éj közel azonos hosszúságú. A nyári és a téli napforduló pedig azokat a váltásokat jelölik, amelytől kezdve hosszabbodnak a nappalok, illetve az éjszakák.
A nap-éj egyelőség után a rövidebb napokban hűvösebb időjárás lesz a jellemző, ennek megfelelően a természet képe is változik. A bundaváltó állatok felöltik a téli szőrméjüket, a lombhullató fákról nagy tömegben hullanak a levelek. Beérnek az őszi termények, gyümölcsök, zöldségek, hamarosan lezárulnak az aratási, szüreti időszak. Bár ez ma már kevésbé jellemző, ilyenkor tartják az aratási ünnepségeket, szüreti fesztiválokat, búcsúkat is.
Közeleg az óraátállítás
2023-ban október 29-én esedékes az őszi óraátállítás, amikor vasárnap hajnalban 3:00 órakor 2:00 órára kell visszaállítani az órákat. Vagyis "egy órával többet alhatunk", ahogy sokan szokták értelmezni. A fiatalok számára könnyebbséget jelenthet az átállásban, hogy október 30-án már kezdődik is az őszi szünet, legközelebb november 6-án, hétfőn kell majd iskolába menni.
Az óraátállítás eltörléséről már sok éve döntés született, a kivezetés azonban még mindig várat magára. Még 2018-ban történt az a népszavazás, amelnyek keretében megkérdezték az EU lakosságát, mi a véleményük az óraátállításról. A válaszadók többsége az óraátállítás eltörlését támogatta, köztük is a magyarok körében volt az egyik legmagasabb az időszámítás-váltásokat ellenzők tábora.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az sem segít a helyzeten, hogy a lakosság inkább a nyári időszámítást, míg a tudomány inkább a télit támogatja. A Magyar Alvás Szövetség főtitkára, G. Németh György korábban elmondta, hogy az óraátállításhoz az emberi szervezet nehezen alkalmazkodik, sőt a biológiai ritmust vizsgáló szakemberek egyenesen azon a véleményen vannak, hogy igazából sohasem képes alkalmazkodni. Kutatások szerint a tavaszi óraátállítást követő első éjszakán mintegy 40 perccel alszunk kevesebbet, mely idővel 19 percre csökken, de az elveszett idő teljesen nem tűnik el. Azt pedig igenis megérzi a szervezetünk, ha mesterséges módon megbontjuk az évmilliók során kialakult biológiai ritmusunk, alvás esetében a cirkadián ritmusunkat.
A Pénzcentrum idén is kíváncsi olvasói véleményére az óraátállítás kapcsán. Kérjük, hogy rövid kérdőívünk kitöltésével segítsd te is a munkánkat: