Súlyos dolog derült ki a Békés megyei földrengésről: tényleg emberi tevékenység miatt volt földmozgás?

Telex2023. szeptember 1. 09:06

Nagy figyelmet kaptak az augusztus 19-20-án Békés vármegyében kipattant földrengések, mivel Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem professzora felvetette, hogy a földmozgások akár emberi tevékenység következményei is lehetnek, emiatt komoly vizsgálatot igényelnek. Más, geofizikus és geológus szakemberek ugyanakkor hangsúlyozták, hogy ennek csak minimális esélye van. De kinek van igaza?

Talán elsőre meglepő lehet, de tényleg léteznek ember okozta földrengések – írja a telex.hu. A bányaműveletek, robbantással járó külszíni fejtések kisebb, míg a jellemzően kőzetrepesztéssel járó műveletek (pl. szénhidrogén-kitermeléshez, geotermikusenergia-kinyeréshez kapcsolódó vízbesajtolás) már jelentősebb földmozgásokat is okozhatnak. Az elmúlt évtizedben számos, ember által indukált földrengés volt a Földön, ezek közül az egyik legismertebb az egyesült államokbeli Oklahomában 2011-ben kipattant földrengés, mely 5,6 magnitúdójú volt és jelentős károkat okozott.

Ennek ellenére a békési földrengések minden bizonnyal természetes eredetűek voltak, ugyanis a külföldi, említett példák esetében pontosan lehetett tudni, hogy jelentős energiájú kőzetrepesztéssel járó geotermikus vagy szénhidrogén-kitermelő műveletet hajtottak végre a környéken, ellenben a békési eset kapcsán nincs ilyenről tudomásunk. Az is a természetes eredet mellett szól, hogy az eddigi vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy az augusztusi földrengések több mint 10 kilométer mélységben pattantak ki, tehát jóval mélyebben, mint az ember által okozott földrengések.

 
Címkék:
földrengés, bányászat, békéscsaba, szeizmológia,