Pénzcentrum • 2023. június 14. 15:02
Hogyan alakulnak most az ingatlanárak a Pest közepén, azaz mennyiért vehetünk most lakást, házat a IX. kerületben? Melyek a legolcsóbb lakások, és hová költözik a budapesti elit, azaz melyek a városrész legdrágább utcái? Budapestet górcső alá vevő ingatlanpiaci cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre keressük a választ.
A KSH adatai szerint 2022 harmadik negyedévére, a 2015-ös szintet 100-nak véve, a hazai lakásárindex elérte a 256 százalékot, azonban a drágulás üteme és a forgalom is egyértelműen lelassult. Az várható volt, hogy a lakásárak folyamatos kétszámjegyű növekedése nem tarthat örökké, és már 2022 tavaszán is érzékelhető volt az érdeklődés gyenge csökkenése.
Ám e folyamatra ezúttal nagyon sok egyéb hatás is rárakódott – pl. az elszabaduló infláció, az eszkalálódó háborús helyzet, a rezsikrízis –, s ez most egyszerre kezd meglátszani a számokban. Bár némelyik már az év első felében is rontotta a feltételeket, akkor az állami támogatások és az év elején kapott plusz jövedelmek még tovább segítették a keresletet, így a lendület csak az új energiaárak nyári bejelentése után fogyott el.
Most egyelőre a kivárás jellemző, ami nem is feltétlenül ugyanúgy hat majd a piac minden szegmensében. Az, hogy mikor kap új lendületet a piac, vagy annak legalább egy része, éppen úgy függhet a hitelkamatok alakulásától, mint attól, hogy az első „valódi” tél tapasztalataiból tavaszra milyen következtetéseket szűrnek le az emberek. A kivárásnak is van természetes vége: a szükségessé váló költözéseket sem lehet az idők végezetéig halogatni. S persze az is mozdíthat a piacon, ha mérséklődnek az árak, illetve a vevők jobban kihasználják a most éppen bővebbé váló alkulehetőségeket és a 2023-ban is elérhető lakástámogatásokat.
Budapesten - hasonlóan az országos átlaghoz - lassuló ütemben, de folyamatosan emelkednek az ingatlanárak Budapesten: az újépítésű lakások esetében a vásárlóknak már körülbelül 1,5 millió forinttal kell számolniuk négyzetméterenként. Korábbi cikkünkből pedig az is kiderült, hogy 2022-ben a főváros belső kerületei 2,4 százalékkal olcsóbbak voltak, mint a főváros egésze, míg a külső kerültetekben 13,5 százalékkal kellett többet fizetni átlagosan egy négyzetméter lakóingatlanért.
Az olló 2020 óta egyre csak zárul a külső és a belső kerületek átlagára között a nagy pesti átlaghoz képest. Közben az agglomerációban összességében kb. 30 százalékkal kerültek kevesebbe az ingatlanok a fővárosiaknál. Viszont ez korántsem azt jelenti, hogy maguk az ingatlanok olcsóbbak lettek.
Íme Budapest IX. kerületének legolcsóbb és legdrágább ingatlanjai
Az budapesti helyzet tehát ismert, de mi újság a főváros kerületeivel, hol tetőztek vajon a négyzetméterárak, azaz – ha hihetünk a fenti elemzői prognózisnak – honnan kezd majd el konszolidálódni az árszínvonal? Nos, a Pénzcentrum friss, Budapest kerületeit vizsgáló cikksorozatában épp ennek járt utána. Jelen írásunkban Pest szívét, azaz az IX. kerületet vesszük górcső alá és vizsgáljuk meg, hogy mely utcákban lehet a legolcsóbban, illetve a legdrágábban ingatlanhoz jutni.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A KSH-nál elérhető, hivatalos tranzakciókból származó NAV-adatok alapján 2022 második negyedévében átlagosan 735 ezer forintot kértek Budapest IX. kerületének egy négyzetméternyi lakóingatlanért. Ugyanakkor az ingatlan típusa szerint komolyabb szórás is megfigyelhető a fajlagos árakban és természetesen a tranzakciószámokban is. Lapunk megkeresésére az ELTINGA összeállított egy részletesebb adatsort, amely alapján megállapítható, hogy 2022 második negyedévében a többlakásos társasházak négyzetméterenként 741 ezer forintért (1397 tranzakció alapján), míg a lakótelepi panelek átlagosan 584 ezer forintos négyzetméteráron (53 tranzakció alapján) keltek el Budapest IX. kerületében.
Ez tehát a nagy átlag. Kérdés ugyanakkor, mit mutatnak a mélyebb statisztikák. A lakáspiaci elemzések ugyanis jellemzően megye, város, esetleg városrész (pl. kerület) bontásban vizsgálják a különböző statisztikai mutatókat, míg utca szerinti mélységben - bár rendelkezésre állnak ilyen adatok is - nem nagyon készül felmérés. Pedig egy erősebb nagyítóval vizsgált lokációelemzés kiválóan megmutatja, hogy a lakáspiaci mutatók egészen komoly kilengéseket is képesek produkálni.
Hogy ezt igazoljuk, a Pénzcentrum ezúttal a KSH nemrég megjelent kiadványából, azaz az Ingatlanadattár, Magyarországi lakásárak, 2005-2021 adatsorából mutatja, hogy melyek voltak 2021-ben Budapest IX. kerületének legdrágább és legolcsóbb utcái. Fontos leszögeznünk, hogy a 2021-es a legfrissebb adat az utcákra vonatkozóan, így a Budapest egészére vonatkozó 2022-es átlagárakkal történő összehasonlítás csak hozzávetőleges lehet. Továbbá az alábbiakban közölt áradatok kapcsán fontos azt is kiemelni, hogy a komoly kilengéseket a tranzakciók darabszáma (összesítésünk valós lakáspiaci tranzakciók alapján készült) és egy-egy extrém tranzakció is komolyan torzíthatja. És akkor nézzük Budapest IX. kerületének legeit.
A 20 legdrágább utca Budapest IX. kerületében
- Lechner Ödön fasor (1 millió 70 ezer forint/nm)
- Nádasdy utca (964 ezer forint/nm)
- Dandár utca (947 ezer forint/nm)
- Thaly Kálmán utca (873 ezer forint/nm)
- Balázs Béla utca (872 ezer forint/nm)
- Gát utca (870 ezer forint/nm)
- Viola utca (851 ezer forint/nm)
- Lenhossék utca (839 ezer forint/nm)
- Páva utca (829 ezer forint/nm)
- Drégely utca (827 ezer forint/nm)
- Tóth Kálmán utca (825 ezer forint/nm)
- Erkel utca (811 millió forint/nm)
- Angyal utca (810 millió forint/nm)
- Márton utca (88 millió forint/nm)
- Ferenc tér (803 ezer forint/nm)
- Bokréta utca (798 ezer forint/nm)
- Berzenczey utca (796 ezer forint/nm)
- Tompa utca (792 ezer forint/nm)
- Liliom utca (789 ezer forint/nm)
- Ipar utca (787 ezer forint/nm)
A 20 legolcsóbb utca Budapest IX. kerületében
- Füleki utca (309 ezer forint/nm)
- Gyáli út (446 ezer forint/nm)
- Kosárka sétány (478 ezer forint/nm)
- Osztag utca (480 ezer forint/nm)
- Táblás köz (575 ezer forint/nm)
- Hurok utca (588 ezer forint/nm)
- Knézich utca (589 ezer forint/nm)
- Csarnok tér (591 ezer forint/nm)
- Óbester utca (615 ezer forint/nm)
- Üllői út (615 ezer forint/nm)
- Ecseri út (618 ezer forint/nm)
- Pöttyös utca (621 ezer forint/nm)
- Lobogó utca (625 ezer forint/nm)
- Csárdás köz (626 ezer forint/nm)
- Napfény utca (632 ezer forint/nm)
- Dési Huber utca (633 ezer forint/nm)
- Ifjúmunkás utca (644 ezer forint/nm)
- Csengettyű utca (649 ezer forint/nm)
- Mátyás utca (659 ezer forint/nm)
- Soroksári út (665 ezer forint/nm)