Kritikus állapotban a Balaton: itt a friss döntés, nem lehet tovább várni

Pénzcentrum2023. június 13. 11:33

Miután a Balaton átlag vízállása múlt pénteken elérte a 120 cm-es szabályozási szintet, majd az elmúlt napokban meg is haladta azt, egyes déli parti települések védelme érdekében szükségessé vált a többlet vízkészlet óvatos leeresztése. A hidrometeorológiai előrejelzésekre alapozva ma reggel 8 órakor kezdődött meg vízeresztés, melynek időtartamát és intenzitását az időközben érkező csapadékmennyiség határozza meg.

2023. június 9-én a Balaton átlag vízállása elérte a 120 cm-es szabályozási szintet és az elmúlt napokban meg is haladta azt. Mivel a Kaposon levonuló árhullám jelenleg a Sió középső szakaszánál tart, a hatályos vízjogi üzemeltetési engedélyben rögzítettek szerint szükségessé vált a többlet vízkészlet óvatos leeresztése. A hidrometeorológiai előrejelzések és a vízgyűjtőn kialakult vízszintek figyelembevételével, az Országos Vízügyi Főigazgatóság döntése alapján ma reggel 8 órakor megkezdődött az vízeresztés a Balatonból  – olvasható az Országos Vízügyi Főigazgatóság keddi közleményében.

A következő napokban a vízgyűjtőkről érkező – tehát az elmúlt időszakban lehullott csapadékból származó - vízmennyiség következtében várhatóan még tovább emelkedik a Balaton vízszintje.

A tó vízállását általánosságban csökkenti a meleg idő hatására kialakuló párolgás, emiatt május hónapokban jellemzően már néhány cm-t apadni szokott a vízszint. Az idei évben ugyanakkor - az átlagosnál hűvösebb és csapadékosabb időjárás miatt - májusban nehogy csökkent volna, hanem 6 cm-t növekedett az átlagvízállás, majd június első 2 hetében tovább emelkedett mintegy 4 cm-rel. Következésképpen az idei nyári idényt nem pusztán minimum 17 cm-rel magasabb vízállással kezdjük meg, de az ilyenkor jellemző apadás is több mint 1 hónappal később indulhat meg.

A rendszeres mérések kezdete, vagyis 1921 óta csupán 10 alkalommal fordult elő, hogy június elején a jelenlegivel megegyező vagy magasabb átlagvízállás alakult ki a Balatonon. Tehát igen ritka, hogy a tó vízszintje ebben az időszakban elérje a 120 cm-t, ennek a bekövetkezési valószínűsége mindössze 10%. A mostani kedvező helyzet köszönhető annak, hogy a hónap első hetében - az utóbbi évektől eltérően - a vízgyűjtőre az e havi csapadékátlag 58 százaléka hullott le.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Mindezeket figyelembe véve vált szükségessé a vízszint csökkentése, amit időben meg kell kezdeni ahhoz, hogy az esetleg érkező szélsőségesen nagy csapadék ne okozzon kiöntést. Erre azért is szükség van, mert a Sió kapacitása korlátozott, nagyobb mennyiségű vizet csak hosszabb idő alatt lehet leereszteni a csatorna és a part menti területek károsodása nélkül.

Címkék:
Balaton, víz, nyár, június, siófok, vízellátás,