Pénzcentrum • 2023. június 12. 17:43
Több fővárosi kerületben, illetve vidéki településen lehet pályázni esővízgyűjtő edényekre. Ezek a kerti eszközök nemcsak a környezetvédelem miatt lehetnek fontosak, hanem pénzt is megtakaríthat azoknak, akik hálózati vízről locsolják a kertjüket, udvarukat, növényeiket. Egyes településeken ingyenesen kapható az önkormányzattól profi vízgyűjtő rendszer - hasonlóan a komposztálók igényléséhez -, csak pályázni kell. Természetesen az edény karbantartása már a pályázó feladata. A napokban több helyen határidőt hosszabbítottak, így aki siet, még erre a nyárra beszerezheti saját edényét.
Második alkalommal hirdetett pályázatot a II. Kerületi Önkormányzat esővíz gyűjtésére alkalmas edények igénylésére. A II. kerületi önkormányzat a pályázat benyújtásának lehetőségét június 16-ig, illetve a készlet erejéig meghosszabbította. A pályázaton részt vehetnek a II. kerületben működő szervezetek, társasházak és helyi lakosok is, akik a kerület területén olyan kertes ingatlannal, kerttel, telekkel rendelkeznek, amelyen az összegyűjtött csapadékvíz hasznosítható, felhasználható. A pályázatot postai úton lehet benyújtani, részletek a II. kerület honlapján.
Nem csak a II., hanem a XX. kerületben is hosszabbodtak a határidők. A lakó- vagy tartózkodási hellyel rendelkező személyek, kerületi társasházak és lakásszövetkezetek, akiknek a XX. kerületben található ingatlan bejegyzett címeként szerepel, ingatlanonként 1 darab, 300 literes csapadékvíztároló-edényt igényelhetnek az önkormányzattól. A pályázásra június 15-ig van lehetőség online és személyes formában.
A VII. kerületben szintén június 15-e a határidő, mely a héten jár le. A pályázatra Budapest hetedik kerületi társasházak és lakásszövetkezetek pályázhatnak, ingatlanonként legfeljebb 2 db esővízgyűjtő szettre lehet pályázni.
Több kerületben már májusban lejárt a határidő, vagy a készlet erejéig volt érvényes. Más helyeken viszont még van idő beadni a papírokat: Esztergomban például június 30-ig lehet pályázni esővízgyűjtő edényre. Akit érdekelne a lehetőség, érdemes a helyi önkormányzatot felkeresni, és tájékozódni.
Egy saját esővízgyűjtő rendszer nem kis beruházás, ezért fontosak a központi pályázatok.
Egyre nagyobb az érdeklődés az ilyen rendszerek iránt
Nem csak a klímaváltozás, környezettudatosság miatt döntenek sokan a vízzel való takarékoskodás mellett, hanem anyagi, vagy kényelmi okokból is. Sokan nem is otthonukba, hanem nyaralójukhoz, hobbikertjükhöz telepítenek esővízgyűjtőt, mert ott kevésbé megoldótt a vízellátás.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A Tudatos Vásárló szerint, ha valaki telepíteni szeretne, először is a csatornát kell megtisztítani, és úgy kialakítani, hogy a tető minél több vizet fogjon fel, és vezessen le a csatornából a hordónkba. Érdemes lehet úgy kialakítani az ereszt, hogy ha megtelt a hordó, egyszerűen visszalakíthatsuk a korábbi elvezetést. Felhívják a figyelmet, hogy
bár nagynak, soknak tűnik egy esővízgyűjtő edény, egy 200 literes hordó nagyjából 10-20 perc alatt megtelik egy intenzív eső alkalmával.
Villámzáporokból pedig már idén is kijutott. Mérettől és kialakítástól függően egy tárolóedény ára 15-100 ezer forintig terjedhet. Mielőtt azonban vásárolnánk, érdemes belegondolni a bővíthetőségbe és saját igényeinkbe. A legkisebb méretű edény nem csak hamar telik meg, hanem hamar el is fogy - ha heteken át nem esik, nem fog kitartani egy kisebb kert öntözésekor sem. Lehet, hogy érdemes rögtön nagyobb kapacitással kezdeni és beruházni nagyobb összeget, hogy évekig ne legyen problémánk az esővíz gyűjtésére.