Mégis kötelező az energetikai tanúsítvány: erről minden magyar ingatlantulajnak tudnia kell

Pénzcentrum2023. május 30. 09:15

Mégis kötelező lesz elkészítettni az energetikai tanúsítványt eladás és bébeadás esetén, igaz kicsit másképp mint az eredeti elképzelés alapján. A friss kormányrendelet szerint az új tanúsítványok tíz helyett öt évig lesznek érvényesek és jövőre már muszáj újat csináltatni.

Habár korábban úgy tűnt, hogy nem lesz kötelező elkészíttetni eladás esetében az épületek energiatanúsítványát (csak ha a vevő kéri), ez most egy friss kormányrendelet szerint megváltozott. Továbbra is kötelező marad az energetikai tanúsítvány beszerzése eladás és bérbeadás esetén, de annak számát és átvételét már nem kell szerepeltetni a szerződésekben - derült ki a Magyar Közlönyből.

Az új szabályok szerint az ingatlan eladójának vagy bérbeadójának a szerződés megkötésének napjáig be kell mutatnia az energetikai tanúsítványt vagy annak másolatát a leendő vevőnek vagy bérlőnek, és legkésőbb a birtokba adás napjáig át kell adnia a tanúsítványt vagy annak másolatát a vevőnek vagy a bérlőnek. Mindezt azonban nem kell kötelezően szerződésbe foglalni, ahogyan a tanúsítvány kódjának sem kell szerepelni a szerződésben. Új építésű ingatlanoknál az energetikai tanúsítványt az építtetőnek kell elkészíttetni a használatbavételi kérelem benyújtása előtt.

Az új tanúsítványok 10 helyett 5 évig lesznek érvényesek, és jövőre már mindenképpen újat kell csináltatni. A követelményérték változása miatt új energetikai besorolást kell kérni azoknak, akik novembertől eladják vagy bérbe adják az ingatlanukat, annak ellenére, hogy még hatályos lenne a régi energiatanúsítványuk. Ebben azonban kapnak két hónapos kedvezményt.

Új energetikai besorolási rendszert is bevezetnek, amelyben az épületeket és lakásokat kétféle skálán, az összesített energetikai minőségük és a szén-dioxid-kibocsátásuk alapján sorolják kategóriákba. A rendelet 12 energiahatékonysági kategóriát állapít meg, ezeket betűvel jelölik, az I-től az A+++-ig. Az új épületekre vonatkozó „közel nulla” energiaigény követelményszintjekéntmegszűnik a kötelező megújuló energia részarányának előírása, a helyét a fajlagos szén-dioxid-kibocsátás kötelező felső határának előírása veszi át. A rendeletek 2023. november 1-jén lépnek hatályba.

Címkék:
otthon, energia, ingatlan, gazdaság, energetikai tanúsítvány, energetika, energiafogyasztás, energiafelhasználás,