Pénzcentrum • 2023. március 10. 20:03
Csúnyán ráfázott az, aki mostanáig várt a felújítással: a szakmabeliek szerint körülbelül 4 százalékkal drágultak átlagosan egy év alatt az alapanyagok, valamint a szakik díjai.
Az építőipari kivitelezés sokak számára rémisztő – ennek oka a hihetetlen ár drágulás. Ennek két összetevője van: a szakemberek díja, valamint az alapanyagok áremelkedése. Egy felmérésben annak jártak utána, hogy mégis mit gondolnak a szakemberek, mekkora áremelkedés történt az építőipari alapanyagok piacán Magyarországon az utóbbi egy évben? A legtöbb szavazó szerint körülbelül 40%-os növekedés volt megfigyelhető, de vannak olyan szegmensek, ahol az árak csaknem duplájára nőttek.
A felmérés során az építőiparban dolgozó szakembereket (például értékesítők, kőművesek, hidegburkolók, tetőfedők) kérdezték arról, hogy mekkora árváltozást észleltek a piacon az egy évvel korábbi árakhoz képest. Természetesen az építőipari piac is számtalan szegmenssel rendelkezik, ennek köszönhetően az eltérő vélemények nem feltétlenül irrelevánsok. A felmérésben több tucat ember vett részt: voltak, akik szerint mindössze 25% volt a növekedés, valakik szerint 100%.
Koffenstein Istvánt szerint az ukrajnai háború egyértelműen kihatott a kelet-európai építőipari beszállítói láncokra, hiszen a régió erősen függött az orosz gazdaságtól, ezért jobban ki van téve az ágazat a különféle szankciók visszahatásának.
Mind a kő, beton, cement alapanyagok sokkal drágábbak, mint korábban, nem beszélve a fáról és vas acélról, ahol csaknem 100%-os volt az áremelkedés. Az euró és dollár elszámolás, a forint gyengülése, megemelkedett benzin árak és az általános infláció miatt pedig nálunk hatványozottabban jelentkezik a drágulás.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az árat tovább emeli a megváltozott rezsi költség. Sajnos a keletkezett többlet költségeket a gyárak és beszállító partnerek nem tudják önerőből finanszírozni, így azt a gyártott termékek árába építik be. Ellátási zavartól szerencsére nem kell tartani
- nyilatkozta István.