Ez a 20 legdrágább utca a székesfehérvári ingatlanpiacon: horror pénzért adják a lakásokat

Pénzcentrum2023. február 13. 19:57

Hogyan alakultak az ingatlanárak Magyarország kilencedik legnagyobb településén, azaz mennyiért vehetünk most lakást, házat Székesfehérváron? És vajon hova költözik az elit a Fejér megyei székhelyen; melyek a legdrágább utcák a Magyarország középső részén fekvő Székesfehérvár városában? Vármegyéket górcső alá vevő ingatlanpiaci cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre kerestük a választ.

Mint arról nemrég megjelent cikkünkben beszámoltunk, a KSH adatai szerint 2022 harmadik negyedévére, a 2015-ös szintet 100-nak véve, a hazai lakásárindex elérte a 256 százalékot, azonban a drágulás üteme és a forgalom is egyértelműen lelassult. Az várható volt, hogy a lakásárak folyamatos kétszámjegyű növekedése nem tarthat örökké, és már 2022 tavaszán is érzékelhető volt az érdeklődés gyenge csökkenése.

Ám e folyamatra ezúttal nagyon sok egyéb hatás is rárakódott – pl. az elszabaduló infláció, az eszkalálódó háborús helyzet, a rezsikrízis –, s ez most egyszerre kezd meglátszani a számokban. Bár némelyik már az év első felében is rontotta a feltételeket, akkor az állami támogatások és az év elején kapott plusz jövedelmek még tovább segítették a keresletet, így a lendület csak az új energiaárak nyári bejelentése után fogyott el.

Most egyelőre a kivárás jellemző, ami nem is feltétlenül ugyanúgy hat majd a piac minden szegmensében. Az, hogy mikor kap új lendületet a piac, vagy annak legalább egy része, éppen úgy függhet a hitelkamatok alakulásától, mint attól, hogy az első „valódi” tél tapasztalataiból tavaszra milyen következtetéseket szűrnek le az emberek. A kivárásnak is van természetes vége: a szükségessé váló költözéseket sem lehet az idők végezetéig halogatni. S persze az is mozdíthat a piacon, ha mérséklődnek az árak, illetve a vevők jobban kihasználják a most éppen bővebbé váló alkulehetőségeket és a 2023-ban is elérhető lakástámogatásokat.

Íme Székesfehérvár 20 legdrágább utcája

Az országos helyzet tehát ismert, de mi újság vidéken, hol tetőztek vajon a négyzetméterárak a megyeszékhelyek ingatlanpiacán, azaz – ha hihetünk a fenti elemzői prognózisnak – honnan kezd majd el konszolidálódni az árszínvonal? Nos, a Pénzcentrum friss, megyeszékhelyeket vizsgáló cikksorozatában épp ennek járt utána. Jelen írásunkban a Magyarország középső részén fekvő Székesfehérvár városát vettük górcső alá, mely az ország kilencedik legnagyobb települése.

A KSH-nál elérhető, hivatalos tranzakciókból származó NAV-adatok alapján 2022 második negyedévében átlagosan 576 851 forintot kértek Székesfehérváron egy négyzetméternyi lakóingatlanért. Ugyanakkor az ingatlan típusa szerint komolyabb szórás is megfigyelhető a fajlagos árakban és természetesen a tranzakciószámokban is. Lapunk megkeresésére az ELTINGA összeállított egy részletesebb adatsort, amely alapján megállapítható, hogy 2022 második negyedévében a használt tégla lakások négyzetméterenként 586 921 forintért (287 tranzakció alapján), míg a panellakások 564 023 forintos fajlagos áron (212 tranzakció alapján) keltek el Székesfehérváron; a családi házakért pedig 567 372 forintot kértek (18 tranzakció alapján) a tulajdonosaik négyzetméterenként Fejér megye székhelyén.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ez tehát a nagy átlag. Kérdés ugyanakkor, mit mutatnak a mélyebb statisztikák. A lakáspiaci elemzések ugyanis jellemzően megye, város, esetleg városrész (pl. kerület) bontásban vizsgálják a különböző statisztikai mutatókat, míg utca szerinti mélységben - bár rendelkezésre állnak ilyen adatok is - nem nagyon készül felmérés. Pedig egy erősebb nagyítóval vizsgált lokációelemzés kiválóan megmutatja, hogy a lakáspiaci mutatók egészen komoly kilengéseket is képesek produkálni.

Hogy ezt igazoljuk, a Pénzcentrum ezúttal a KSH nemrég megjelent kiadványából, azaz az Ingatlanadattár, Magyarországi lakásárak, 2005-2021 adatsorából mutatja, hogy melyek voltak 2021-ben Székesfehérvár legdrágább utcái. Fontos leszögeznünk, hogy a 2021-es a legfrissebb adat az utcákra vonatkozóan, így Székesfehérvár város egészére vonatkozó 2022-es átlagárakkal történő összehasonlítás csak hozzávetőleges lehet. Továbbá az alábbiakban közölt áradatok kapcsán fontos azt is kiemelni, hogy a komoly kilengéseket a tranzakciók darabszáma (összesítésünk valós lakáspiaci tranzakciók alapján készült) és egy-egy extrém tranzakció is komolyan torzíthatja. És akkor nézzük a székesfehérvári legeket.

A 20 legdrágább utca a székesfehérvári ingatlanpiacon:

  1. Lakatos utca (674 ezer forint/nm)
  2. Kossuth utca (655 ezer forint/nm)
  3. Huszár utca (637 ezer forint/nm)
  4. Rét utca (625 ezer forint/nm)
  5. Honvéd utca (592 ezer forint/nm)
  6. Gyümölcs utca (591 ezer forint/nm)
  7. Pozsonyi út (570 ezer forint/nm)
  8. Ady Endre utca (561 ezer forint/nm)
  9. Gánts Pál utca (560 ezer forint/nm)
  10. Virág utca (551 ezer forint/nm)
  11. Mészöly Géza utca (544 ezer forint/nm)
  12. Hübner András utca (540 ezer forint/nm)
  13. Horog utca (535 ezer forint/nm)
  14. Zombori út (532 ezer forint/nm)
  15. Katona József utca (526 ezer forint/nm)
  16. Ősz utca (524 ezer forint/nm)
  17. Károly János utca (520 ezer forint/nm)
  18. Királyhágó utca (517 ezer forint/nm)
  19. Prohászka Ottokár út (512 ezer forint/nm)
  20. Királykút lakónegyed (507 ezer forint/nm)

Címkék:
forint, lakáspiac, magyarország, utca, ksh, ingatlanpiac, adatok, tranzakció, legdrágább, székesfehérvár, fejér megye,