Pénzcentrum • 2023. január 31. 19:04
Hogyan alakultak az ingatlanárak Magyarország 17. legnagyobb városában, azaz mennyiért vehetünk most lakást, házat Zalaegerszegen? Na és hova költözik az elit a Zala megyei székhelyen; melyek a legdrágább utcák a Magyarország nyugati részén fekvő Zalaegerszeg városában? Vármegyéket górcső alá vevő ingatlanpiaci cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre kerestük a választ.
Mint arról nemrég megjelent cikkünkben beszámoltunk, a KSH adatai szerint 2022 harmadik negyedévére, a 2015-ös szintet 100-nak véve, a hazai lakásárindex elérte a 256 százalékot, azonban a drágulás üteme és a forgalom is egyértelműen lelassult. Az várható volt, hogy a lakásárak folyamatos kétszámjegyű növekedése nem tarthat örökké, és már 2022 tavaszán is érzékelhető volt az érdeklődés gyenge csökkenése.
Ám e folyamatra ezúttal nagyon sok egyéb hatás is rárakódott – pl. az elszabaduló infláció, az eszkalálódó háborús helyzet, a rezsikrízis –, s ez most egyszerre kezd meglátszani a számokban. Bár némelyik már az év első felében is rontotta a feltételeket, akkor az állami támogatások és az év elején kapott plusz jövedelmek még tovább segítették a keresletet, így a lendület csak az új energiaárak nyári bejelentése után fogyott el.
Most egyelőre a kivárás jellemző, ami nem is feltétlenül ugyanúgy hat majd a piac minden szegmensében. Az, hogy mikor kap új lendületet a piac, vagy annak legalább egy része, éppen úgy függhet a hitelkamatok alakulásától, mint attól, hogy az első „valódi” tél tapasztalataiból tavaszra milyen következtetéseket szűrnek le az emberek. A kivárásnak is van természetes vége: a szükségessé váló költözéseket sem lehet az idők végezetéig halogatni. S persze az is mozdíthat a piacon, ha mérséklődnek az árak, illetve a vevők jobban kihasználják a most éppen bővebbé váló alkulehetőségeket és a 2023-ban is elérhető lakástámogatásokat.
Íme Zalaegerszeg 20 legdrágább utcája
Az országos helyzet tehát ismert, de mi újság vidéken, hol tetőztek vajon a négyzetméterárak a megyeszékhelyek ingatlanpiacán, azaz – ha hihetünk a fenti elemzői prognózisnak – honnan kezd majd el konszolidálódni az árszínvonal? Nos, a Pénzcentrum friss, megyeszékhelyeket vizsgáló cikksorozatában épp ennek járt utána. Jelen írásunkban a Magyarország nyugati részén fekvő Zalaegerszeg városát vettük górcső alá, mely az ország 17. legnépesebb városa.
A KSH-nál elérhető, hivatalos tranzakciókból származó NAV-adatok alapján 2022 második negyedévében átlagosan 395 248 forintot kértek Zalaegerszegen egy négyzetméternyi lakóingatlanért. Ugyanakkor az ingatlan típusa szerint komolyabb szórás is megfigyelhető a fajlagos árakban és természetesen a tranzakciószámokban is. Lapunk megkeresésére az ELTINGA összeállított egy részletesebb adatsort, amely alapján megállapítható, hogy 2022 második negyedévében a használt tégla lakások négyzetméterenként 395 606 forintért (325 tranzakció alapján), míg a panellakások 395 582 forintos fajlagos áron (10 tranzakció alapján) keltek el Zalaegerszegen; a családi házakért pedig 384 331 forintot kértek (8 tranzakció alapján) a tulajdonosaik négyzetméterenként Zala megye székhelyén.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Ez tehát a nagy átlag. Kérdés ugyanakkor, mit mutatnak a mélyebb statisztikák. A lakáspiaci elemzések ugyanis jellemzően megye, város, esetleg városrész (pl. kerület) bontásban vizsgálják a különböző statisztikai mutatókat, míg utca szerinti mélységben - bár rendelkezésre állnak ilyen adatok is - nem nagyon készül felmérés. Pedig egy erősebb nagyítóval vizsgált lokációelemzés kiválóan megmutatja, hogy a lakáspiaci mutatók egészen komoly kilengéseket is képesek produkálni.
Hogy ezt igazoljuk, a Pénzcentrum ezúttal a KSH nemrég megjelent kiadványából, azaz az Ingatlanadattár, Magyarországi lakásárak, 2005-2021 adatsorából mutatja, hogy melyek voltak 2021-ben Zalaegerszeg legdrágább utcái. Fontos leszögeznünk, hogy a 2021-es a legfrissebb adat az utcákra vonatkozóan, így Zalaegerszeg város egészére vonatkozó 2022-es átlagárakkal történő összehasonlítás csak hozzávetőleges lehet. Továbbá az alábbiakban közölt áradatok kapcsán fontos azt is kiemelni, hogy a komoly kilengéseket a tranzakciók darabszáma (összesítésünk valós lakáspiaci tranzakciók alapján készült) és egy-egy extrém tranzakció is komolyan torzíthatja. És akkor nézzük a zalaegerszegi legeket.
A 20 legdrágább utca a zalaegerszegi ingatlanpiacon:
- Zala utca (481 ezer Ft/nm)
- Borostyán sor (461ezer Ft/nm)
- Nekeresdi út (440ezer Ft/nm)
- Batthyány Lajos utca (417ezer Ft/nm)
- Czobor Mátyás utca (415 ezer Ft/nm)
- Pázmány Péter utca (409 ezer Ft/nm)
- Kis utca (396 ezer Ft/nm)
- Ady Endre utca (392 ezer Ft/nm)
- Táncsics Mihály utca (392ezer Ft/nm)
- Gyimesi utca (381 Ft/nm)
- Eötvös József utca (378 ezer Ft/nm)
- Bíró Márton utca (376 ezer Ft/nm)
- Tüttőssy Ferenc utca (375 ezer Ft/nm)
- Széchenyi tér (372 ezer Ft/nm)
- Alkotmány utca (369 ezer Ft/nm)
- Építők útja (367 ezer Ft/nm)
- Bartók Béla utca (360 ezer Ft/nm)
- Mártírok útja (355 ezer Ft/nm)
- Nemzetőr utca (355 ezer Ft/nm)
- Toldi Miklós utca (349 ezer Ft/nm)