Szánthó Péter • 2023. január 30. 13:03
Nem hatotta meg a tüzelőárakat az enyhe tél: a fánál hatékonyabb, és viszonylag biztosabban elérhető brikett egyetlen hónap alatt több mint 20 százalékot drágult 2022 végén. Az sem járt sokkal jobban, aki tűzifára vadászott év végén, derült ki a KSH adataiból.
Mindeddig javarészt enyhe idővel zajlott a tél, aminek rengeteg magyar örülhetett, hiszen ez jócskán meglátszódhat a rezsiszámlákon is: mint korábban kiderült, 2022 decemberében összességében közel 24 százalékkal kevesebb földgáz fogyott Magyarországon, mint egy évvel korábban, csak a lakossági felhasználókat nézve 25 százalékos volt a fogyasztás visszaesése. Tavaly egész évben a lakossági felhasználók körében 16,6, a gazdaság esetében pedig 17,2 százalékkal volt alacsonyabb a gázfogyasztás, mint 2021-ben.
De mi a helyzet azokkal, akik nem, vagy nem csak gázzal oldják meg a fűtést? Azoknak is könnyebb lett a helyzete, akik tűzifával, vagy brikettel csinálnak meleget? A Pénzcentrum most a KSH adatai alapján megnézte, hogyan hatott az enyhe tél a tüzelőárakra, mert bár aki csak tehette, már jóelőre felhalmozta a készleteket, de a korábbi hírek szerint nem mindenkinek jutott egy egész télre elegendő mennyiség.
Márpedig hiába a viszonylag enyhe idő, igencsak rosszul járt az, akinek 2022 utolsó hónapjaiban újból tüzelő után kellett néznie. A KSH adatai szerint ugyanis 100 kiló brikett tavaly decemberben 20,79 szazalékkal került többe, mint októberben, novemberről decemberre 7,45 százalék volt a drágulás.
A rezsiemelés bejelentése óta a fánál jóval hatékonyabb tüzelő áremelkedése már közelíti a 100 százalékot, sőt, december-december vonatkozásban már bőven át is lépte azt:
mialatt 2021 végén még 9 820 forint volt egy mázsa brikett, tavaly év végén már 20 920 forintot kértek érte, ami 113 százalékos drágulást jelent.
Valamivel jobban járt, aki tűzifa után nézett volna: ebből egy mázsa október és december között csak 8,55 százalékot drágult, de egy év alatt ennek is 77,57 százalékkal ment fel az ára.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A grafikonon egyébként látható, hogy a brikett ára októbertől lőtt ki az égbe: iparági információink szerint ennek az egyik oka az lehetett, hogy a tél közeledtével az emberek a sokkal szélesebb körben, és biztosabban elérhető tüzelő felé fordultak a fa helyett, amire jellemzően heteket, de akár hónapokat is kellett várni. Azonban a tüzelőárak már a rezsiemelés bejelentése előtt kilőttek: mint beszámoltunk róla, a magyarok már a háború kitörése után elkezdték felvásárolni a készleteket, mert attól féltek, hogy Magyarország gázellátása veszélybe kerülhet.
Ennyit a hatósági árakról?
A durva áremelkedés elsőre meglepő lehet annak tükrében, hogy szeptemberben az állam hatósági árat vezetett be a tűzifára, személyenként 10 köbméterig. A program keretében az állami erdőgazdaságoknál vásárolható hengeres tűzifa egységes maximált, forgalmi adót is tartalmazó ára tűzifa fajtánként, erdei köbméterenként:
- Keménylombos: 30 000 Ft
- Lágylombos: 19 000 Ft
- Fenyő: 19 000 Ft
És ebben nincs benne a szállítás, ami a távolság függvényében 4 ezer és 12 ezer forint közötti összeget kóstál köbméterenként. Sokaknak pedig azzal is meggyűlt a baja, hogy az erdőgazdaságok hatósági áron 2-4 méteres databokban adják a fát, és ennek feldolgozásáról a vásárlónak kell gondoskodni. Ha magunk nem akarjuk, vagy nem tudjuk összevágni a tüzelőt, akkor újabb tízezrekket kell fizetni, hogy valaki más konyhakészre vágja a fát.