Pénzcentrum • 2022. december 27. 15:01
Minden ingatlan egyedi történet és mindegyik adás-vétel külön história, de az év végén az összes elfér egyetlen táblázatban: az Otthon Centrum közvetítésével összeszedtük a 2022-ben értékesített ingatlanok toplistáját a legdrágábbtól a legolcsóbbig, a legnagyobbtól a legkisebbig.
Az lakáspiac mindhárom szegmensét felölelő év végi összegzést egyedi tematika mentén készítették el az Otthon Centrum szakértői: arra fókuszáltak, hogy milyen szélső értékekre volt példa ebben a kétségkívül szokatlan évben a panelektől a családi házakig.
A melyik volt idén a legnagyobb alapterületű eladott ingatlan kérdéskört egy 600 négyzetméteres budai-hegyvidéki luxusvilla nyerte, amelyhez 4000 négyzetméteres telek is tartozott. A tíz szobás családi házért 520 millió forintot fizetett új tulajdonosa, de még ezzel sem ért fel ez a tranzakció a legdrágább kategória első helyére: ezt ugyanis egy rózsadombi új építésű luxusvilla vitte el 540 millió forintért. A 308 négyzetméteres, öt szobás ingatlan, kiváló lokációjának és hőszivattyús fűtési rendszerének köszönhetően lett idén a legdrágább Otthon Centrum által értékesített ingatlan.
Ezzel szemben a legolcsóbb családi ház kategóriában egy Zalaegerszeg közeli kis faluban értékesített ház szerepelt, amelyért mindössze 500 ezer forintot fizettek, így 2022-ben ez volt a legolcsóbb ingatlan. Az viszont biztos, hogy az 50 négyzetméteres vályogházra ennél jóval többet kell majd költenie a boldog tulajdonosnak, mivel az ingatlan jelenlegi állapotában lakhatatlan. A legalacsonyabb vételár mellett ez a családi ház tartja a legalacsonyabb fajlagos áron értékesített ingatlan rekordját is idén 10 ezer forinttal négyzetméterenként. A hatalmas lakások és házak mellett érdekes megemlíteni a legkisebb alapterületű lakás méreteit is, ezt a kategóriát egy mindössze 12 négyzetméteres, újbudai ingatlan nyerte, amely 9 millió forintért kelt el. Az ingatlan földszinti elhelyezkedésű, jó állapotú, elektromos fűtésű lakás volt.
Egy ingatlan árát nem csupán nagysága, de az egyéb hozzáadott érték is meghatározza, sokat mondó lehet egy négyzetméter ára is. Egy 56 négyzetméteres újlipótvárosi, legfelső emeleti luxuslakás 4,3 milliót ért a vevőnek négyzetméterenként, ami az év legdrágább négyzetméterár lett a piacon. Az ár magyarázata többek között az a 40 négyzetméteres Dunára néző terasz, amely a mindenkori tulajdonosnak pazar, örökpanorámás látványt garantál.
Az sem a vevőnek, sem az eladónak nem jó, ha az ingatlan sokáig áll a piacon, de mindkét szélső értékre akadt példa idén: Pécsen tíz évig szerepeltegy családi ház az Otthon Centrum kínálatában, ami a legtovább volt a piacon. A rekordhosszúságú értékesítés több különleges adottságnak köszönhető. A mindössze 30 négyzetméteres, felújításra váró ház modernizálását nehezítette, hogy a teleken szigorú beépítési szabályozás van érvényben, maximum egy 50 négyzetméteres ingatlan építhető rá.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Lakást vásárolna? A Pénzcentrum segít megtalálni a legjobb konstrukciót
Persze ennek ellentétére is volt példa. A leggyorsabb eladás csúcsát egy a XIII. kerületi, jó állapotú, 32 négyzetméteres garzon tartja, amelyért aznap fizettek 43,5 milliót, amikor megjelent az Otthon Centrum hálózatában. Azonban nem csak az új lakások voltak népszerűek, hiszen az adatok szerint még a matuzsálemi kor sem volt akadály az adásvétel esetében: a legöregebb, vagyis a legrégebbi építésű értékesített ingatlant Úrhidán adták el, ami az 1800-as években épült még.
A Pénzcentrum nagy Boldogságtesztje 2022
Alig heverte ki a világ a pandémiát, februárban máris kitört az orosz-ukrán háború a szomszédunkban, emelkednek a vállalkozások és a háztartások energiaköltségei, nem mellesleg évtizedes rekordokat döntöget az infláció Magyarországon, egyes élelmiszerek pedig Európán belül nálunk emelkednek a legyorsabban. Egy ilyen mozgalmas, kiszámíthatatlan év végén kíváncsiak vagyunk, hogy érzik magukat a magyarok, mi befolyásolja leginkább azt, hogy boldogok-e. Most elsősorban egy általános elégedettségi szintet értünk a fogalom alatt, kérdéseinkkel igyekeztünk lefedni egy átlagos élet minden szegmensét: munka, magánélet, közélethez való viszony. A tavalyi év után idén is felmérjük, boldog nép-e a magyar. Ha van 5 perced, és segítenéd a munkánkat, töltsd ki a Pénzcentrum nagy Boldogságtesztjét.