Pénzcentrum • 2022. december 14. 12:57
A különféle halmazállapotú csapadék mellett éjszakánként komoly mínuszokra is kell számítani. A lakás, és családi ház tulajdonosoknak érdemes felkészülniük: a csúszóssá vált járdák csúszásmentesítéséről ugyanis nekik kell gondoskodniuk. Ellenkező esetben, ha valaki megsérül a ház előtt, akkor a kártérítést nekünk kell megfizetni - rosszabb esetben még egy büntetőügyet is a nyakunkba varrhatnak.
Bizony már komoly fagyokra lehet számítani éjszakánként, és az utóbbi napokban különböző halmazállapotú csapadék is hullott. Ebben az időben pedig könnyen megüthetik a bokájukat a felelőtlen ingatlantulajdonosok, mivel a havassá és jegessé vált járdák csúszásmentesítéséről nekik kell gondoskodniuk.
Mert bár a közutak és közterületek fenntartása az önkormányzatokra tartozik, azonban az önkormányzat előírhatja - és a legtöbb településen, kerületben elő is írja -, hogy az ingatlantulajdonnal rendelkező személyek kötelesek eltakarítani a havat az ingatlan előtti járdaszakaszról, illetve kötelesek azt csúszásmentes állapotban tartani.
A hótakarításról, és a jégmentes járda biztosításáról tehát a legtöbb esetben a tulajdonosnak kell gondoskodnia! Érdemes az önkormányzatnál érdeklődni az ügyben.
Sőt, az előírás a tulajdonosok jogi felelősségét is magával vonja. Ha valaki az ingatlanunk előtti, veszélyessé vált járdán elesik és megsérül, akkor kötelesek vagyunk a kárt megtéríteni. Sőt, bizonyos esetekben akár gondatlanságból elkövetett bűncselekmény miatt is felelősségre vonhatnak!
Számos olyan eset ismert ugyanis, amikor a bíróság milliós nagyságrendű kártérítési összeg megfizetésére kötelezte az ingatlan tulajdonosát a ház előtti jeges járdán elesett, nem éppen a közmondás szerinti értelemben vett "kéz- és lábtörést" szenvedett járókelő javára
- írja például egy jogász a blogbejegyzésében.
Sokszor nem is egyértelmű, hogy ez kinek is a reszortja: mialatt egy családi ház esetében teljesen egyértelmű, hogy kinek a kötelessége a hó-, és jéghelyzetről gondoskodni, egy társasháznál azonban már sokan nincsenek tisztában ezzel. Pedig a helyzet egyszerű. Mivel a tulajdonos kötelezettsége a csúszásmentesítés, így egy társasház albetéteseit ugyanaz a felelősség terheli, mint egy családi ház tulajdonosát.
Tehát az sem igaz, hogy a közös képviselő feladata a hó eltakarítása, és a járdák biztonságossá tétele.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A társasházakról szóló törvény tartalmazza a közös képviselő működésével és a feladataival kapcsolatos rendelkezéseket. Ezek elsősorban a társasház képviseletére, illetve a közös költséggel kapcsolatos ügymenetre terjednek ki, nincs előírva a hó eltakarítása és a csúszásmentesítés.
Ugyanakkor a lakóközösség megállpodhat arról, hogy a téli munkálatokat a közös képviselő, vagy bárki más. Arra viszont külön figyelni kell, hogy erről a törvényi előírásoknak teljes mértékben megfelelő alvállalkozói szerződés legyen. Ennek hiányában ugyanis előtérbe kerül a felelősség áthárítása, és végül az okozott kárt a lakókkal téríthetik meg.
Sóval ne!
Kevesen tudják, de a fás szárú növények védelméről szóló 346/2008. (XII. 30.) kormányrendelet egyik bekezdése azt írja elő, hogy
Belterületi közterületen - a közúti forgalom számára igénybe vett terület (úttest) kivételével - a síkosság-mentesítésre olyan anyag használható, amely a közterületen vagy annak közvetlen környezetében lévő fás szárú növény egészségét nem veszélyezteti.
Márpedig a só (nátrium-klorid, kálium-klorid, stb.) ilyen. Ezért viszont jelenleg nem jár semmilyen bírság, de még ennek ellenére sem ajánlott sóval elintézni a csúszásmentesítést. A só tönkreteszi a cipőt, károsítja az autók gumiját, alvázát, a kerékpárgumit, idővel az aszfaltot, a betont is tönkrevágja, és nem tesz jót a kutyák, macskák mancsának sem.
A ház körüli csúszásmentesítésre a sózásnál sokkal jobb megoldást jelentenek az alternatív csúszásmentesítő anyagok és egyéb megoldások. A célnak megfelel a homok, a sóder, a természetesen lebomló faforgács vagy fahamu, a nádfonat és a több nemzeti parkban is sikeresen alkalmazott gránitkő-zúzalék.