Pénzcentrum • 2022. december 8. 19:01
Boldogságot nem lehet pénzen vásárolni - a legtöbbünket biztosan traktáltak már ilyen, vagy ehhez hasonló mondatokkal, igaz ez általában olyan emberek szájából hangzik el, akiknek van pénzük. És bár a pénz természetesen nem garancia a boldogságra, a témában publikált tanulmányok szerint az, hogy van egy kis tartalékunk, amiből minden számlát ki tudunk fizetni és még nyaralásokra is telik, az igenis segíthet a boldogság elérésében.
Egy friss tanulmány szerint a különböző hátterű és kultúrájú embereket egy adott extra pénzmennyiség (10 ezer dollár, azaz 4 millió forint) láthatóan boldogabbá tesz– de csak egy bizonyos pontig. A jól kereső, évi 123 ezer dollárt (50 millió forint) vagy annál többet keresők esetében nem tűnt úgy, hogy ez növelné a boldogságot, ami arra utal, hogy van egy pont, amikor a pénz már kevésbé befolyásolja az általános életminőséget.
"A készpénzben részesülőket egy olyan kontrollcsoporttal összehasonlítva, amely nem kapott pénzt, azt az eredményt hozta, hogy a készpénztranszferek jelentősen növelik a boldogságot egy sokszínű globális mintán" - írják a szerzők a PNAS-ban megjelent tanulmányban. A konklúzió szerint az alacsonyabb jövedelmű országokban élők boldogabbak lettek, mint a magasabb jövedelmű országokban élők"
Pénz=boldogság?
Annak kiderítése, hogy a pénzzel valóban lehet-e boldogságot vásárolni, elképesztően nehéz. A boldogság egy spektrum, így annak pontos mérése nehéz, másokkal való összehasonlítása pedig még nehezebb.
A tanulmány alapjául szolgáló kísérlet során két gazdag adományozó vállalta, hogy 2 millió dollárt (800 millió forintot) oszt szét 200 ember között hét különböző országban: a magas jövedelműtől egészen a szegényekig. A résztvevők mindannyian beszéltek valamennyire angolul, koruk széles skálán mozgott, és többnyire felsőfokú vagy annál magasabb iskolai végzettséggel rendelkeztek.
Egyszeri 4 millió forintnak megfelelő összegű támogatást kaptak, azzal hogy három hónap alatt költsék el, majd arra kérték őket, hogy ez idő alatt havonta töltsenek ki egy kérdőívet, majd a kifizetés után hat hónappal egy újabb kérdőívet. Bevontak egy 100 főből álló kontrollcsoportot is, ők nem kaptak pénzt.
Az élettel való elégedettség ötelemű skálája és a pozitív és negatív affektusokat mérő egytől ötig terjedő pontszám alapján azok a résztvevők, akik pénzt kaptak, jelentős boldogságjavulást jeleztek a kontrollcsoporthoz képest, a hatás az alacsonyabb jövedelműeknél értelemszerűen nagyobb volt. Ám az évi 123 000 dolláros fizetéssel rendelkezők nem tapasztaltak szignifikáns boldogságnövekedést.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A 200 készpénzt kapó résztvevő körében a teljes életelégedettség személyenként átlagosan 0,36 ponttal javult, míg a gazdag adományozók elégedettsége fejenként 0,16 ponttal csökkent, összességében a vagyon újraelosztása 225-ször nagyobb elégedettséget biztosított, mint a pénzt megtartó adományozóké.
Tehát úgy tűnik, hogy egy bizonyos pontig lehet csak a pénzzel boldogságot vásárolni.
Ahogy az egyik szerző az ABC Newsnak elmondta, 10 ezer dollár sokak számára életet megváltoztató összeg, és ebben az esetben az eredmények magukért beszélnek.
A Pénzcentrum nagy Boldogságtesztje 2022
Alig heverte ki a világ a pandémiát, februárban máris kitört az orosz-ukrán háború a szomszédunkban, emelkednek a vállalkozások és a háztartások energiaköltségei, nem mellesleg évtizedes rekordokat döntöget az infláció Magyarországon, egyes élelmiszerek pedig Európán belül nálunk emelkednek a legyorsabban. Egy ilyen mozgalmas, kiszámíthatatlan év végén kíváncsiak vagyunk hogy érzik magukat a magyarok, mi befolyásolja leginkább azt, hogy boldogok-e. Most elsősorban egy általános elégedettségi szintet értünk a fogalom alatt, kérdéseinkkel igyekeztünk lefedni egy átlagos élet minden szegmensét: munka, magánélet, közélethez való viszony. A tavalyi év után idén is felmérjük, boldog nép-e a magyar. Ha van 5 perced, és segítenéd a munkánkat, töltsd ki!