Pénzcentrum • 2022. november 9. 19:31
A koronavírus kitörése óta folyamatos egyensúlyozásban van a budapesti ingatlanpiac, amire a háború és az ezt követő infláció csak egy újabb csapást mért. De vajon hol lesz ennek a folyamatnak a vége?
2020 óta folyamatos egyensúlyozásban van a belvárosi ingatlanpiac. A koronavírus támadásait nagyjából túlélve, új élet indult, új érdeklődők, befektetők jelentek meg a piacon, hogy aztán ismét mindent, vagy legalábbis nagyon sok mindent megváltoztasson az idei év. A háború, és az azt követő infláció, a kormány szigorításai, gazdasági intézkedései mind-mind lenyomatot hagynak a helyzeten. Nem csoda, hogy néha még a terület elemzésével folyamatosan foglalkozó szakértők is csak rövid távra tudnak tervezni, hiszen a körülmények túlságosan is gyakran újrarendezik a terepet.
„Bár a belvárosi lakások, ingatlanok iránt az érdeklődés valamennyire azért állandó, az idei év első felének elemzése után úgy látjuk, hogy a tavaszi és a nyári időszakban minimális volt az ármozgás, stagnáltak a kereslet-kínálati viszonyok” – mondja Ben-Ezra Orran, a Central Home szakértője.
Úgy gondolom, hogy azért azt mindenképpen érdemes hangsúlyozni, hogy van olyan szegmens is a piacon, ahol nem volt lokalizálható az árzuhanás. Az exkluzív és szépen felújított ingatlanok eladási ára átlagosan 5-6%-ot emelkedett, ezzel szemben viszont a felújításra szoruló lakások ára ugyanilyen mértékben csökkent
– tette hozzá a szakértő
A nyár végi időszakban csökkenésnek indult a kereslet és ezzel szemben több eladó jelent meg a piacon, így ezáltal kicsit nőtt a kínálat is. Az ősz első két hónapjában az emeleti utcai jó állapotú lakások ára stagnált, azonban a felújítandó lakások ára tovább csökkent, ami mutatja a jelenlegi ingatlanpiac állapotát, ahogyan a kereslet-kínálat mérleg egyre dől a piac szegmenseinek nagy részében.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Nehéz tél előtt állunk, ez egészen biztos. A kiszámíthatatlannak tűnő rezsihelyzet és az előre nem belátható további infláció minden bizonnyal alaposan megrázza a budapesti, belvárosi ingatlanpiacot is. Őszintén szólva arra számítunk, hogy a tendencia folytatódik és a magyar vevőcsoportok megfogyatkoznak, viszont minden bizonnyal a forint gyengülése ahhoz vezethet, hogy új külföldi vevőcsoportok bukkanhatnak fel a belvárosi piacon. És igazából az ő megjelenésük után dől majd el, ez befolyásolja, hogy milyen árszintre áll be a piac, mire számíthatunk 2023-ban.
– fejezte be Ben-Ezra Orran.