HelloVidék • 2022. október 15. 09:22
Miután a sajtóban több helyen megjelent, hogy Tarnazsadányt ismeretlen pókok lepték el, kiderült, hogy a szongáriai cselőpók szinte az egész ország területén jelen van. Olvasók visszajelzései alapján az egész országban előbújt rejtekhelyéről hazánk legnagyobb pókfaja, a szongáriai cselőpók, melyet a "magyar madárpók" néven is szoktak emlegetni a termete miatt. Honnan lehet felismerni az állatot? Kell-e tartani a ritkán megjelenő, őshonos pókoktól? Fájdalmas, mérges a csípésük? Tilos irtani őket? A HelloVidék cikkében minden kérdésre választ ad a figyelem középpontjába került pókról.
A pókról először Tarnazsadány önkormányzatának Facebook-oldalánjelentek meg hírek, ahol felhívták a lakosság figyelmét, hogy a település közepén lévő tó környezetében furcsa pókok jelentek meg, amelyek a lakóházak udvarára, de még egyes lakóházakba is beköltöztek, csípésük pedig a darázséhoz hasonló, ráadásul mérgező. A hír gyorsan terjedt, nem csak a helyi közösségben, így kiderült: az ország egész területén felbukkantak a szongáriai cselőpókként azonsított állatok.
A szongáriai cselőpók védett pókfaj, tilos bántani
A szongáriai cselőpók (Lycosa singoriensis) az ízeltlábúak törzsébe, a pókszabásúak osztályába, a farkaspókfélék (Lycosidae) családjába tartozó, Magyarországon védett pókfaj. A nála kisebb pokoli cselőpók (Geolycosa vultuosa) rokona a Wikipédia szerint. Elsődlegesen a szikes pusztákon, valamint az ezekkel szegélyes kötöttebb homoktalajokon él. Hazánk területén főként az Alföld homokos, szikes vidékein él függőleges lyukakban. Akár 4 cm-es testhosszával
Magyarország legnagyobb termetű pókfaja.
Lábait kiterjesztve akár a 10 cm-es átmérőt is elérheti. Mérete miatt gyakran össze is tévesztik a madárpókokkal, noha kisebb, mint egy átlagos madárpók. Színe általában barna, szürke, illetve ezek különféle árnyalatai, esetenként narancs-barna. Hatalmas csáprágójának színe világos- vagy sötét barna, alsó és felső része fekete.
A szongáriai cselőpók éjszaka és nappal is aktív, de inkább csak alkonyatkor merészkedik elő vadászni. Földbe fúrt, 30–40 cm mély, függőleges üregekben él, melynek falát hálójával erősíti meg. Rendszerint ebben az üregben figyel, és áldozatát hirtelen rohammal kapja el. Peterakás után előfordulhat, hogy a járat bejáratát lezárja utódainak védelme érdekében.
A szongáriai cselőpók marása fájdalmas, a sebbe juttatott méreg csípős fájdalmat okozhat. Fontos, hogy a hazai pókfajok egyike sem veszélyes az emberre, ugyanakkor hasznos rovarpusztítók, ezért inkább védeni szükséges őket, mint bántani.
Főként, hogy a szongáriai cselőpók védett faj, természetvédelmi jogszabályba ütközik az irtásuk, eszmei értékük 5000 forint!
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az országban bárhol előfordulhat?
Mióta az első hírek megjelentek a pókról, a szerkesztőségbe csőstül érkeznek a levelek: az ország különböző pontain arról számolnak be, hogy látták a pókot és képeket is küldenek. Természetesen nem mindenki tudja azonosítani a szongáriai cselőpókot, összetévesztik más fajokkal - viszont sok képen szinte biztosan a "magyar madárpók" látható.
Amennyiben valaki szintén belebotlik a pókba, küldje el az észlelést képpel, illetve helymeghatározással, pontosan hol látta a példányt a hellovidek@hellovidek.hu címre!
Nem kell félni a cselőpóktól, meg is lehet szeretni
Dr. Szinetár Csabát, az ELTE Szombathelyi Karának zoológusát és tanárát kérdezte a HelloVidék arról, mit kell tudni a pókfajról. A pókszakértő elmondta, hogy egy a Kárpát-medencében, így Magyarországon is őshonos pókfajról van szó, ami küllemében valóban ijesztő lehet a mérete miatt, de teljesen veszélytelen az emberre nézve. "A szongáriai cselőpók teljesen ártalmatlan, ilyenkor, ősszel keresik egymást az ivarérett egyedek szaporodás céljából, most van a nászidőszakuk, ezért találkozhatunk velük gyakrabban, mivel előjönnek üregeikből, hogy párt keressenek" - mondta a szakértő.
Bár a megjelenésük félelmet kelthet, mivel lábaikkal együtt akár 10 centiméteresek is lehetnek, nincs ok aggodalomra, nem csípnek, nem mérgezőek. Európában egyébként sem élnek mérgező pókfajok, így a természetben sem kell tartanunk semmilyen póktól, de a lakásban sem, ha nagyritkán betévedne egy-egy egyed. Azt javaslom, fedjük le dobozzal, és vigyük ki a házból a szabadba őket, bármilyen pókot
- magyarázta Dr. Szinetár Csaba. Azt is hozzátette, hogy sok fóbia tévhiten alapul, ugyanis a pókok soha nem keresik az ember közelségét, ha valahol megjelenik az ember, elmenekülnek, nem támadnak rá, ahogy a darazsak teszik a fészküket védve. Pók legfeljebb akkor csíp meg valakit, ha az megfogja, szorongatja, markolássza, de ez csak túlélési ösztön, és akkor sincs semmilyen káros hatással az egészségre. Ne bántsuk tehát a pókokat!