Rezsiemelés 2022: érdemes most bediktálni az óraállást, jobban járhatunk az átalánnyal?

Pénzcentrum2022. augusztus 5. 13:00

Havonta diktálni éri meg jobban, vagy átalányt fizetni - minden bizonnyal milliókat foglalkoztat ez a kérdés. Annyi biztos, hogy megéri augusztus 15-ig bediktálni az óraállást az MVM-nek, mert a szolgáltató minden bizonnyal ennek alapján újra fogja kalkulálni a háztartás becsült fogyasztását. Érdemes meggondolni, hogy átállunk-e diktálásról átalányfizetésre: eddig mindenki úgy tudta, hogy erre csak korlátozottan van lehetőség, de mutatunk egy kiskaput, amivel nem kell foglalkozni az éves elszámolás dátumával.

Az MVM augusztus 15-ig kitolta a mérőállások bediktálásának határidejét. A legegyszerűbb az online diktálás, a gázóra állását lehet regisztráció nélkül is rögzíteni. A villanyóraállás rögzítéséhez az MVM Next oldalán van egy eligazítás, attól függően, hogy ki milyen szolgáltatónál volt korábban. Bediktálni mindenképpen érdemes, mert a rendkívüli mérőállásközlés figyelembe lesz véve a számlázás, illetve elszámolt mennyiség megosztása során.

Érdemes ugyanakkor tudni, hogy a rezsiemelés miatt nem lesz külön elszámolás, és így nem lesz külön elosztói leolvasás sem, de úgynevezett számlamegosztás történik becsült érték alapján, amely értelmében a 2022. július 31-ig elfogyasztott és a 2022. augusztus 1-jétől elfogyasztott földgáz és áram mennyisége külön soron lesz feltüntetve a számlán.

Mindenkiben motoszkál a kérdés: havonta diktálni, vagy átalánydíjat éri meg jobban fizetni a rezsiemelés után. Ennek kapcsán egyébként érdemes tudni, hogy

Azaz létezik erre egy kiskapu, az MVM tájékoztatójában ugyanis az áll, hogy:

Ha nem diktálja be adott hónapban az előre meghatározott 4 napon belül mérőállását, akkor becsült fogyasztás alapján készítjük el számláját. Amennyiben egymás után kétszer, vagy az éves leolvasások között összesen háromszor nem diktál, az éves leolvasás után automatikusan átállítjuk számlázási módját hőmérsékletfüggő részszámlázásra.

Tehát ha valaki most a gáz esetében a rezsiemelés miatt átállna előre megbecsült átalányra, de nincs benne a leolvasás utáni 30 napban, akkor annyi a dolga, hogy nem diktálja be az állást. Azonban ezt a lépést érdemes átgondolni, mert utána a szolgáltató csak az éves elszámoló számla kiállítását követő 30 napon belül enged visszaállni havonta diktálásra.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Diktálni, vagy nem?

De akkor mégis melyik a jobb megoldás? Összességében elmondható, hogy az átalány talán azért lehet jobb megoldás, mert akkor így minden hónapban beszámítják az átlagfogyasztás alatti kedvezményes árat - és kiszámíthatóbbak lesznek a költségek, hiszen minden hónapban ugyanannyit fizetünk.

A képlet nem ennyire egyszerű, ugyanis a téli és a nyári gázfogyasztás eléggé nagy mértékben különbözik. Erre találta ki a hatóság a fogyasztási jelleggörbét, ami a fogyasztás arányában osztja el a kedvezményes limitet, így aki diktálja az állást, annak télire több kedvezményes mennyisége marad. Hogy érthetőbb legyen, korábban kiszámoltuk, hogy miképpen néznének ki a havi limitek egy hipotetikus átlagfogyasztónál, aki évente éppen 1728 köbméter gázt fogyaszt.

Loading...

A táblázatból látható, januárban 335 köbmétert, júliusban pedig csak 13,9 köbmétert fogyaszt az illető. Ennyit kaphatunk tehát rezsicsökkentett áron. Úgyhogy, ha valaki nem, vagy nem nagyon lépi át a fenti keretet, akkor a gyakorlatban szinte mindegy, hogy előre becsült átalányban vagy havi tényleges fogyasztás alapján számol el a szolgáltatóval.

Címkék:
otthon, számla, rezsi, gázszámla, villanyszámla, fogyasztás, mvm, rezsiemelés,