Pénzcentrum • 2022. július 20. 15:57
Az Európai Unióban átlagosan a lakosok 6,5 százaléka nem tudta időben befizetni a közüzemi számlákat, a magyarok körében az arány pedig még magasabb: 10,4 százalék. Ráadásul évtizedes javuló tendencia tört meg a koronavírus világjárvány kitörésének évében és ismét emelkedni kezdett a számláikat fizetni nem tudó európaiak és magyarok aránya. Ezen a helyzeten a jelenleg zajló energiaválság és Magyarországon az újonnan bejelentett rezsiemelés biztosan nem fog javítani, valószínűleg számottevően rontani fog.
Az Eurostat adatai alapján 2020-ban az Európai Unióban 29,1 millió ember nem tudta késedelem nélkül befizetni a közüzemi számláit (fűtés, gáz, áram, víz, stb.) késedelem nélkül. Ez a lakosság 6,5 százaléka. 2019-es adatokhoz képest számuk (31,8 millió) csökkent, viszont az arányuk a teljes lakosságon belül csak 6,2 százalék volt, így tehát növekvő tendenciát mutat. Aki már két éve sem tudta befizetni a villany- és gázszámlát, annak komoly gondot okozhat ez 2022 telén is Európában, az energiaválság közepén. Ez Magyarországon sincs másként, ráadásul a rezsiemelés rengeteg embert érinthet majd hátrányosan, akiknek egyébként is gondja volt a számlák befizetésével.
Nagy kihívás elé néz Európa 2022 telén, ugyanis az energiaválság, egyre növekvő költségeket ismét kevesebben tudják majd megfizetni. Az EU-ban minden 15. lakosnak volt 2020-ban valamilyen közüzemi díjhátraléka, Magyarországon pedig minden 10. lakosnak akadt gondja a csekkek befizetésével. Ezt az arányt feltételehetően csak rontja majd a múlt héten beharangozott rezsiemelés is. Európán belül Montenegró, Észak-Macedónia, Görögország, Szerbia és Albánia lakosai közül voltak a legtöbben, akik nem tudták időben befizetni a számláikat.
A legkevésbé a hollandoknak, cseheknek, svédeknek, norvégoknak, luxemburgiaknak okoz gondot a csekkek befizetése időben. Az EU-átlagnál a magyarok esetében többször fordul elő, hogy valakinek közüzemi díjhátraléka keletkezik. A vizsgált 35 országból csak 12-ben nőtt 2019-ről 2020-ra ezeknek a lakosoknak az aránya, viszont ennek eredményeként összességében az uniós átlag is emelkedett.
A gyermeket nevelőknek fájhatnak legjobban a csekkek
Az Eurostat adatbázisa a háztartások összetétele és jövedelmi helyzete szerint is megmutatja, hogy mely rétegeknek okoz legnagyobb gondot időben befizetni a számlákat. Az önmagában nem lehet meglepő, hogy az alacsony jövedelmű rétegek esetében - vagyis akiknek a jövedelme kevesebb, mint a mediánbér 60%-a (Magyarországon 2020-ban bruttó 320 582 forint volt a medián, melynek a 60%-a nettóban körülbelül 128 ezer forint) - gyakoribb, hogy közüzemi tartozásuk keletkezik. Viszont az sem mindegy milyen arányban.
Az EU-ban a teljes lakosságot tekintve minden 15., csak az alacsony jövedelmű EU-polgárokat tekintve pedig minden 7. lakosnak adódott közüzemi díj hátraléka. Magyarországon a teljes lakosságot nézve minden 10., az alacsony jövedelműeket nézve azonban minden 4. lakos késve fizette be a számlát. Ez a 25 százalék súlyos arány!
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A grafikon megmutatja, mekkora különbségek adódnak a háztartások összetétele szerint is. Amíg Magyarországon a gyermeket nem nevelőknek 6,7 százaléka fizette 2020-ban késve a rezsit, addig a gyermeket nevelők 14,4 százaléka! A leghátrányosabb helyzetben a három vagy több gyermeket nevelő szülők (18,3%), illetve a gyermekeiket egyedül nevelők (20,6%) vannak. Köztük vannak a legtöbben, akik nem tudták időben befizetni a számláikat.
Ha pedig kifejezetten az alacsony jövedelmű rétegeket vizsgáljuk, akkor az EU-ban és Magyarországon is kiugró a gyermeket nevelő háztartásokban a közüzemi díj hátralékos fizetésének gyakorisága. Ez esetben is a gyermeke(i)t egyedül nevelők és a nagycsaládosok között vannak a legtöbben ilyen helyzetben. Azonban amíg a nagycsaládosok az ígéretek szerint kivételt képeznek majd a rezsiemelés alól, az egyedülálló szülőknek óriási teherhet jelenthet majd a közüzemi számlák befizetése.