Pénzcentrum • 2022. június 8. 10:15
Vészesen közeleg több, kedvelt családtámogatási forma határideje, azonban ezek hosszabbítását hivatalosan még nem jelentette be az új kormány. Ígéreteket már tettek a hosszabbításra, azonban jelen állás szerint a falusi csok támogatás és a mellé felvehető kedvezményes hitel 2022. június 30-ig, a babaváró támogatás igénylése már csak 2022. december 31-ig adható be. Közeleg az otthonfelújítási támogatás és kölcsön, a kedvezményes lakásáfa és lakásáfa-visszaigénylés év végi igénylési határideje is. Utóbbiakkal kapcsolatban még nincsenek jó híreink, azonban a falusi csok határidejének hosszabbítására megvan a remény.
Az eredetileg idén június 30-án lejáró falusi csok igénylési határidejét december 31-ig meghosszabbítja a kormány, értesült a Magyar Nemzet. A lap szerint jövőre minden eddiginél nagyobb összeget, több mint 3200 milliárd forintot fordít a kormány a családtámogatásokra a következő évi költségvetés szerint, vagyis felthetően megmaradnak a családtámogatási rendszer eddigi elemei - bár ezt a hivatalos határidő-hosszabbításig nem jelenthetjük ki. Az biztos, hogy a falusi csok is igen népszerű a támogatások között, egyes településekre, falvakba tömegével költöztek a magyarok az elmúlt években - bár ezt is hozzá kell tenni, hogy sok települést a falusi csok sem mentett meg az elnéptelenedéstől.
December 31-éig meghosszabbította a falusi családi otthonteremtési kedvezmény (csok) igénylésének határidejét a kormány - jelentette be hivatalosan is Gyopáros Alpár, a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón. A politikus ezt a csok sikerével, illetve azzal indokolta, hogy sok kistelepülésen még mindig csökken a népességszám.
Gyopáros Alpár emlékeztetett a falusi csok azokra a kistelepülésekre terjed ki, amelyek népessége az elmúlt évtizedekben jellemzően csökkent vagy stagnált. A kormánybiztos a falusi csok eredményei között említette, hogy a speciális otthonteremtési és családtámogatási formát 2019. júliusi indulása óta több mint 31 ezer család igényelte, összesen 170 milliárd forint értékben. Arra is rámutatott, hogy ez alatt a körülbelül két év alatt a falusi csokos kistelepülések közül 1223-ban megállt a népességfogyás, sőt döntő többségükben emelkedést tapasztaltak. Gyopáros Alpár kiemelte, a következő hetekben a falusi csokra vonatkozó további tartalmi és technikai módosításokat javasolnak majd a kormánynak.
Bevált a falusi csok?
A falusi csok 2020 decembere óta 2679 településen igényelhető, a teljes településlista a vonatkozó kormányrendeletben található. A támogatási formát 2019 nyarán vezették be azzal a céllal, hogy lassítsák, megállítsák, vagy akár vissza is fordítsák a falvak elnéptelenedését, azóta a településlista bővült. A településlistát eredetileg úgy állították össze, hogy arra olyan ötezer lélekszám alatti helységek kerültek, amelyeknek a népessége 2003-2018 között csökkent, valamint amelyek a leghátrányosabb helyzetű járásokban találhatók. A falusi csokot használt lakás, tanya, birtokközpont vásárlására és ezzel egyidejűleg korszerűsítésére és/vagy bővítésére lehetett, és lehet még jelenleg is igényelni bizonyos kistelepüléseken.
Ahogy azt lapunk korábban közölte, egyes kistelepüléseken valóban fellendült a beköltözés, ahol igényelhető a falusi csok, más - a listában szereplő - helyeken viszont ugyanúgy folytatódott az elnéptelenedés. A még 2486 falvat tartalmazó településlistában szereplők közül 1407 helyen csökkent a népességszám. Az átlagos csökkenés 2,68 százalékos volt, a legkisebb Farkaslyukban (0,05%, 1945-ről 1944 főre), a legnagyobb Lasztonyán (25,64 %, 78-ról 58 főre). A csökkenési lista mediánja 2,03%.Bővebben arról, mely településeken nem tudta megállítani még a falusi csok sem a lakosságszám drasztikus csökkenését, ebben a cikkben írtunk részletesen.
Az sem mindegy, a csok-ot melyik banknál igényled: hasonlítsd össze az ajánlatokat a Pénzcentrum kalkulátorában!
Sok helyen nőtt a lakosságszám
A lakosságszám összevetésből az is kiderült, hogy a 2486-ból 1012 településen nőtt a népesség ebben a két évben. Az átlagos növekedés 3,52% volt, a legnagyobb Iborfián történt (75%, bár 8-ról mindössze 14 főre), a legkisebb Hajmáskéren (0,03%, 3088-ról 3089 főre). A növekedési lista mediánja 1,96%.
Hogyha arányaiban vizsgáljuk, hány százalékkal laknak most többen az egyes helyeken, akkor Iborfia, Pányok, és Tornabarakony az utóbbi két év nagy nyertese. Az is megfigyelhető, hogy a top20-as listában mindössze három 200 fő feletti lakosú település található, tehát az olyan törpefalvakban nőtt arányaiban legjobban a lakosság, ahol egyébként is igen kevesen élnek. Iborfián például a nagy növekedést a statisztikában mindössze 6 fő beköltözése eredményezte. A listából 12 helyen 20 főnél kevesebb volt a növekedés, ez arányaiban mégis jelentős.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Még az 1000 fő alatti települések is kisfalvaknak számítanak, az alatt viszont aprófalvakról (500-201 fő), törpefalvakról (200 fő alatt) beszélünk. Úgy tűnik, az ilyentörpefalvak mutatták a legnagyobb növekedést. 2021. január 1-jén 285 ezer fő élt 500 főnél kisebb lakosságszámú településen, 1000 fő alatti településeken pedig több mint 770 ezren, a teljes lakosság 7,8 százaléka.
Azt is megnéztük, hány fővel laknak többen az egyes helyeken, ahol igényelhető a falusi csok. Így már jóval nagyobb lakosságszámú települések kerültek a toplistába, ahol a változás %-ban nagyrészt 3 és 7 százalék között mozog. Ez azt jelenti, hogy 2 év alatt nagyjából 100-200 fővel élnek többen az adott helyen:
A vizsgált két éves időszak legnagyobb nyertesei Hegyeshalom, Tóalmás és Mikepércs. Hegyeshalom valószínűleg a határközelisége miatt lehet vonzó, Tóalmás - bár szigorúan véve nem tartozik Budapest agglomerációjához, onnan 1-1,5 órányi autóútra található. Mikepércs pedig Debrecenhez esik közel, falusias környezete vonzó lehet az ingázóknak. Ebből a listából már hiányoznak a kis-, apró-, és törpefalvak, vagyis az 1000 fő alatti települések. Viszont a 20-ból 7 település is Pest megyében található. Feltehetően az infrastruktúra, a munkalehetőségek közelsége éppen olyan fontos szempont lehetett sokak számára, mikor ezekre a helyekre költöztek az elmúlt években, mint a kellemes környezet.
Nem feltétlen a falusi csok vonzza a városiakat az egyes falvakban
Az elmúlt 5 évben, 2016-2021 között jócskán akadtak olyan települések Magyarországon, amiknek kiugróan megszaladt a lakossága. Tudunk olyan községekről, ahol több mint 100 százalékos volt a növekedés ez idő alatt. A számokból kiolvashatjuk azt is, hogy a budapesti tömegek vélhetően melyik agglomerációs, pest megyei településre vándorolnak a legszívesebben. Nem feltétlenül azok a települések a legvonzóbbak, ahol a falusi csok elérhető - ebből arra következtethetünk, hogy vannak más szempontok is, mint a támogatás. Az elmúlt 5 évben legnagyobb népszerűségnek örvendő településekről részletesen ebben a cikkben írtunk: