Pénzcentrum • 2022. január 5. 13:01
A Pénzcentrum nagy Boldogságtesztjében arra voltunk kíváncsiak, valójában mennyire boldog, elégedett nemzet a magyar. Az adatok részletes elemzéséből kiderül, hogy van-e összefüggés a kereset mértéke és az elégedettségi szint között, azaz boldogít-e a pénz?
A tavalyi év utolsó hónapjában futott a Pénzcentrum nagy Boldogságtesztje, melyben arra voltunk kíváncsiak, valójában mennyire boldog, elégedett nemzet a magyar. A nem reprezentatív kutatásban összesen 6447-en vettek részt, és fontosabb megállapításait ebben a cikkben elemeztük.
Érdemes azonban közelebbről is megvizsgálni a beérkezett adatokat, például, hogy az ország különböző részein élők miként válaszoltak. A legelső kérdés egyszerűen arra vonatkozott, mennyire boldog a kitöltő. Egészen meglepő az eredmény: a válaszadóink majdnem negyede 8-asra értékelte általános boldogságszintjét, 15,3 százalékuk 7-esre, 12,1 százalékuk 9-esre. A későbbi válaszok aztán tovább árnyalják a képet, de összességében elmondható, hogy a kitöltők több mint fele, 56,8 százalékuk 7-esre vagy annál magasabb szintre értékeli saját boldogságát.
Az azonban már nem meglepő, hogy minél fiatalabb valaki, annál boldogabb. Az összátlag 6,33 pont lett, foglalkozásukat tekintve leginkább a vállalkozók és a kismamák érzik teljesnek az életüket, legkevésbé a nyugdíjasok, a munkanélküliek és a közmunkások.
Megyei lebontás
Érdekes, és nem várt eredmény rajzolódik ki azonban, ha területileg vizsgáljuk az adatokat: a legboldogabb megye Veszprém lett, őt Pest megye és Vas megye követi.
A KSH adatait vizsgálva kiderül, hogy mindhárom térségben viszonylag alacsony a munkanélküliségi ráta
- Veszprém megye: 2,3 %
- Vas megye: 2,7 %
- Pest megye: 2,9 %
Ugyanakkor ezek nem a legjobb adatok, hiszen Győr-Moson-Sopron, Fejér és Tolna megyékben ennél valamivel jobb az arány: mindhárom térségben 2% alatt van a mutató. Ahol pedig a legrosszabbul érzik magukat a válaszolóink, Heves megyében, ott a munkanélküliek aránya 4,1 százalék, gyakorlatilag az országos átlaggal megegyező szám, bőven túlszárnyalva például a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei 9,4 százalékot.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A foglalkoztatási ráta, azaz a dolgozók aránya szerinti rangsorban sem a legboldogabb megyék állnak az élen: Győr-Moson-Sopron megyében például, vagy a fővárosban a lakosság nagyobb hányada dolgozik, mint a Veszprémben, Vasban.
A pénz nem boldogít
Ha pedig a nettó átlagkeresetet vizsgáljuk, szintén az jön ki, hogy hiába keresnek a fővárosban a munkavállalók átlagosan havi nettó 351 248 forintot,
csupán a 7. helyen állnak : egy 10-es skálán átlagosan 6,33 pontot adtak a boldogságuknak, ugyanannyit, amennyit a Szabolcs-Szatmár-Bereg és a Hajdú-Bihar Megyében élők, holott az átlagos fizetések (196 ezer forint, illetve 235 ezer forint) jóval elmaradnak a budapesti kereseti lehetőségektől.
A legboldogabb megyében, Veszprémben a nettó átlagbér 258 ezer forint, legboldogtalanabb megyében, Hevesben nettó 260 ezer forint.