Pénzcentrum • 2021. november 23. 10:32
Az utcára kihelyezett lomok jelentős része olyan hulladék, amelyet szabályosan ki se lehetne tenni lomtalanításkor. Az FKF a vírushelyzetre tekintettel nem mérlegel, minden szemetet elszállít, de ezt amúgy nem tenné meg. Ha valaki megszegi a szabályokat, és elkapják, az komoly bírságot kaphat.
Lomtalanításkor az FKF jelenleg még nem mérlegeli, hogy a budapestiek mennyi szabályosan kihelyezett és mennyi nem szabályosan kihelyezett hulladékot raknak ki a házak elé, köztisztasági és közegészségügyi okokból elvisznek minden, időben kikészített kupacot az utcákról – mondta a Telexnek Nagy Gábor, az KFK hulladék begyűjtési és -szállítási főosztályvezetője.
A 2020-as, öt kerületben alkalmazott kísérleti gyűjtőpontos lomtalanítás adataiból kitűnik, sokan nem arra használják a lehetőséget, amire szabad, hanem olyan hulladéktól is szabadulnának, amit nem lehet kitenni. Ugyanis a leadott hulladékok mennyisége 30 százalékkal csökkent - ebből még nem lehet arra következtetni, hogy ez mind szabálytalan szemét lett volna, lehet, csak a lakóknak nem volt ideje, lehetősége elvinni a lomokat a kijelölt helyre.
2021-ben a szóban forgó öt kerületben is újra hagyományos utcai lomtalanítást hirdettek meg, és idén idén 11 700 tonna lomot raktak ki, ami alig több a 2019-ben összegyűjtött 11 300 tonnánál. Ez csupán 4 százalékos emelkedés, tehát a 2020-ban „eltűnt” 10 000 tonna lom 2021-ben sem jelent meg. Ebből az FKF azt a következtetést vonta le, hogy a járvány előtti lomtalanítások alkalmával kirakott hulladék jelentős része (közel 30-50 százaléka) vélelmezhetően inkább egyéb (nem szabályosan kitett vagy veszélyes) hulladék volt.
Jöhet a gigacsekk
Korábban a Pénzcentrum is foglalkozott a szabálytalan lomokkal: az KFK szabályai szerint csak a háztartásban feleslegessé vált nagydarabos hulladék (pl. elhasználódott bútorok, ágybetétek, szőnyegek) helyezhető ki.
Viszont tilos a háztartási és szelektív hulladék, elektromos és elektronikai hulladék, építési és bontási törmelék, textil, veszélyes és zöld hulladék kihelyezése. Ahogy Nagy Gábor fentebb említette, most nem mérlegelnek, elvisznek mindent, amit kitett a lakosság, ám "normál esetben" ezt nem tenné meg az FKF.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Aki mégis tiltott hulladékot helyez ki, azt ugyanúgy 150 ezerre büntethetik, mint azt, aki nem az FKF által előre megadott időben rakja ki a lomokat.
Korábbi kérdésünkre az FKF elárulta, hogy az utcai lomtalanításkor nem vizsgálják a kihelyezett dolgok használhatóságát, és nem is válogatják szét őket. Ez valahol érthető, hiszen egy év alatt majdnem 31 ezer tonna hulladékról van szó.