Megrohanták ezeket a településeket a fővárosiak: rengetegen vesznek itt most családi házat

Pénzcentrum2021. július 21. 15:37

Az elmúlt egy-másfél évben jelentősen átalakult az ingatlanpiac keresleti oldala. Szakértők tapasztalatai alapján a vevők legnagyobb motivációja ma már az, hogy saját területtel rendelkezzenek, kiszabaduljanak a panelekből – ami érthető a pandémia által befolyásolt helyzetben. Éppen ezért jelentősen megugrott a kereslet a lakhatóvá tehető, zártkertek iránt. Az adásvételi aláírása előtt azonban érdemes tájékozódni a hitelfelvételi és beépíthetőségi lehetőségekről.

Mi minősül zártkerti területnek? A telekkönyvi nyilvántartás szerint ezek a települések közelében található, mezőgazdasági művelés alatt álló, külterületi szőlők, gyümölcsösök, pincék, zártkerti gazdasági és üdülőterületek. Általánosságban kevésbé beépíthetőek és a rajta található ingatlanok nem feltétlen lakhatási céllal épültek, így jellemzően kisebb alapterülettel és nem teljes komfortfokozattal rendelkeznek – esetleg közművesítetlenek –, elsősorban nyaralóként funkcionálnak.

Sokan menekülnek a város zajától és az egyre magasabb ingatlanáraktól a települések külterületeire, zártkerti ingatlanokat keresve, amelyek értékét és népszerűségét elsősorban lokációjuk határozza meg

 – kezdte Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője. „Az átlagosnál több kompromisszumot kell azonban így is vállalnia a vevőknek, elsősorban a közlekedés, az infrastruktúra és a kényelmi szolgáltatások – például szemétszállítás, bevásárlási lehetőségek, közműfejlesztés – kapcsán. Régebben a Balaton és a Velencei-tó környéke volt az elsődleges célpont, ma már azonban több nagyváros esetében is találkozhatunk ilyen területekkel. A legkeresettebbek a lakhatóvá alakított, életvitelszerűen használható zártkertek, amelyek pár évvel ezelőtt a hasonló belterületi házakhoz vagy lakásokhoz képest akár 60%-kal olcsóbban is meg lehetett vásárolni ezeket a zártkerti ingatlanokat, manapság azonban áruk lassan kezd közelíteni a városközpontbeliekéhez, de még mindig nagyságrendileg feleannyiba kerülnek. A 10 millió Ft alatti, gazdasági épület jelleggel rendelkező, ugyanakkor – közmű függvényében – lakhatóvá tehető zártkerti ingatlanok szintén felkapottak, hiszen hatalmas az érdeklődés az építkezésre alkalmas telkek iránt. Sőt, már azok a területek is népszerűek, ahol még kialakított épület sincs. Ezeket alacsony áruk miatt nagy számban keresik a potenciális vevők, befektetési céllal, a másik motivációs erő pedig a gazdálkodó szemlélet megjelenése, az önellátási hajlandóság fokozódása. Vannak azonban extrém esetek is, amikor akár több százmillió forintra is becsülhető egy zártkert értéke.

A zártkert „nyomott” vételára igen kecsegtető lehet, a szakember azonban kiemelte, hogy érdemes tájékozódni a telekkel kapcsolatban, mielőtt az adásvételi aláírása megtörténne, hiszen a hagyományos házvásárláshoz képest sokkal több nehézségbe ütközhet az ember. Ingatlanjogi szempontból három dolgot szükséges tisztázni:

  • a vevőnek van-e már a tulajdonában mezőgazdasági terület – magánszemély ugyanis csak abban az esetben birtokolhat egy hektárnál több földet, ha minimum aranykalászos végzettsége van –,
  • magyar vagy EU-s állampolgár-e, illetve, hogy
  • az adott zártkerti ingatlant sikeresen kivonták-e a művelés alól.

Utóbbi igénylésére, végleges más célú hasznosítás iránti engedély kérésére és megvalósítására 2017 év végéig volt alkalma a földtulajdonosoknak. Ha ez nem történt meg, akkor jogilag még művelési területnek számít, így a Földforgalmi törvény hatálya alá tartozik, ami jelentősen meghosszabbíthatja és bonyolíthatja az adásvételi és hatósági folyamatokat – többek között a nyilatkozattételi és az elővásárlási jogok rendszere miatt. A művelés alóli kivonással pedig nemcsak jogi, hanem gazdasági előnyök is járnak: a telek értéke többszörösére nőhet, különösen akkor, ha az ingatlan olyan területen fekszik, ahol belterületté minősítése várható a közeljövőben. Az adásvétel hossza megyefüggő, ha minden jól és a jogszabályi előírások szerint megy, akkor 5 hónap alatt megtörténhet az átírás, máskülönben az ügyintézési idő akár 1 évig is elhúzódhat. Javasolt ezért az ingatlanszakértő és a szakjogász bevonása, hogy lehetőség szerint rövidíteni lehessen a folyamaton.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Finanszírozás szempontjából is több kellemetlenségbe ütközhet a vásárló, elég, ha csak a magasabb illetékekre gondolunk, ugyanakkor az idén 5 százalékra csökkentett újlakásáfa, és az 5 millió forintos áfavisszatérítés tovább élénkítheti a keresletet.

A hiteligénylés szintén sarkalatos pont. A szabadfelhasználású Babavárón kívül a vissza nem térítendő CSOK és más állami támogatás, illetve a különböző hitelkonstrukciók egyéni elbírálás alapján igényelhetők ezekre az ingatlanokra. A legfőbb feltétel a lakóövezeti besorolás, valamint, hogy a telken lévő épület lakóházként legyen nyilvántartva és lakófunkciót töltsön be. A pénzügyi megvalósításhoz szorosan kapcsolódik a telek beépíthetőségének lehetősége is, ami általában alacsony. Amennyiben piacképes az ingatlan, nagyobb önerő mellett, de lehet finanszírozó bankot találni, valamint kiemelten fontos, hogy minden dokumentáció megegyezzen, így a tulajdoni lapnak és a térképmásolatnak is a tényleges valóságot kell tükröznie. A követelmények azonban pénzintézetenként változhatnak, ezért érdemes pénzügyi szakértő segítségét kérni a hitelügyintézésben

 – tette hozzá Benedikt Károly.

Címkék:
ingatlan, építkezés, telek, zártkert, épület,